مشروح اخبار شامگاهی سیمای آزادی ـ شنبه

۱-سالروز شهادت هشتمین پیشوای تشیع انقلابی آفتاب جاوید خراسان علی بن موسی الرضا (ع)

۲-تصویرنگاری کانون‌های شوشی در سالگرد قیام مردم ایران

تهران –بزرگراه اوین، خیابان سپهر - ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ ـ مسعود رجوی -قیام باید دوباره شعله‌ور شود و ریش و ریشه دیکتاتوری دینی را بسوزاند

تهران-بزرگراه امام علی - ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ـ -درود بر رجوی

رشت-بلوار رشتیان– ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ـ مریم رجوی -نه به حجاب اجباری نه به دین اجباری نه به حاکمیت اجباری

تهران–میدان شکوفه، خیابان ابن سینا- ۲۵ شهریور ۱۴۰۲- مریم رجوی -قیام و سرنگونی تنها راه رسیدن به آزادی مردم ایران

۳-تهران ـ سنندج شعارهای شبانه مرگ بر خامنه‌ای در سالگرد قیام

تهران- چیتگر و خیابان کاشانی-۲۴شهریور۱۴۰۲

مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه‌ای قاتل

تهران- سعادت‌آباد -۲۴شهریور۱۴۰۲

مرگ بر دیکتاتور

تهران- محله‌های جردن و تهرانسر -۲۴شهریور۱۴۰۲

مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر بسیجی، مرگ بر سپاهی

سنندج- -۲۴شهریور۱۴۰۲

مرگ بر خامنه‌ای

در سالگرد قیام سراسری و شهادت ژینا امینی اغلب شهرهای کردستان در اعتصاب بودند و مغازه‌ها و بازارها را تعطیل کردند. از جمله شهرهای سقز، سنندج، دیواندره، کامیاران، دهگلان، بانه، مریوان، قروه، بیجار و هم‌چنین مهاباد، بوکان، اشنویه، میاندوآب، پیرانشهر و سردشت. از این پیش‌تر احزاب و گروه‌های کرد ایرانی برای اعتصاب در سالگرد ژینا فراخوان داده بودند.

شبکه‌های اجتماعی گزارشهایی از حضور نیروهای سرکوبگر رژیم در شهرهای مختلف، در وحشت از قیام منتشر کردند.

بر اساس این گزارشها، در تهران خیابانهای منتهی به میدان انقلاب، بسته شده و هلیکوپترها در حال پرواز بر سطح شهر بودند. وحوش خامنه‌ای در مواردی با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای به سرکوب مردم در شهرهای مختلف پرداختند.

در مشهد خودروهای ضدشورش به‌طور چشمگیری در خیابان‌ها مستقر شده بودند. رژیم آخوندی بسیجیان و لباس شخصیها را سوار بر موتورسیکلتهای ضدشورش به خیابان‌ها آورده بود تا فضای رعب و وحشت ایجاد کند.

۴-بروکسل ـ راهپیمایی ایرانیان آزاده در حمایت از قیام، کانون‌های شورشی و آلترناتیو دموکراتیک -۲۴شهریور۱۴۰۲

۵-کنفرانس بین‌المللی در بروکسل در سالگرد قیام سراسری قیام ایران نقش جوانان و زنان، سخنرانی خانم مریم رجوی

خانم مریم رجوی: در این قیام همه دیدند این ادعاها که گویا زمانهٔ انقلاب در ایران سپری شده، یا نسل جوان به مبارزه پشت کرده یا این‌که جنبش مقاومت پشتوانه اجتماعی ندارد. افسانه‌های باطل رژیم و محافل مماشاتگر است. خط کاری که رژیم در داخل و در خارج از ایران، در برابر مجاهدین و شورای ملی مقاومت در پیش گرفته، نشانه آشکار دیگری از ترس و عجز در برابر قیام است. آخوندها چشم‌انداز پیروزی آلترناتیو و انقلاب دموکراتیک در ایران را در برابر خود می‌بینند از آن وحشت دارند و «به خود می‌لرزند». راستی چرا رژیم به این تلاشهای مذبوحانه دست می‌زند؟جواب را باید در نتایج و دست‌آوردهای قیام جستجو کرد. مرزبندی «نه شاه و نه شیخ» برجسته و استوار شده و پرچم «جمهوری دموکراتیک» را بر قلهٔ قیام‌ها برافراشته است. حصارهای جبهه خلق در برابر هر نوع دیکتاتوری و وابستگی مستحکم شده و مشت افراد و جریانهای دودوزه‌ باز در جبهه استبداد و وابستگی باز شده است. مسیر انقلاب دموکراتیک که از ۴۲ سال پیش آغاز شده، تثبیت شده و اعتلا پیدا می‌کند

