لوسا - خبرگزاری پرتغال: ۱۰۷رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پیشین معتقدند برنامهٔ ۱۰ماده‌یی که توسط پرزیدنت منتخب شورای ملی مقاومت ایران خانم مریم رجوی تدوین شده، شایستهٴ حمایت است

لوسا - خبرگزاری پرتغال: ۱۰۷رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پیشین معتقدند برنامهٔ ۱۰ماده‌یی که توسط پرزیدنت منتخب شورای ملی مقاومت ایران خانم مریم رجوی تدوین شده، شایستهٴ حمایت است

 

در ادامه انعکاسات مربوط به حمایت بیش از ۱۰۷ رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پیشین لوسا خبرگزاری پرتغال طی گزارشی نوشت:

در نامه منتشر شده توسط انجمن عدالت برای قربانیان قتل‌عام۱۹۸۸ در ایران که در میان دیگر سیاستمداران به‌امضای آنیبال کاواکو سیلوا، رئیس دولت پیشین و پدرو پاسوس کوئیلو نخست‌وزیر پیشین پرتغال رسیده، آمده است: «ما از کشورهای شما می‌خواهیم که از مردم ایران در مبارزه برای تغییر حمایت کنند و علیه رژیم (مذهبی) حاکم اقدام قاطعانه انجام دهند؛ این شامل قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سیاه و حسابرسی از سران رژیم به‌خاطر جنایاتشان علیه بشریت است».

در این متن که مستقیماً خطاب به‌رئیس‌جمهور ایالات متحده جو بایدن، رهبران ۲۷کشور عضو اتحادیهٔ اروپا و نخست‌وزیر انگلستان ریشی سوناک و نخست‌وزیر کانادا جاستین ترودو ارسال شده، امضاکنندگان خاطرنشان می‌کنند که «اگر چه هر تغییری باید توسط مردم ایران انجام شود، اما جامعهٔ جهانی موظف است از حقوق انسانی آنها حمایت کند».

آنها تأکید می‌کنند که «از سپتامبر۲۰۲۲، جهان شاهد یک خیزش مردمی بزرگ در ایران با خواست آزادی و دموکراسی بوده است» و از آن زمان، گزارشها حاکی از کشته‌شدن بیش از ۷۵۰معترض و دستگیری ۳۰۰۰۰نفر از معترضان بوده است. سکوت و انفعال جامعهٔ بین‌المللی به‌دامن‌زدن به‌فرهنگ مصونیت از مجازات در ایران کمک کرده است که باید پایان یابد».

امضاکنندگان خاطرنشان می‌کنند که «از دههٔ ۱۹۸۰، مقامات در ایران دهها هزار معترض و زندانی سیاسی را اعدام کرده‌اند». امضاکنندگان یادآوری می‌کنند که فقط در تابستان۱۳۶۷، بیش از ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی به‌طرز وحشیانه‌یی قتل‌عام شدند که اکثر آنها از مجاهدین خلق ایران بودند».

خبرگزاری پرتغال در ادامه افزود:

در میان آنها، علاوه بر دو رئیس پیشین کمیسیون اروپا، رومانو پرودی و ژان کلود یونکر، ۳رئیس‌جمهور برنده جایزه صلح نوبل، - لخ والسا از لهستان، خوان مانوئل سانتوس از کلمبیا و اسکار آریاس سانچز از کاستاریکا حضور دارند.

امضاکنندگان این نامهٔ سرگشاده با تأکید بر این‌که زمان آن رسیده است که سران جمهوری اسلامی به‌خاطر جنایاتشان مورد حسابرسی قرار گیرند، رهبران غربی را ترغیب می‌کنند تا در همبستگی با مردم ایران برای یک جمهوری مبتنی بر جدایی دین و دولت و دمکراتیک بایستند که در آن هیچ فردی، صرف‌نظر از مذهب یا نسبت خانوادگی، نسبت به‌دیگران امتیازی نداشته باشد.

آنها تأکید می‌کنند: «مردم ایران از طریق شعارهای خود به‌صراحت اعلام کرده‌اند که همهٔ اشکال دیکتاتوری را اعم از شاه مخلوع یا رژیم مذهبی حاکم و لاجرم هر گونه ارتباط با هر یک از آنها را رد می‌کنند». «ما معتقدیم این بر عهدهٔ مردم ایران است که در مورد آینده خود تصمیم بگیرند. با این حال، می‌دانیم که به‌مدت چهار دهه، ائتلاف دمکراتیک شورای ملی مقاومت ایران پیوسته و خستگی‌ناپذیر برای تغییر دمکراتیک مبارزه کرده است» آنها معتقدند که «برنامهٔ ۱۰ماده‌یی که توسط پرزیدنت (منتخب) شورای ملی مقاومت ایران، خانم مریم رجوی تدوین شده، شایستهٴ حمایت است».

لوسا - خبرگزاری پرتغال در ادامه نوشت آنها در مورد برنامهٔ۱۰ماده‌یی تأکید می‌کنند که این برنامه «متعهد به‌انتخابات آزاد، آزادی بیان و اجتماعات، لغو مجازات اعدام، برابری زنان و مردان، جدایی دین و دولت، خودمختاری ملیت‌های ایران و یک ایران غیراتمی است که با ارزش‌های دمکراتیک مطابقت دارد».

در نهایت، رهبران بین‌المللی می‌گویند که «جنگ‌افروزیهای رژیم ایران در خاورمیانه و اروپا، از جمله تهیهٔ پهپادها برای حمایت از جنگ در اوکراین و حملات تروریستی و حملات سایبری آن در آلبانی» را محکوم می‌کنند.

 

لطفا به اشتراک بگذارید: