فقر فزاینده کارگران با کاهش دستمزدها ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ فقر فزاینده کارگران با کاهش دستمزدها ـ قسمت اول ـ ۳آذر۱۴۰۰

گفتگو با مهرداد هرسینی

اخیرا تعدادی از نمایندگان مجلس ارتجاع پیشنهاد یک تبصره‌ الحاقی برای ایجاد تغییراتی در ماده ۴۱ قانون کار را به مجلس داده‌اند. جزئیات این طرح چیست؟

مهرداد هرسینی: این طرحی که این نمایندگان به مجلس پیشنهاد داده‌اند برای کاهش دستمزد کارگران روستایی است. ماده ۴۱ قانون کار در دیکتاتوری ولایت فقیه مبنی را بر رشد تورم و سبد معیشت یک خانوار ۳ نفره تنظیم کرده است. بر اساس این ماده شورای عالی کار حکومت موظف است که موضوع دستمزد کارگران را مورد بررسی قرار داده و بر اساس رشد تورم و گرانی در کشور تنظیم کند.

اگر آمارهای حکومتی در یک سال گذشته را معیار قرار دهیم با توجه به اینکه کل این مدت بخصوص از زمان روی کار آوردن آخوند جلاد رئیسی وضعیت اقتصادی و معیشت مردم بسیار وخیمتر شده است منطقا باید متولیان رژیم می‌بایستی در راستای بالابردن حقوق و دستمزد کارگران قدم برمی‌داشتند و نه بر عکس آن.

در صورت تصویب این تبصره در مجلس پیش بینی می‌شود که فشار روی کارگران روستایی دو چندان بشود. اگر نیم نگاهی به وضعیت تورم در ایران آخوند زده بیاندازیم می بینیم که تورم بر اساس داده‌های حکومتی از مرز ۴۶ درصد گذشته است. این آماری است که رژیم سانسور شده بیرون می‌دهد. به تبع آن گرانی بیداد می‌کند. چه در زمینه معیشت و حداقلهای خوراکی، مسکن و بهداشت و آموزش و پرورش.

در این راستا، تورم ۴۶درصدی ذکر شده است که یک رکورد تاریخی برای ایران به‌شمار می‌رود. افزایش بهای مواد غذایی، کاهش شدید قیمت سهام، زیان ۸۰درصدی سرمایه‌گذاران و بهای بالای دارو و تنگناهایی در زمینه تأمین دارو از دیگر مواردی هستند که اشتاندارد بر آنها انگشت گذاشته است.

روز ۱۷آبان معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی رژیم در استان تهران در رابطه با تورم افسارگسیخته گفت، در این استان نرخ تورم سالانه در مورد برخی از خوراکی‌ها، از جمله روغن ها و چربیها بیش از ۷۸درصد بوده، بهای ماهی افزایشی ۷۳درصدی داشته و بهای کالاهای زیرگروه "سبزیجات" در مهر سال جاری در قیاس با مهرماه سال گذشته ۹۵درصد افزایش یافته است.

 تیک تاک ـ چماقداری و توطئه شکست خورده در اصفهان و شهر کرد ـ قسمت دوم

گفتگو با حسین میرداماد

مطالب مرتبط

استمرار تروریسم و جاسوسی رژیم در اروپا ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

گزارش کوتاهی از مالیات از کارگران که کمترین دستمزد را می‌گیرند در حاکمیت ولایت فقیه