آخوندهای حاکم بر ایران هیچ‌گاه به اندازه امروز نیازمند از سرگیری سیاست مماشات نبوده‌اند. آنها زیر ضربه عظیم قیام‌ها، بیش از هر زمانی به زد و بندهای دیپلماتیک نیاز دارند. بیانیه یک‌هزار تن از زنان صاحب‌نام جهان، هم‌چون ابتکارعمل ۳۶۰۰ پارلمانتر از سراسر جهان، ۱۲۴ تن از رؤسای جمهور و نخست‌وزیران سابق، هم‌چنین ۷۵ برنده نوبل یک الگوی درخشان برای سیاست صحیح بین‌المللی است

۶-بلگا خبرگزاری بلژیک ـ چندین هزار نفر در بروکسل سالگرد تظاهرات در ایران را گرامی داشتند

شرکت‌کنندگان بر خواسته‌های جنبش اعتراضی برای پایان دادن به‌رژیم دینی حاکم بر ایران و استقرار یک جمهوری بر مبنای برنامهٔ مریم رجوی رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت تأکید کردند

چندین هزار نفر روز جمعه در بروکسل سالگرد تظاهراتی را که یک‌سال پیش در ایران شروع شد، گرامی داشتند. با حمایت شورای ملی مقاومت ایران و پشتیبانان مقاومت، نمایندگان تشکل‌ها و مقام‌های سیاسی، همبستگی خود را با جنبشی که پس از درگذشت دانشجوی ایرانی مهسا امینی در ۲۵شهریور۱۴۰۱ آغاز شد، ابراز کردند.

پیش از آن در همان روز یک کنفرانس برگزار شد، سپس یک گردهمایی برگزار گردید و بعد از آن یک راهپیمایی، پایان بخش مراسم بزرگداشت سالگرد قیام بود.

شرکت‌کنندگان بر خواسته‌های جنبش اعتراضی برای پایان دادن به‌رژیم دینی (حاکم بر) ایران و استقرار یک جمهوری بر مبنای برنامه مریم رجوی، رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت، تأکید کردند. آنها هم‌چنین از جامعهٔ جهانی خواستند موضع قاطع‌تری علیه رژیم ایران اتخاذ کند، به‌خصوص با تعیین سپاه پاسداران به‌عنوان یک سازمان تروریستی.

جنبش اعتراضی که یک سال است ایران را به‌لرزه درآورده، در معرض سرکوب شدید حکومت بوده و هست. به‌گفتهٔ شورای ملی مقاومت، تاکنون بیش از ۷۰۰تن در ارتباط با اعتراضات کشته شده‌اند و هم‌چنین دهها هزار نفر دستگیر شده‌اند.

۷-رویترز ـ هزاران تظاهر کننده ایرانی خواهان سرنگونی حکومت آخوندی ایران و برپایی یک جمهوری دموکراتیک شدند

رویترز – بروکسل: ایرانیان روز جمعه در آستانه اولین سالگرد درگذشت مهسا امینی که اعتراضات ضدحکومتی را برانگیخت، در بروکسل تظاهرات کردند. هزاران تظاهر کننده خواهان سرنگونی حکومت آخوندی ایران و برپایی یک جمهوری دموکراتیک شدند.

سازمان دهندگان گفتند آنها هم‌چنین خواستار سیاست یکپارچه اتحادیه اروپا برای حسابرسی از حاکمان مذهبی ایران هستند. در اعتراضات سراسری سال گذشته صدها تن کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند. هم‌چنین هزاران تن دستگیر شدند

۸-گزارش تصویری رویترز از تظاهرات بروکسل

خبرگزاری رویترز: تظاهرات حامیان گروه اپوزیسیون ایران شورای ملی مقاومت

حامیان گروه اپوزیسیون ایران شورای ملی مقاومت ایران در سالگرد مرگ مهسا امینی تظاهرات کردند.

آزاده عالمی، گفت: ما امروز اینجا هستیم تا قیام مردمی مردم ایران در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ را گرامی بداریم و بگوییم که شورش و خواست مردم ایران برای سرنگونی رژیم آخوندها از آن زمان متوقف نشده و ادامه دارد».

