درگذشت لرد برایان کاتر دوست و حامی مقاومت ایران و پیام تسلیت خانم مریم رجوی

لرد برایان کاتر عضو مجلس اعیان انگلستان، دوست و حامی مقاومت روز سه شنبه ۱۴نوامبر (۲۳آبان) در اثر بیماری درگذشت. وی ۸۷سال داشت.

لرد کاتر از سال ۱۹۹۷ در دو دوره به مدت ۸ سال نماینده مجلس عوام از حزب لیبرال دموکرات بود و پس از آن به مدت ۱۷ سال عضو مجلس اعیان انگلستان بود.

مایک بل، نماینده مجلس عوام انگلستان با ادای احترام به‌لرد کاتر گفت: او مردی مهربان بود و زندگی خود را وقف خدمات عمومی نمود و طی چند دهه از اهداف خیر، سازمان‌های خیریه و گروههای محلی حمایت کرد.

لرد کاتر طی سالهایی که در مجلس عوام و سپس در مجلس اعیان بود از حقوق بشر و دموکراسی در ایران فعالانه دفاع می کرد.

او عضو کمیته بریتانیایی برای ایران آزاد بود و در تمام جلسات سالانه مقاومت در پاریس و در اکثر جلسات مقاومت در پارلمان انگلستان شرکت داشت و از اهداف عادلانه مقاومت ایران به ویژه از طرح ده ماده ای خانم مریم رجوی حمایت  کرد.

لردکاتر: خانم رجوی با آن سخنرانی شیوا یک برنامه ده ماده ای ارائه می کند که با هیچکدام از آنها نمی شود اختلاف نظر داشت. همانطور که گفتم کلمه وقار به ذهن من می آید. اینجا داریم راجع به خانم رجوی و خود شماها صحبت می کنیم که برای آینده کشوری تلاش می کنید که به آن نیاز دارد و من مطمئن هستم که با پشتیبانی شما و رهبری خانم رجوی  و نمایندگان اینجا شما اطمینان حاصل می کنید که این اتفاق دیر یا زود خواهد افتاد.

لرد کاتر که به‌عنوان یکی از اعضای یک هیات ده نفره پارلمان انگلستان در کنفرانسی در پاریس به دیدار خانم رجوی رفته بود گفت: من می خواهم خانم رجوی به شما اطمینان خاطر بدهم که من نظیر سایر پارلمانترها در پارلمان انگلیس تمام عیار در کنار شما ایستاده ام. من در اینجا به نمایندگی از طرف خیلی از نمایندگان دیگر که تحت رهبری عالی لرد کوربت و لرد وادینگتون هستند می خواهم بگویم که مطمئنم که حمایت از شما در پارلمان انگلستان روزانه در حال افزایش خیلی زیادی است و ما موفقیت های خیلی بزرگی بدست آورده ایم.

لرد کاتر در یک کنفرانس بزرگ پارلمانی در ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ به همراه تعدادی از نمایندگان ارشد مجلسین عوام و اعیان انگلستان شرکت و از قیام قهرمانانه آبان ۹۸ حمایت کرد.

لرد کاتر همراه همسرش لیدی آیلین کاتر در یکی از سفرهایش به پاریس با خانم مریم رجوی رییس جمهور برگزیده مقاومت دیدار کرد.لرد کاتر گفت:من که با خانم رجوی در بسیاری از موارد ملاقات کرده ام ،می توانم حمایت خودم را نسبت به نکاتی که او می گوید را کنارش بایستم و اعلام کنم.  از جمله طرح ۱۰ ماده ای، ولی در ضمن در کنار این واقعیت باید بگویم که اگر مریم رجوی در موقعیت رهبری در ایران باشد. ما شرایط بسیار متفاوتی نه تنها در ایران، بلکه در خاورمیانه می داشتیم. چون بسیاری از مشکلات از جانب رژیم ایران می آید و برای سال ها این موضوع وجود داشته است.من بار دیگر می توانم بگویم مریم رجوی یک چهره برجسته و نمادین در صحنه بین المللی است و ما امروز در اینجا برای حمایت از شما هستیم، بسیاری از شما برای مدت طولانی مبارزه کرده اید، اما هر کاری که بتوانیم می کنیم. من به شما اطمینان می دهم که این کمپین برای خلاص شدن از مشکلات وحشتناکی که در ایران و کمپ لیبرتی و مانند آن هستند را ادامه می دهیم.

پیام تسلیت خانم مریم رجوی به مناسبت درگذشت لرد کاتر 

درگذشت لرد کاتر عضو مجلس اعیان انگلستان و از حامیان برجسته مقاومت ایران را به خانواده و همکارانش در پارلمان بریتانیا تسلیت می‌گویم .
او از پیشگامان فراخوان برای محاکمه عاملان قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ از مدافعان مجاهدین اشرفی بود و همراه با لرد کوربت در کمیته پارلمانی برای آزادی ایران در یک کارزار بی‌نظیر سیاسی و حقوقی برای حذف نام مجاهدین از لیست آخوندساخته در انگلستان نقش داشت.
لرد کاتر به تازگی در ۲۱آبان۱۴۰۲ به همراه ده‌ها تن دیگر از اعضای مجلسین انگلستان در فراخوانی به دولت این کشور خواستار نامگذاری سپاه پاسداران به‌عنوان یک موجودیت تروریستی شد و تأکید کرد که «چنین تصمیمی گامی مهم به سوی صلح، ثبات و عدالت در خاورمیانه و فراتر از آن خواهد بود».
به لرد کاتر که در یکی از تاریک‌ترین ادوار تاریخ ایران برخلاف سیاست رایج مماشات با فاشیسم جنگ افروز مذهبی، در کنار مردم و مقاومت ایران برای آزادی و صلح و عدالت ایستاد، درود می‌فرستم و یقین دارم که انسانها‌ی آزادیخواهی چون او جایگاه ویژه‌ای در تاریخ آزادی مردم ایران خواهند داشت.

لطفا به اشتراک بگذارید: