نامه دو تن دیگر از برندگان جایزه نوبل در حمایت از قیام سراسری ایران

شمار امضا کنندگان نامه مشترک برندگان نوبل به ۱۳تن رسید.

​​​​​​​پروفسور جان هال برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۰۵ از آمریکا و پروفسور تیم هانت برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۰۱ از انگلستان به ۱۱تن دیگر از برندگان جایزه نوبل پیوستند و حمایت خود را از قیام سراسری مردم ایران ابراز کردند.

در این نامه آمده است: به‌دنبال قتل جانگداز یک زن جوان، مهسا امینی ۲۲ساله که به بهانه بدحجابی دستگیر و مورد ضرب‌وشتم مأموران رژیم قرار گرفته بود، ما شاهد اعتراضات داخلی و بین‌المللی گسترده‌یی هستیم. مردم ایران بویژه زنان برای دادخواهی و دستیابی به اولیه‌ترین حقوق‌شان دست به اعتراض زدند که متأسفانه با خشونت نیروهای دولتی مواجه شدند... . .

معترضان مخالفت خود را با ولی‌فقیه و رئیس‌جمهور منصوب شده وی، رئیسی نشان دادند. پیش از این بسیاری از برندگان نوبل رئیسی را به‌خاطر نقش اش در هیأت مرگ که دستور قتل‌عام حدود ۳۰هزار زندانی سیاسی در ایران در سال۱۳۶۷ را صادر کرده بود، محکوم کرده و درخواست عفو بین‌الملل را تکرار کرده که رئیسی به‌جای ریاست‌جمهوری باید در برابر عدالت قرار بگیرد. علاوه بر شخصیتها و ارگانهای اجتماعی و حقوق‌بشری بین‌المللی، بسیاری از رهبران کشورها و مقامات بلندپایه جهان از هر دو سوی اقیانوس اطلس این قتل شنیع را محکوم کرده و از خواسته‌های مردم در اعتراضات سراسری حمایت کرده‌اند. ما برندگان جایزه نوبل قتل جانگداز مهسا امینی را محکوم می‌کنیم و معتقدیم که خامنه‌ای ولی‌فقیه رژیم و ابراهیم رئیسی باید مورد حسابرسی قرار بگیرند... . ما خواهان آزادی فوری دستگیر شدگان هستیم. از سازمان ملل می‌خواهیم که هیئتهای خود را برای بازدید از زندانهای رژیم به ایران بفرستد.

 

مطالب مرتبط

نامه دو تن دیگر از برندگان جایزه نوبل در حمایت از قیام سراسری مردم ایران

نامه مشترک ۱۳تن از برندگان جایزه نوبل در حمایت از قیام سراسری مردم ایران