ماهان تاراج، گفت: امروز اینجا هستیم تا حمایت خود از انقلاب ایران ابراز کنیم. اینجا هستیم تا بگوییم که انقلاب هم‌چنان ادامه دارد و (اعتراضات) مردم ایران دوباره آغاز خواهد شد. آنها موفق به‌تغییر رژیم خواهند شد و ما یک ایران آزاد خواهیم داشت.

۹-گزارش تصویری خبرگزاری اسپانیا از کنفرانس بین‌المللی در بروکسل در سالگرد قیام سراسری

۱۰-ئی‌پی‌ای آژانس عکس اروپا - ۱۵سپتامبر ۲۰۲۳ـ تظاهرات حامیان شورای ملی مقاومت در سالگرد قیام شهریور

آژانس عکس اروپا epa: حامیان اپوزیسیون ایران - شورای ملی ایران، تظاهراتی را برای بزرگداشت اولین سالگرد قیام در ایران برگزار کردند. مریم رجوی، پرزیدنت منتخب شورای ملی مقاومت ایران از طریق ویدئو برای تظاهر کنندگان سخنرانی می‌کند

۱۱-سناتور الس آمپه، عضو سنای بلژیک:

خامنه‌ای یک بزدل ترسو است- مرگ بر خامنه‌ای -زنان ایرانی قهرمان تر از هر شاه و شاهی هستند- زیرا آنها برای تاج و تخت نمی‌جنگند بلکه برای آزادی می‌جنگند. رژیم آخوندها به‌خاطر انقلاب در ایران به زنان حمله کرده و دانش‌آموزان را مسموم کرده است

۱۲-زوزه‌های حکومت آخوندی از برگزاری کنفرانس قیام ایران در بروکسل

رژیم آخوندها خشمگین و سرخورده از کنفرانس مقاومت ایران و تظاهرات بزرگ روز جمعه به‌مناسبت سالگرد قیام در بروکسل و سخنرانی خانم رجوی، از زبان سخنگوی وزارتخارجه‌اش اعلام کرد: چگونه دولت بلژیک با ادعای مبارزه با تروریسم می‌تواند به رهبر مجاهدین در خاک خود تریبون بدهد.

کنعانی سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم: با توجه به ترورهای سنگین مجاهدین خلق چگونه دولت بلژیک می‌تواند به رهبر این گروه در خاک خود تریبون بدهد؟

۱۳-نامه نمایندگان کنگره از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به بایدن -جلوگیری از ورود رئیسی جلاد به سازمان ملل

حمایت از تظاهرات ایرانیان آزاده در نیویورک علیه حضور رئیس‌جمهور ارتجاع -ما از هزاران ایرانی مقیم آمریکا که از یک جمهوری دموکراتیک با جدایی دین و دولت و یک ایران غیراتمی ایران دفاع می‌کنند حمایت می‌کنیم. و قصد داریم در تظاهرات «ایران آزاد» در نیویورک در ۱۹سپتامبر ۲۰۲۳ شرکت کنیم. در دورهٔ کنونی کنگره، ۲۳۸عضو کنگره حمایت چشمگیری را از قطعنامهٔ ۱۰۰ ابراز کرده‌اند که تأکید می‌کند. این قتل‌عام توسط «هیأت‌های مرگ» صورت گرفته که در ۱۹ژوئیه۱۹۸۸ (۲۸ تیر ۱۳۶۷) تشکیل شد. و به‌گونه‌یی عمل می‌کرد که هدف آن نابودی اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران بود. ما ضمن تأکید بر موضع کنگره بیش‌از‌پیش خواهان آن هستیم. که ایالات‌متحده در راه‌اندازی یک تحقیق بین‌المللی در مورد قتل‌های فراقانونی مخالفان ایرانی در سال۱۳۶۷ مشارکت کند. رئیسی عضو «هیأت‌های مرگ» بوده، که مسئول قتل‌عام ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی در سال۱۳۶۷ هستند. نقش آشکار رئیسی در جنایات کنونی علیه بشریت و ترور مخالفان در خارج از ایران، ضرورت حسابرسی از او را مورد تأکید قرار می‌دهد

۱۴-اجلاس شورای ملی مقاومت ایران در چهل و دومین سالگرد تأسیس شورا ـ قسمت چهارم

۱۵-اطلاعیه شورای ملی مقاومت ـ شلیک وحوش خامنه‌ای به زنان زندان قرچک و مجروح شدن ۲۰ تن از آنها ـفراخوان خانم مریم رجوی برای نجات زنان در زندان قرچک

