مجلس فدرال آلمان ـ سخنان وزیر خارجه و نمایندگان در حمایت از قیام سراسری ایران

مجلس فدرال آلمان ـ بوندستاگ

اجلاس با حضور وزیر خارجه آلمان

سخنان آنالنا بربوک وزیر خارجه و نمایندگان مجلس فدرال از احزاب مختلف در حمایت از قیام سراسری و محکومیت سرکوب وحشیانهٴ دیکتاتوری آخوندی

در مجلس فدرال آلمان یک جلسهٔ بحث پارلمانی درباره قیام سراسری ایران با حضور وزیر خارجهٔ این کشور برگزار شد. در این جلسه علاوه بر وزیر خارجهٔ آلمان، شماری از پارلمانترها از احزاب مختلف همبستگی خود را با قیام سراسری مردم ایران ابراز کردند و با تأکید بر نقش پیشتاز زنان در این قیام، جنایات دیکتاتوری آخوندی را علیه قیام‌کنندگان محکوم کردند و خواهان اقدامات مشخص برای حسابرسی از رژیم شدند.

در این جلسه آنالنا بِربوک، وزیر امور خارجهٔ آلمان گفت: « خشونت عریان نظام ایران فقط ترس خالص را بیان می‌کند. به‌دلیل این‌که کسانی که با خشونت شدید حکومت می‌کنند از چیزی بیش از این نمی‌ترسند که زنان به‌طور جمعی به‌خیابان بروند صدای خود را بلند کنند و این صدا را نمی‌توان سرکوب کرد. هم‌چنین این صدا با قطع‌کردن دسترسی به اینترنت به‌سکوت کشانده نمی‌شود. این صدا بلند و واضح فراتر از ایران منعکس می‌شود».

وزیر خارجهٔ آلمان ضمن یادآوری احضار سفیر دیکتاتوری آخوندی به‌دنبال قتل مهسا امینی توسط رژیم، اضافه کرد: «ما به‌نمایندگی از دولت آلمان در شورای حقوق‌بشر در ژنو کاملاً روشن ساختیم که مقامات (رژیم) ایران باید فوراً خشونت علیه تظاهر کنندگان را متوقف کنند و کشته‌شدن مهسا امینی و افراد بیشتری در تظاهرات بعد از آن باید فوراً مورد تحقیق قرار بگیرد. و من در چارچوب کشورهای اتحادیه اروپا همهٔ تلاشم را به‌عمل می‌آورم تا ما بتوانیم تحریم‌هایی را در این رابطه اعمال کنیم.

در این جلسه نوربرت روتگن نمایندهٔ مجلس فدرال در سخنان خود، گفت: «نسل جوانی که از این رژیم به‌ستوه آمده و اکنون تحت رهبری زنان برای آزادی و کرامت خود می‌جنگد، این آینده ایران است و نه این رژیم... ما با این رژیم به چیزی نمی‌رسیم؛ این رژیم مصمم است، به سلاح اتمی دست یابد، این رژیم عامل بی‌ثباتی در منطقه است.

نمایندهٔ بوندستاگ آنته ویدمن ماوتز در سخنانش، گفت: «زنان با تظاهراتشان بر ضد نظام متعصب و سیستم سرکوبش نشان می‌دهند که رهبری جنبش را به‌عهده دارند و نیروی تغییرند. رژیم با تمام خشونت و قهرش نشان می‌دهد که چه‌طور از این زنان وحشت دارد. نتیجهٔ قیام زنان در ایران برای ما در اروپا و اینجا چه چیزی را به‌ارمغان می‌آورد؟

کافی نیست که فقط به‌رژیم گوشزد کنیم که در مقابل معترضان خشونت نکند! باید تحریم‌ها را علیه مسئولان رژیم و سازمانهای حکومتی‌اش افزایش داد.

هم‌چنین رناتا آلت از حزب لیبرال، تأکید کرد: «وحشیگری و ظلم علیه مردم ایران از مرز عبور کرده است. ما این اقدامات غیرانسانی را با شدیدترین عبارات ممکن محکوم می‌کنیم... می‌توان در زنان شجاع ایران دید که قاطعانه برای حقوق خود مبارزه می‌کنند. دیگر نمی‌ترسیم و نباید هم بترسیم

آرزوی آزادی در بین ایرانیان پس از ۴۳سال ظلم به حدی است که حتی جان خود را برای آن به‌خطر می‌اندازند. جهان غرب نباید فقط نظاره‌گر فعالیت‌های وحشیانهٴ رژیم آخوندها باشد. جامعه بین‌المللی باید به‌صورت متحد علیه کشتار و شکنجهٔ معترضان در ایران اقدام کند. حوادث ایران باید در دستور کار شورای حقوق‌بشر سازمان ملل قرار گیرد.

اکنون هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم که تغییرات سیاسی و آزادی طولانی‌مدت برای همه در ایران می‌تواند سرانجام به‌واقعیت تبدیل شود».

در جلسهٔ پارلمان فدرال آلمان لامیا کادور از حزب حاکم سبزها تصریح کرد: « پس از دهه‌ها سرکوب توسط رژیم تهران، و بار دیگر آشکار می‌شود که مقاومت در کل جامعهٔ ایران چقدر بزرگ است. پس از سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات سال۲۰۱۹، ایرانیان دوباره جان خود را در این ساعت به‌خطر می‌اندازند، دفتر فدرال در حال کار روی تحریم‌های بیشتر مشترک اتحادیهٔ اروپا هستند... . بنابراین تظاهر کنندگان اعتراضات را به‌سمت مخالفت با یک حکومت وحشی برگردانند که این کشور را منزوی کرده و آن‌را از طریق فساد و جنگ اداره می‌کند».

فرانک شوابه از حزب حاکم سوسیال‌دمکرات، گفت: «مجلس فدرال آلمان علامت روشنی ارسال می‌کند که ما در کنار ایرانیانی هستیم که اکنون در آنجا تظاهرات می‌کنند...

نمایندهٔ پارلمان فدرال دوروته بر از حزب سوسیال‌مسیحی، در سخنان خود، گفت: « این رژیم اساساً دشمن زنان است. انسان‌ها برای آزادی و حقوق خود می‌جنگند نه تنها برای زنان بلکه برای انسان».

هم‌چنین دکتر نیلس اشمید از حزب سوسیال‌دموکرات آلمان، گفت: ما باید همبستگی خود را به‌طور فراحزبی اعلام کنیم؛ (با اقداماتی هم‌چون) واکنش دیپلماتیک، مانند احضار سفیر رژیم، طرح در شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد در ژنو و تحریم افرادی که در سرکوب شرکت دارند، به‌طور مثال رئیس پلیس (رژیم) تهران و دیگران. هم‌چنین باید در دادن ویزا به‌مقامات مسئول سرکوب در رژیم محدودیت (ایجاد کرد). قابل‌قبول نیست که آنها به‌راحتی به‌اروپا سفر کنند و یا فرزندان آنها در اینجا اجازهٔ تحصیل داشته باشند».

 

مطالب مرتبط

حمایت و همبستگی بین المللی با قیام سراسری مردم ایران ادامه دارد

بیانیه رؤسای مشترک گروه حقوق‌بشر ایران و دموکراسی در کنگره آمریکا در حمایت از قیام مردم ایران