گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا از بمبارانهای غزه

خبرگزاری وفا روز پنجشنبه در گزارشی از چهلمین روز بمباران غزه نوشت: طی حملات هوایی اسراییل به مناطق مرکزی شهر غزه، از جمله بازار تجاری در دیرالبـَلـَح، منطقه صـَفطاوی در شمال شهر غزه و چند نقطه در خان یونس، دهها تن کشته و مجروح شدند.

خبرگزاری وفا افزود: هلال احمر فلسطین موفق شده است بیماران و مجروحان، خانواده‌ها و کادر پزشکی بیمارستان قدس در شهر غزه را پس از یک محاصره ده روزه از آنجا خارج کند.

این منبع به‌نقل مقامات محلی، آمار تلفات انسانی غزه را از آغاز بمبارانهای اخیر تا صبح پنجشنبه ۱۱۳۲۰ کشته در میان آنها ۴۶۵۰ کودک اعلام کرد و نوشت این آمار نهایی نیست و هم‌چنان رو به افزایش است.

رویترز روز پنجشنبه خبر داد اسراییل اجازه عبور یک کامیون حامل ۲۴هزار لیتر سوخت دیزلی از گذرگاه رفح به نوار غزه را صادر کرد. یک منبع نزدیک به سازمان ملل گفت اسراییل این سوخت را برای استفاده در بیمارستانها ممنوع کرده و فقط اجازه توزیع آنرا به آژانسهای کمک‌رسان ملل متحد داده است.

شامگاه چهارشنبه ۲۳ آبان ارتش اسراییل اعلام کرد یک عملیات دقیق و هدفمند علیه حماس در مناطق مشخصی در بیمارستان شفا را آغاز کرده است. در پیام ارتش اسراییل از جمله آمده است: این عملیات برای شکست حماس و نجات گروگانهاست و نه علیه غیرنظامیان. در این عملیات نیروهای آموزش دیده ارتش اسراییل شامل تیمهای پزشکی مسلط به زبان عربی استفاده شده تا آسیبی به غیرنظامیان وارد نشود.

نیروهای ارتش اسراییل پیش از ورود به بیمارستان، با چند بسته انفجاری و تیمهای عملیاتی حماس مواجه شدند و درگیری آغاز شد که در آن افراد حماس کشته شدند.

این منبع افزود ارتش اسراییل در این عملیات با تماس مستقیم از مقامات بیمارستان خواست با آنها همکاری کنند.

تلویزیون العربیه در ارتباط با این واقعه گفت ارتش اسراییل هر گونه ورود و خروج به بیمارستان را متوقف کرده و به تفتیش قسمتهای داخلی بیمارستان پرداخته و از ساکنان بیمارستان خواسته است تا پایان عملیات از پنجره‌ها فاصله گرفته و جابه‌جا نشوند.

تلویزیون العربیه افزود حماس دولت آمریکا را مسئول حمله اسراییل به بیمارستان شفا دانسته است.

خبرگزاری فلسطینی وفا روز چهارشنبه در ارتباط به حمله اسراییل به بیمارستان شفا نوشت: هلال احمر فلسطین می‌گوید تانکهای اسراییل از هر طرف بیمارستان را محاصره کرده‌اند و طی ساعات روز گلوله‌باران و تیراندازی شدید در اطراف بیمارستان مشاهده می‌شود. این وضعیت باعث وحشت و ترس در میان بیماران، آوارگان و کادرهای پزشکی در داخل بیمارستان شده است.

به گفته این منبع در مجمتع پزشکی شفا ۱۵۰۰ شهروند شمال تیم های پزشکی، بیماران مجروح و از جمله نوزادان نارس و حدود ۴ هزار آواره که به این محل پناه آورده‌اند مستقر هستند.

به گزارش این منبع ارتش اسراییل جست و جوهای خود را در ساختمان جراحیهای تخصصی و اورژانس مجتمع پزشکی آغاز کرد.

رویترز روز چهارشنبه در گزارشی از اشغال بیمارستان شفا توسط ارتش اسراییل نوشت: به‌دنبال حمله شب گذشته سربازان اسراییلی به بیمارستان شفا، نوزادان نارس که در بخش مراقبتهای ویژه نوزادان تحت درمان بودند به بخش دیگری از بیمارستان منتقل شدند. رویترز خاطرنشان کرد به‌دلیل قطعی برق این بیمارستان طی روزهای گذشته ۶ نوزاد تحت مراقبت جان باختند.

کاخ‌سفید در واکنش به حمله اسراییل به بیمارستان شفا گفت آمریکا از حملات هوایی به بیمارستانها حمایت نمی‌کند.

اسکای نیوز انگلسی با درج این خبر هم‌چنین نوشت کاخ‌سفید تأکید کرده است که بیماران در طول حمله اسراییل به بیمارستان شفا، باید از هر گونه آسیبی محافظت شوند.

دستیار سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در توجیه رسانه ای روز چهارشنبه خود گفت: » «ما اطلاعاتی داریم مبنی بر این‌که حماس و جهاد اسلامی فلسطین از برخی بیمارستانها در نوار غزه از جمله بیمارستان شفا به‌عنوان راهی برای پنهان شدن، انجام عملیات نظامی و نگهداری گروگانها استفاده می‌کنند. حماس و جهاد اسلامی تونل‌هایی در زیر بیمارستان شفا دارند و مجموعه فرماندهی و کنترل خود در غزه را در آن قرار داده‌اند. آنها سلاحهایی در آنجا ذخیره کرده و آماده‌اند تا به‌عملیات نظامی اسراییل در این تأسیسات پاسخ دهند.

سخنگوی ارتش اسراییل روز سه‌شنبه در گزارش دیگری از تحولات جنگ زمینی در غزه گفت: نیروهای لشکر۱۶۲ ارتش اسراییل تاکنون ۱۶۰ تونل حماس را شناسایی کرده و نزدیک به ۲۸۰۰ زیرساخت آنها را هدف قرار داده‌اند. لشکر ۱۶۲ هم‌چنین پایگاه ۱۷نیروهای نخبه و مقر امنیتی حماس در غزه به‌علاوه بیمارستان رنتیسی و پایگاه بدر این گروه را به کنترل خود در آورده است.

این منبع افزود نیروهای تیپ ۴۰۱ ارتش اسراییل کنترل پایگاه حماس در اردوگاه شاطی را به‌دست گرفته و علاوه بر از پای در آوردن افراد حماس، ۵ تونل آنها را شناسایی کردند. در این عملیات تعداد از افراد حماس دستگیر شده و برای بازجویی به اسراییل منتقل شدند.

ارتش اسراییل تلفات خود از آغاز جنگ زمینی اخیر در غزه تاکنون را ۵۲ تن اعلام کرد.

لطفا به اشتراک بگذارید: