کودتای نافرجام آزمایش بزرگ مقاومت ـ قسمت دهم ـ رویارویی آزادی و عدالت با زدوبند و تجارت

نگاهی به حمایتهای سیاسی و اجتماعی از مقاومت ایران در فرانسه

وقایع ۱۷ژوئن ۲۰۰۳ آثار گسترده‌یی در مردم فرانسه بر جای گذاشت و حمایتهای سیاسی چشمگیری برانگیخت. از همسایگان و شهروندان عادی تا برجسته‌ترین چهره‌ها و شخصیتهای سیاسی

رادیوی فرانسوی ار.ت.ال در ۱۳تیر۱۳۸۲ گفت:

مجاهدین توانستند درام بازداشت رهبرشان و ضبط اموال را تبدیل به به‌رسمیت شناختن جنبش خود کنند. در این سال‌ها صدها هزار تن از مردم فرانسه حمایت خود را از جنبش مقاومت ایران به رهبری مریم رجوی اعلام کرده‌اند.

در ژوئن ۲۰۰۷ نیز همزمان با چهارمین سالگرد ۱۷ژوئن، ۲۵۰هزار شهروند فرانسوی در بیانیه «همبستگی با مردم تحت ستم ایران ـ عدالت برای مقاومت ایران» اعلام کردند:

«عدالت ایجاب می‌کند که شورای اتحادیه اروپا، رسماً اسم مجاهدین خلق را از لیست تروریستی حذف نماید. در۱۷ ژوئن۲۰۰۳ به بهانه لیست تروریستی و به‌خاطر معامله با تهران، دفتر اپوزیسیون شورای ملی مقاومت ایران و منازل پناهندگان ایرانی در فرانسه مورد حمله قرار گرفت. 

با وجودیکه همه اذعان دارند پرونده خالی است و هیچ شواهدی علیه مخالفان ایرانی وجود ندارد، پرونده به درخواست ملایان ادامه دارد و عواقب آن گریبانگیر مردم و اپوزیسیون ایران می‌باشد.

ما ضمن ابراز انزجار از قربانی کردن مخالفان ایرانی به‌خاطر منافع اقتصادی خواستار بسته شدن فوری پرونده علیه مخالفان ایرانی در فرانسه و پایان دادن به این بی‌عدالتی بزرگ هستیم. ما هم‌چنین نگرانی خود را نسبت به پافشاری رژیم ایران برای کسب سلاح اتمی که صلح و امنیت جهانی را به‌مخاطره انداخته است ابراز می‌داریم.

ما معتقدیم هم‌چنانکه رهبر مخالف ایرانی، مریم رجوی، اعلام کرده، راه‌حل این بحران نه در مداخله نظامی خارجی و نه در امتیاز دادن به رژیم ایران است. تغییر به‌دست مردم و مقاومت ایران محقق خواهد شد».

مناسبات همسایگان شهرک اورسور اواز با مقاومت ایران و مریم رجوی داستان بی‌همتای دیگری است:

این خانم ژینت است، دوستی فوق‌العاده صمیمی و مهربان و فعال که در اثر بیماری درگذشت. ژینت به‌گفته خودش تا اشرف هم پر می‌کشد: همسایگانی که به اشرف رفته‌اند مشتاقند به‌نمایندگی از همشهریان خود همه چیز را در مورد مجاهدین به چشم ببینند. علاوه بر این آنها هر روز جزوات و نوشته‌های بسیاری از سوی رژیم آخوندی و وزارت اطلاعات و مزدوران آن دریافت می‌کنند و پاکتهای قطور حاوی این لجن نامه‌ها را اغلب باز نکرده در سطل آشغال می‌ریزند.

میشل توبیانا روشنفکر نامدار فرانسوی و رئیس لیگ حقوق‌بشر در نخستین سالگرد ۱۷ژوئن رژیم ایران را رژیمی معرفی کرد «که خودش تروریسم دولتی اعمال می‌کند». توبیانا افزود: «دولتی که تلی از مدارک مختلف تبلیغاتی توسط سفارت ایران در فرانسه پخش می‌کند، و این‌گونه اعمالش هیچ‌گونه تأثیری در موضع ما مبنی بر رد اصولی لیستهای تروریستی و ثبت کردن نام سازمانهای مخالف ایرانی بر این لیستها نمی‌تواند داشته باشد»

سخنان همسایگان به زبان خودشان بسیار گویاست:

در سومین سالگرد ۱۷ژوئن شماری از شهرداران شهرهای مختلف فرانسه در بورژه پاریس درباره مقاومت ایران سخن گفتند:

ژان پیر بکه، شهردار اورسور اواز:

دادگاههای فرانسوی، آن فرانسه‌یی که مدافع حقوق و عدالت است، یکی بعد از دیگری قضاوت کردند و مشخص شد که هیچ چیز وجود ندارد، نه سلاحی و نه جرمی و نه توطئه‌یی. اکنون باید هر چه زودتر این روند قضایی به اتمام برسد.

ونسان کاپوکانلا، شهرداربورژه:

خانم رئیس‌جمهور، جنبش شما باید مورد حمایت و تشویق قرارگیرد، همان‌طور که از جنبش ژنرال دو گل حمایت شد

دومینیک لوفِور، شهردار سرژی:

مبارزه شما برای آزادی و دموکراسی مبارزه ما نیز هست. …ما در مبارزه شما برای آزادی و دموکراسی شریک هستیم. چون با وجود رژیم ملاها، صلح و دموکراسی در جهان در معرض خطر قرار دارد.

بوریس بوسکاوه، شهردار تاورنی:

نه به‌دیکتاتوری مذهبی در ایران، آری به‌آزادی. فطعاً تمام کسانی که برای دموکراسی و حقوق‌بشر احترام قائلند در کنار شما هستند. شما پیروز خواهید شد.

ژان کلود وانر، شهردار بوآزمون:

امیدوارم که مبارزه شما به‌پیروزی برسد و دموکراسی در ایران برقرار شود

ژاکت فت، شهردار نویل سور اواز:

باید بدانید که ما در کنار شما قرار داریم

ژان‌پیر مولر، دبیر اول فدراسیون حزب سوسیالیست فرانسه در استان والدواز و شهردار مانی‌آن‌وکسن:

اکنون نه زمان استمالت، بلکه زمان حمایت از جنبش مقاومت مردم ایران است. ما برای تحقق یک ایران آزاد و دموکراتیک علیه یک رژیم آزادی‌کش در کنار شما قرار داریم. مبارزه شما مبارزه ماست، این باید مبارزه همه دموکراتهایی باشد که به شعار جمهوری‌خواهان فرانسه، یعنی آزادی، برابری و برادری معتقدند

در حمایت از مردم و مقاومت ایران، ارزشهای انقلاب کبیر فرانسه و خاطرات دوران مقاومت در برابر فاشیسم هیتلری بار دیگر برجسته می‌شود: بسیاری از نهادها و چهره‌های برجسته قضایی و حقوق‌بشری فرانسه به این کارزار می‌پیوندند و تعهد خود به حمایت از مقاومت ایران را که در حقیقت دفاع از ارزشهای انسانی و ارزشهای انقلاب کبیر فرانسه و مقاومت ضدفاشیستی آن است، ابراز می‌کنند:

کودتای نافرجام آزمایش بزرگ مقاومت ـ قسمت دهم ـ رویارویی آزادی و عدالت با زدوبند و تجارت ـ بخش دوم

 

لطفا به اشتراک بگذارید: