بیانیه ۱۲۵پارلمانتر بلژیکی در حمایت از قیام ایران

خانم الس وان‌هوف، رئیس کمیسیون خارجی پارلمان فدرال اعلام کرد:

۱۲۵ پارلمانتر بلژیکی بیانیه مشترکی در حمایت از قیام مردم ایران و محکوم کردن سرکوب معترضان توسط رژیم آخوندی صادر کرده‌اند.

سناتور الس آمپه، نماینده پارلمان ایالتی فلامان (حزب لیبرال فلامان زبان)، سناتور مارک دمسماکر (حزب اتحاد نوین فلامان)، ژرژ دالمان نماینده پارلمان فدرال (حزب متعهدین ـ دموکرات‌مسیحی فرانسوی‌زبان، مالک بن‌آشور، نماینده پارلمان فدرال (حزب سوسیالیست فرانسوی‌زبان) و خانم لطیفه آیت نماینده پارلمان ایالتی بروکسل، رئیس بخش بین‌المللی و بخش زنان (حزب لیبرال فرانسوی‌زبان) و هم‌چنین ۴تن از رهبران احزاب بلژیک و ۲ رئیس پارلمان ایالتی در میان امضا کنندگان این بیانیه هستند.

خانم الس وان هوف، رئیس کمیسیون خارجی پارلمان فدرال در یک بیانیه مطبوعاتی در بروکسل اعلام کرد: بیش از ۱۲۵ قانونگذار بلژیکی از دولتهای اروپایی می‌خواهند رژیم ایران را به‌دلیل نقض حقوق‌بشر تحریم کنند و جنایات رژیم را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند. اعتراضات سراسری در ایران وارد سومین ماه خود شده است. صدها نفر از جمله بسیاری از کودکان کشته شده‌اند. ما سرکوب وحشیانه اعتراضات مشروع توسط رژیم ایران را محکوم می‌کنیم. مردم ایران خواستار تغییر رژیم هستند و ما به‌طور کامل از آنها برای استقرار یک جمهوری دموکراتیک حمایت می‌کنیم.

من به همراه پنج تن از همکارانم از احزاب مختلف، بیانیه ای را در حمایت از قیام ایران آغاز کردیم. تاکنون بیش از ۱۲۵  پارلمانتر بلژیک، از جمله چندین رهبر حزب، از این طرح حمایت کرده‌اند.

هم‌چنین در ۱۰نوامبر ۲۰۲۲ در مجلس فدرال قطعنامه‌ای درباره ایران به تصویب رساندیم که در آن از جمله خواستار تحریم سپاه پاسداران شدیم. سپاه سرکوبگرترین نیرو و رکن اصلی بقای رژیم است و هم‌چنین بیشتر اقتصاد ایران را در انحصار خود دارد. کشورهای اروپایی باید سپاه پاسداران را به‌عنوان یک نهاد تروریستی نام‌گذاری و تحریم کنند.

متن بیانیه ۱۲۵پارلمانتر بلژیکی در حمایت از قیام مردم ایران برای دموکراسی از این قرار است:

از اواخر شهریور اعتراضات و قیام های ضد رژیم در سراسر ایران گسترش یافته است. اعتراضات زنان و جوانان تاکنون به بیش از ۲۴۰شهر در تمامی ۳۱استان گسترش یافته است. تظاهرات در ۶۵ دانشگاه بزرگ درجریان است. معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر (خامنه‌ای)» سر می‌دهند.

جرقه دور جدید قیام‌ها زمانی زده شد که مهسا امینی زن ۲۲ساله اهل استان کردستان ایران به بهانه «بد حجابی» در تهران دستگیر و بر اثر ضرب‌وشتم پلیس به‌قتل رسید.

مریم رجوی، پرزیدنت مقاومت ایران گفته است: «مردم ایران به‌ویژه زنان و جوانان برای سرنگونی رژیم و دستیابی به آزادی قیام کرده‌اند. آنها از سرکوب وحشیانه آخوندها، خصومت با زنان، تبعیض مذهبی و فقر خسته شده‌اند».

حداقل ۶۰۰ تظاهر کننده کشته و تعداد بی شماری مجروح شده‌اند و بیش از ۳۰۰۰۰نفر دستگیر شده‌اند. رژیم با قطع و ایجاد اخلال در اینترنت در بخش وسیعی از ایران سعی دارد از انتشار اخبار و تصاویر اعتراضات و ابعاد واقعی قیام جلوگیری کند.

کانون‌ها شورشی مقاومت سازمانیافته مجاهدین خلق خطرات جدی را در ایجاد جبهه‌های مقاومت در برابر سرکوب برای سازماندهی و استمرار این اعتراضات به‌جان می‌خرند.

از طرف کمیته نمایندگان پارلمان بلژیک برای یک ایران دموکراتیک، ما از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن می‌خواهیم:

کشتار تظاهر کنندگان در ایران را به‌شدت محکوم کرده و اقدامات محدودکننده فوری و اعمال تحریم‌ برای توقف نقض حقوق‌بشر اتخاذ کند. پرونده جنایات این رژیم باید به شورای امنیت سازمان ملل‌متحد ارجاع شود و مسئولین ارتکاب این جنایات باید به عدالت سپرده شوند؛خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه کسانی که در جریان قیام اخیر دستگیر شده‌اند بشود.

کمک به مردم ایران برای دسترسی آزاد و بدون مانع به اینترنت در واکنش به قطع اینترنت توسط رژیم و مسدود کردن پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی؛ به‌رسمیت شناختن آرمانهای دموکراتیک مردم ایران و حق آنها برای ایجاد یک ایران آزاد، دموکراتیک بر اساس جدایی دین و دولت.

 

 

لطفا به اشتراک بگذارید: