سخنگوی کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل ـ وضعیت بحرانی در ایران

رولاندو گومز سخنگوی شورای حقوق‌بشر ۱آذر: نشست ویژه شورای حقوق‌بشر درباره ایران توسط آلمان و ایسلند درخواست شده و تاکنون توسط چهل و نه کشور حمایت شده است. چند کشور دیگر صدای خود را به حمایت از نشست ویژه اضافه کرده‌اند، از جمله گواتمالا، مقدونیه شمالی. سوئیس و اروگوئه. این کشورها علاوه بر حامیان اولیه هستند. لیست امضاکنندگان هم‌چنان باز است. بنابراین کشورهای دیگر می‌توانند از آن فراخوان پشتیبانی کنند. صبح روز پنجشنبه کمیسرعالی حقوق‌بشر در جلسه سخنرانی خواهد کرد. این اولین اقدام او در شورای حقوق‌بشر در منصب جدیدش به‌عنوان کمیسرعالی خواهد بود. جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران نیز شخصاً در آنجا حضور خواهد داشت تا آخرین تحولات در مورد کار خود را به شورا توضیح دهد.

جرمی لارنس، سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر: فولکر ترک، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل می‌گوید، افزایش تعداد کشته‌شدگان اعتراضات در ایران، از جمله مرگ دو کودک در آخر هفته، و شدید شدن واکنش نیروهای امنیتی، وضعیت بحرانی این کشور را برجسته می‌کند. فقدان حسابرسی در مورد نقض فاحش حقوق‌بشر در ایران هم‌چنان پابرجاست و به افزایش نارضایتی‌ها کمک می‌کند. بیش از ۱۰۰نفر در استان سیستان و بلوچستان کشته شده‌اند.

منابع می‌گویند در هفته گذشته بیش از ۴۰نفر در شهرهای عمدتاً کردنشین کشته شده‌اند. تعداد قابل توجهی از نیروهای امنیتی نیز در روزهای اخیر گسیل شده‌اند. در طول شب، گزارش‌هایی مبنی بر پاسخ قهرآمیز نیروهای امنیتی به اعتراضات در چند شهر عمدتاً کردنشین از جمله جوانرود و سقز دریافت کردیم.

سخنگوی کمیسر عالی حقوق‌بشر افزود: یکی از نگرانی‌های خاص، امتناع آشکار مقامات از تحویل اجساد کشته‌شدگان به خانواده‌هایشان، یا مشروط کردن آزادی اجساد به عدم صحبت خانواده‌ها با رسانه‌ها یا موافقت با ارائه روایت نادرست در مورد علت مرگ آنها است. هزاران نفر در سراسر کشور به‌دلیل پیوستن به تظاهرات بازداشت شده‌اند. حداقل شش نفر از افراد مرتبط با این تظاهرات به اتهام «محاربه با خدا» یا «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شده‌اند.

 

مطالب مرتبط

دفتر کمیسر عالی حقوق‌بشر: در ایران آمار اعدامها از جمله علیه کودکان همچنان بالاست

گزارش شاهدان عینی از یورش وحوش گارد ویژه به بندهای ۷و۸ زندان اوین و پیام تقدیر خواهر مجاهد زهرا مریخی از تظاهرات پرشور ایرانیان آزاده

 

 

لطفا به اشتراک بگذارید: