گاردین ـ با وجود سرکوب اعتراضات ادامه دارد، زنان اعتراضات را رهبری می کنند ـ دریک نگاه

با خبرهایی از شانزدهمین روز انقلاب دموکراتیک و قیام ایران که در ۱۷۰شهر در ۳۱استان با بیش از ۴۰۰

شهید و ۲۰۰۰۰دستگیری در سراسر ایران ادامه یافت آغاز می‌کنیم ـ دریک نگاه  ـ ۱۰مهر۱۴۰۱

روز شنبه تظاهرات و جنگ و گریز در ۳۰ منطقه تهران جریان داشت، برخی از این مناطق عبارت بودند از: جمالزاده –نارمک –تهرانپارس –صادقیه- قیطریه–بلوار کشاورز-ولیعصر -پاستور –خیابان انقلاب-مترو تأتر شهر –سعادت آباد-کارگر شمالی –منطقه نصرت - نازی آباد –جمال آباد-خانی آباد –افسریه –خیابان نبرد –میدان شهدا – چهار راه مخبر الدوله -تقاطع اسکندری -چهارراه سرسبز- کاشانک جمال آباد- ولیعصر تقاطع زعفرانیه- سرآسیاب –چهارراه سر سبز و میدان امام حسین

روز شنبه هم‌چنین بسیاری از شهرها از جمله اصفهان-اراک-اهواز- زاهدان-خرم‌آباد- قزوین- رشت- رامسر-سنندج-مریوان- شیراز-مهاباد- تبریز -بروجرد و گوهردشت کرج شاهد تظاهرات و درگیری با مزدوران سرکوبگر با شعار مرگ بر دیکتاتور بود.

شب گذشته تظاهر کنندگان در اراک شعار می‌دادند امسال سال خونه سید علی سرنگونه

تظاهر کنندگان در ادامه با مأموران سرکوبگر نیروی انتظامی که به سوی آنها شلیک می‌کردند درگیر شدند و برای مدتی جنگ و گریز ادامه داشت.

در شیراز، تظاهر کنندگان از صبح شنبه با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان‌ها ریختند. جوانان شورشگر در واکنش به حمله مزدوران خامنه‌ای موتور نیروی انتظامی را به آتش کشیدند.

در رامسر یک موتور سوار، کیوسک نیروی انتظامی را با پرتاب کوکتل به آتش کشید.

در تهران تظاهرات با جنگ و گریز در خیابانهای جمهوری و امیریه تا نزدیکی اقامتگاه خامنه‌ای گسترش یافت.

به اعتراف تلویزیون رژیم، در میرجاوه هم مانند زاهدان، جوانان شورشگر به خیابان‌ها آمده و چندین محل متعلق به نیروهای سرکوبگر را به آتش کشیدند.و سرانجام در کرج، جوانان موتورسیکلت مأموران سرکوبگر را با پرتاب نارنجک منهدم کردند.

خانم مریم رجوی با درود بر دانشجویان بپاخاسته در سراسر ایران گفت شما برای باز پس گرفتن دانشگاه سنگر آزادی و پاکسازی آن از لوث وجود دشمن آزادی قیام کرده‌اید. شما دوشادوش عموم مردم از زاهدان خون چکان تا کردستان قهرمان تا تهران و مازندران و خوزستان و خراسان برای باز پس گرفتن تمام ایران می‌جنگید.

رئیس سازمان اورژانس رژیم درباره تخریب آمبولانسهایی که نیروی انتظامی از آنها برای اقدامات سرکوبگرانه استفاده می‌کند اعتراف کرد: ۸۵دستگاه آمبولانس در اغتشاشات اخیر تخریب شد که خارج شدن این تعداد ناوگان، یکهزار میلیارد ریال به حوزه امداد و درمان خسارت وارد کرد.

روز شنبه ۹مهر در همبستگی با قیام مردم ایران و حمایت از کانونهای شورشی سلسله تظاهراتی توسط ایرانیان آزاده در پاریس، برلین و استکهلم –برگزار شد. در این تظاهرات شماری از نمایندگان پارلمان، منتخبان مردم، شخصیتهای سیاسی و شماری از اعضای شورای ملی مقاومت و نمایندگان جوامع ایرانیان مقیم کشورهای مختلف سخنرانی کردند.

رویترز گزارشی از تظاهرات شب گذشته هواداران مقاومت ایران در مقابل کاخ‌سفید در همبستگی با قیام مردم ایران را منعکس کرد.

رویترز در گزارشی از تظاهرات هواداران مقاومت ایران در پاریس نوشت: تظاهرات ایرانیان در پاریس در حمایت از اعتراضات در داخل ایران برگزار شد.

گاردین انگلستان در گزارشی از قیام مردم ایران نوشت: اعتراضات در ایران با وجود سرکوب ادامه دارد. زنان با حضور خود در خیابان و پشت صحنه، اعتراضات را رهبری می‌کنند.

 

مطالب مرتبط

اعترافهای رژیم درمانده خامنه‌ای پس از خیزش زاهدان

هفدهمین روز قیام سراسری و اعتصاب در شهرهای میهن - گسترش قیام به ۱۶۴شهر