به گزارش ستاد اجتماعی مجاهدین ظهر امروز وحوش خامنه‌ای به زنان مظلوم زندانی در زندان قرچک ورامین که نسبت به شرایط غیرانسانی زندان دست به اعتراض زده بوده یورش بردند و با تفنگهای ساچمه‌ای به سوی آنان آتش گشودند. در اثر این حمله قساوت‌بار دست کم۲۰ زندانی مجروح و شمار زیادی در اثر ضربات وحشیانه گارد زندان شدیداً مصدوم شدند. دهها زندانی را نیز با ضرب و شتم از بند عمومی بیرون کشیده و به سلولهای انفرادی منتقل کردند.

خانم مریم رجوی ضمن محکوم کردن این حمله وحشیانه، خواهان اقدام فوری کمیسر عالی و شورای حقوق‌بشر ملل متحد، گزارشگر ویژه ملل متحد درباره حقوق‌بشر در ایران، گزارشگر ویژه ملل متحد درباره خشونت علیه زنان و عموم مراجع مدافع حقوق‌بشر و حقوق زنان برای نجات جان زنان زندانی در قرچک ورامین شد و بار دیگر بر ضرورت بازدید هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی از زندانهای ایران و دیدار با زندانیان به‌ویژه زندانیان زن و زندانیان سیاسی شد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۵شهریور۱۴۰۲ (۱۶سپتامبر۲۰۲۳)

۱۶-درگیری مردم و جوانان درکرمانشاه با مأموران رژیم

امروز شنبه ۲۵ شهریورماه در سالگرد قیام سراسری، مردم کرمانشاه در میدان آزادی این شهر دست به تجمع و اعتراض زدند.

در پی تجمع مردم مأموران سرکوبگر رژیم به آنها هجوم بردند اما جوانان و مردم در صحنه به ایستادگی و درگیری با وحوش خامنه‌ای پرداختند.

این درگیری به خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف میدان آزادی و هم‌چنین بازار روز کشیده شد. گزارشات حاکی است با تاریکی هوا، درگیری شدت بیشتری یافت و مردم با سنگ به مقابله با نیروهای سرکوبگر یگان ویژه پرداختند و آنان را وادار به عقب‌نشینی کردند.

۱۷-کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در گزارشی به‌مناسبت سالگرد قیام اعلام کرد: حکومت ایران با قوه قهریه، دستگیریها و بازداشتهای خودسرانه و اعدام‌های فراقضایی که تا به امروز ادامه دارد، به اعتراضات پاسخ داد.

این گزارش می‌افزاید: ما از این‌که در سال گذشته چندین معترض در بازداشت و در پی گزارشهای مبنی بر شکنجه جان‌باخته‌اند از جمله جواد روحی، معترض جوانی که مورد شکنجه قرار گرفت، ابراز انزجارمی‌کنیم؛ . رژیم ایران تا به امروز پاسخی به درخواست‌های مکرر کمیته‌حقیقت‌یاب جهت تأمین اطلاعات نداده است.

۱۸-عفو بین‌الملل در گزارشی درباره سالگرد قیام ایران نوشت: نیروهای امنیتی به‌طور غیرقانونی صدها معترض از جمله کودکان خردسال را کشتند، صدها تن دیگر بر اثر شلیک گلوله‌های ساچمه‌یی بینایی خود را از دست دادند، هزاران نفر به‌شدت مجروح شدند و دهها هزار نفر به‌طور خودسرانه دستگیر شدند

در طول اعتراضات و پس از آن، سرویسهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم بارها مرتکب اعمال شکنجه و بدرفتاری شدند. بسیاری از تظاهر کنندگان، از جمله خردسالان، شکنجه شدند.

عفو بین‌الملل در این بیانیه خواستار توقف اعدامهای فزاینده در ایران و بازدید از زندانهای رژیم و لغو مصونیت سیستماتیک مقام‌های رژیم شد.

۱۹-خزانه‌داری آمریکا ۲۹ فرد و نهاد رژیم ایران را در ارتباط با سرکوب قیام سراسری تحریم کرد

این افراد از جمله شامل ۱۸ تن از نیروهای سرکوبگر امنیتی، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی، رئیس سازمان زندانهای رژیم، ۳فرد و یک شرکت در ارتباط با سانسور سیستماتیک و مسدود کردن شبکه اینترنت و هم‌چنین سه رسانه تحت کنترل حکومت و سپاه پاسداران، می‌باشد.

