رویترز ـ تظاهرات در سراسر ایران وارد سومین هفته خود شد ـ دریک نگاه

نیروهای سرکوبگر رژیم آخوندی شب گذشته در وحشت از گسترش اعتراضات دانشجویان به محاصره دانشگاه صنعتی شریف پرداخت و با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای شماری از دانشجویان را مجروح و شمار بیشتری را دستگیر کردند .

گفته می‌شود حداقل صدتن از دانشجویان دستگیر شده‌اند. دانشجویان با مقاومتی چشمگیر در برابر آنها ایستادگی کردند. در حالیکه دانشجویان در پارکینگ دانشگاه به محاصره مزدوران یگان ویژه در آمده بودندجمعیت زیادی از مردم تهران برای یاری به سمت دانشگاه شریف شتافتند. مزدوران یگان ویژه و انتظامی و لباس‌شخصیها با شلیک گاز اشک‌آور مانع نزدیک شدن جمعیت شدند، جمعیت نیز با فریاد «بی‌شرف بی‌شرف» و «دانشجو را آزاد کن» از دانشجویان حمایت کردند. خودروهایی که در مسیر دانشگاه صنعتی بودند با به صدا در آوردن بوق خشم و اعتراض خودشان را نشان دادند. علاوه بر دانشگاه شریف دانشگاه علم و صنعت نیز مورد یورش مأموران جنایتکار رژیم قرار گرفت. آنها اینترنت را قطع کردند.

گزارشات حکایت از ادامه قیام و درگیری در نیمه‌شب گذشته در نقاط دیگر تهران از جمله در خیابان شریعتی دارد. جوانان با مأموران جنایتکار خامنه‌ای درگیر شده و در بزرگراه و متروی شریعتی شعار «مرگ بر دیکتاتور» سردادند. مأموران جنایت‌پیشه یگان ویژه و لباس شخصی‌ها با شلیک تفنگ ساچمه‌ای تلاش کردند جمعیت را متفرق کنند. در منطقه تیموری مردم به خیابان ریختند. و بآبستن خیابان به تظاهرات شبانه پرداختند. آنها شعار می‌دادند «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه». مردم و جوانان پرشور هم‌چنین در ولیعصر، بلوار پیروزی و بسیاری نقاط دیگر تهران با جنگ و گریز شعله قیام را فروزنده نگاه داشتند. رژیم گلوله‌های ساچمه‌ای به سمت تظاهر کنندگان شلیک کرد.

در شیراز از صبح روز گذشته، تظاهرات و درگیری مردم با نیروهای سرکوبگر جریان داشت.

در اصفهان مردم زینبیه و جوق‌آباد با روشن کردن آتش و بستن خیابان دست به تظاهرات زدند، نیروهای سرکوبگر جرأت نزدیک شدن به منطقه را نداشتند. در شهرک صنعتی شاپور اصفهان تظاهر کنندگان مسیر تردد نیروهای سرکوبگر را مسدود کرده و شعار می‌دادند؛ «ایرانی باغیرت، حمایت حمایت» در خیابان مشیر‌الدوله، مردم با آتش زدن لاستیک و درگیری با نیروهای دشمن به تظاهرات پرداختند.

در کرمانشاه تظاهرات و درگیری مردم با نیروهای سرکوبگر نهایتاً به آتش‌کشیدن یک اتوبوس رژیم منتهی شد.

شب گذشته در زاهدان و مناطق اطراف درگیری شدید بین مردم و نیروهای دشمن جریان داشت.

روز گذشته، تظاهرات در ۲۴ دانشگاه در شهرهای مختلف برگزار شد. دانشجویان با شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» تظاهرات کردند. ‌

دانشگاههایی که در آنها تظاهرات برگزار شد از جمله عبارتند از: دانشگاه برق و کامپیوتر خواجه نصیر -دانشگاه علم و فرهنگ تهران-دانشگاه شیراز-تربیت مدرس تهران -رازی کرمانشاه-دانشکده فنی تهران-دانشگاه اصفهان-دانشگاه آزاد نجف آباد-بابلسر-دانشگاه فردوسی مشهد-دانشگاه آزاد شهر قدس-دانشگاه آزاد واحد سوهانک - دانشگاه تبریز. دانشگاه علوم پزشکی کاشان - دانشگاه زنجان-باهنر کرمان-دانشگاه انتفاعی خیام مشهد-دانشکده علوم انسانی دانشگاه مازندران -دانشگاه ملی- دانشگاه کردستان سنندج-دانشگاه اسلامشهر-دانشگاه علامه طباطبایی-دانشگاه هنر تهران و دانشگاه علم و صنعت.

دانشجویان شعار می‌دادند، «اوین شده دانشگاه، تهران شده بازداشتگاه»، «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»، «از زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران»، «دانشجوی با غیرت، حمایت حمایت». دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلام‌شهر، مردم این شهر را به قیام فراخوانده و شعار می‌دادند، «همشهری باغیرت حمایت حمایت». دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه، بر استمرار قیام تا سرنگونی آخوندها تأکید ورزیده و شعار می‌دادند، «قرار ما هر روزه، فکر نکنین امروزه».

خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره قیام سراسری مردم ایران نوشت: «تظاهرات در سراسر ایران وارد سومین هفته خود شد. این بزرگترین صحنهٴ مخالفت با مقامات آخوندی از سال۱۳۹۸ تاکنون است».

 

مطالب مرتبط

اعترافهای رژیم درمانده خامنه‌ای پس از خیزش زاهدان

مجلس ارتجاع – بحث فوق‌العاده در بارهٔ قیام و راههای مقابله و سرکوب