از سوی دیگر، نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو حزب به‌طور گسترده از دولت آمریکا خواسته‌اند که آمریکا از ورود رئیسی جلاد به این کشور ممانعت کند و باج شش میلیون دلاری به رژیم ندهد.

۲۰-وزارت‌خارجه انگلیس ۴ فرد و یک نهاد رژیم را به‌خاطر دست داشتن در سرکوب تحریم کرد

وزارت‌خارجه انگلیس به‌طور همزمان و به‌رغم فراخوانهای اعضای هر دو مجلس انگلستان، گفته است که از لیست‌گذاری سپاه پاسداران رژیم آخوندی خودداری می‌کند.

۲۱-وزارت‌خارجه کانادا اعلام کرد ۶تن از مقام‌های رژیم ایران را که در نقض فاحش و سیستماتیک حقوق‌بشر دخیل بوده‌اند، از جمله دبیر و ۳تن از اعضای ارشد شورای عالی انقلاب فرهنگی رژیم ایران را لیست‌گذاری کرده است. یکی از سرکردگان سپاه و رئیس کمیسیون امنیت مجلس رژیم هم لیست‌گذاری شده است.

۲۲-به گزارش خبرگزاری قضاییه جلادان، سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم با ابراز تأسف از تحریم‌های جدید اعلام شده توسط شماری کشورهای اروپایی و آمریکا، واکنش نشان داد. کنعانی گفت: متأسفانه برخی طرف‌ها بیانیه‌های سیاسی بی‌ارزش منتشر و بر طبل تحریم‌های تکراری و بی‌اثر می‌کوبند.

۲۳-تروئیکای اروپا شامل انگلستان، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی اعلام کردند رژیم ایران به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده و از سال۲۰۱۹ مستمراً آن را نقض می‌کند از این رو ما به تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی که قرار است در ۱۸اکتبر ۲۰۲۳ منقضی شود هم‌چنان ادامه می‌دهیم.

در این بیانیه آمده است: این تصمیم کاملاً با برجام مطابقت دارد. رژیم ایران دوبار فرصت بازگشت به برجام را رد کرده و به گسترش برنامه خود فراتر از محدودیت‌های برجام و بدون هیچ‌گونه توجیه غیرنظامی معتبر ادامه داده است. ذخایر اورانیوم غنی شده این رژیم بیش از 18 برابر مقدار مجاز بر اساس برجام است.

۲۳-انگلستان، آلمان، فرانسه و آمریکا طی بیانیه‌یی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند: رژیم ایران باید بدون تأخیر بیشتر، اطلاعات فنی معتبر در مورد مکانهای فعلی مواد هسته‌یی و تجهیزات آلوده در رابطه با تورقوزآباد و ورامین را ارائه دهد اگر رژیم ایران به‌تعهدات قانونی خود عمل نکند و مسائل مربوط به‌مواد هسته‌یی را روشن ننماید، اقدامات بیشتری از جمله صدور قطعنامه علیه این رژیم لازم است

رویترز ضمن مخابره این خبر نوشت: قطعنامه ماه نوامبر به رژیم تهران دستور داد تا فوراً با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ذرات اورانیوم در سه سایت اعلام نشده همکاری کند

۲۴-روز شنبه مردم سویدا در سوریه به‌تظاهرات خود در میدان کرامه با خواست سرنگونی بشار اسد، ادامه دادند.

به‌گزارش رسانه‌های اپوزیسیون سوریه، قیام‌کنندگان در سویدا روز جمعه بزرگ‌ترین تظاهراتشان با حضور هزاران نفر برگزار کردند. رسانه‌های محلی گفتند که زنان در این تظاهرات حضور چشم‌گیری داشتند.

قیام‌کنندگان با جوشکاری در‌ِ مقر حزب حاکم در سویدا، آن‌را بستند و در اقدام دیگری تصویر پدر دیکتاتور سوریه را که بر سردر ساختمان مدیریت آموزش سویدا نصب شده بود، تخریب کردند.

روز جمعه در شهر حزانو در حومهٔ ادلب مردم در همبستگی با قیام‌کنندگان در سویدا تظاهرات کردند. مردم در این تظاهرات شعار می‌دادند: «این انقلاب راه‌حلی جز پیروزی ندارد».

لطفا به اشتراک بگذارید: