جاستین ترودو ـ کانادا تحریم‌هایی را علیه قاتلان مهسا امینی از جمله گشت ارشاد ایران اعمال خواهد کرد ـ دریک نگاه

در یازدهمین شب قیام سراسری مردم ایران تظاهرات و جنگ و گریز گستردهٔ جوانان شورشگر با مأموران سرکوبگر خامنه‌ای در مناطق مختلف تهران و بسیاری از شهرها ازجمله تبریز، گوهردشت کرج، قروه، مشهد، قم، لاهیجان، مریوان، یزد، بندرعباس و چندین شهر دیگر ادامه یافت.

در تهران معترضان با شعار مرگ بر دیکتاتور در ستارخان، نارمک، یوسف‌آباد، غرب دریاچه چیتگر، اکباتان، گیشا، تهران‌پارس و پونک، به خیابان‌ها آمدند.

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس تهران در همبستگی با قیام و برای آزادی دستگیر شدگان با شعار دانشجوی زندانی آزاد باید گردد، راهپیمایی کردند.

دانشجویان دانشکده دندانپزشکی تبریز در اعتراض به بازداشت گسترده دانشجویان روز دوشنبه اعتصاب کردند.

به گزارش رسانه‌های حکومتی برخی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف ضمن اعلام اعتصاب تصریح کردند تا زمانی که دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر آزاد نشوند از برگزاری کلاس خودداری خواهند کرد.

خانم مریم رجوی:

درود بر معلمان و اساتید دانشگاههای مختلف کشور که همراه با دانشجویان و دانش‌آموزان در همبستگی با قیام مردم ایران برای سرنگونی رژیم آخوندها دست به اعتصاب زده‌اند. با اعتصابات سراسری در بخشهای مختلف می‌توان و باید به خیزش جوانان شورشگر و تحقق آزادی و حاکمیت مردم یاری رساند.

شامگاه دیشب تبریز یک‌بار دیگر صحنه قیام مردم و دانشجویان بود.

در تبریز اضافه بر تظاهرات دانشجویان، منطقه رشدیه هم صحنه رویارویی جوانان شورشگر با مزدوران سرکوبگر بود.

همزمان در خیابان شهناز جوانان غیور با شعار مرگ بر دیکتاتور و نه شاهچیم نه شیخ چی میلت چی‌ام ملت چی خروشیدند.

شب گذشته دست‌کم در ۵ منطقه مشهد تظاهرات شبانه و جنگ و گریز بین مردم و جوانان شورشی با مزدوران بسیجی و دیگر نیروهای سرکوبگر جریان داشت. در مشهد تهاجم شجاعانه زنان شورشگر به مزدوران بسیجی و گوشمالی دادن آنها از خبرهایی بود که فضای مشهد شورشگر را نشان می‌داد.

در قروه جوانان شورشگر با شعار مرگ بر خامنه‌ای و شعار می‌کشم می‌کشم هر آن‌که خواهرم کشت تظاهرات خود را شروع کردند.

در مریوان نیز تظاهرات جوانان با وجود حضور گسترده مزدوران رژیم برگزار شد.

هم‌چنین در یزد مردم در تظاهرات شبانه با شعار ایرانی می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد به خیابان‌ها آمدند.

شب گذشته قیام‌کنندگان در گوهردشت کرج به خیابان آمدند و شعار مرگ بر خامنه‌ای سردادند

خانم مریم رجوی

زنان_نیروی_تغییر و پیشتاز سرنگونی رژیم زن‌ستیز آخوندی، در قیام پرخروش سراسری ایران آمده‌اند که رژیم آخوندی را از میان بردارند. زنان به قیامی برخاسته‌اند که آزادی تمام مردم ایران را مطالبه کنند. آنها می‌خواهند ایران را آزاد و برابری و رهایی را به ارمغان بیاورند.

گزارش تلویزیون حکومتی از ضدتظاهرات مفتضح رژیم در روز دوشنبه در چند شهر در وحشت از قیام و مجاهدین: مجاهدین و دشمنان دارند سوء‌استفاده می‌کنند از جوانان ایرانی تا آنها به‌سمت اغتشاشات بروند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز دوشنبه گفت، کانادا تحریم‌هایی را علیه قاتلان مهسا امینی از جمله گشت ارشاد ایران و سرکردگان آن اعمال خواهد کرد.

در پایان اخبار این ساعت، توجه شما را به گزارشی کوتاهی از رویترز درباره قیام سراسری مردم ایران جلب می‌کنم. رویترز در جدیدترین گزارش خود از ایران نوشته است:

به ۳ علت، تظاهرات اخیر ایران با اعتراضات گذشته متفاوت است.

۱- حمایت عمومی از این اعتراضات بیشتر و گسترده‌تر به‌نظر می‌رسد.

۲- اعتراضات اخیر توسط زنان رهبری می‌شود.

۳- شجاعت نشان داده شده در این تظاهرات بی‌سابقه است.

امروز به سختی می‌توان کسی را در ایران پیدا کرد که حداقل یک بار توسط روحانیت حاکم به‌نحوی مورد آزار و اذیت قرار نگرفته باشد. به همین علت است که در مقایسه با تظاهرات قبلی در ایران، تعداد حامیان اعتراضات فعلی بسیار زیاد و گسترده به‌نظر می‌رسد.

اعتراضات در شهرهای بزرگ و کوچک، محله‌های غنی و فقیر در جریان است.

برخلاف اعتراضات قبلی در ایران، . حقوق زنان در مرکز این اعتراضات قرار دارد، در حالی که اعتراضات قبلی بیشتر بر مسائل اقتصادی یا سیاسی متمرکز شده بودند..

هنوز برای گفتن خیلی زود است و رهبران ایران بارها و بارها نشان داده‌اند که علاقه‌یی به تسلیم شدن به خواسته‌های مردمی ندارند. رهبران ایران ممکن است از مماشات با معترضان بترسند که باعث تشویق مطالبات بیشتر شود و حتی ممکن است باعث سقوط آنها گردد.

 

مطالب مرتبط


هفتمین روز قیام سراسری ـ آخرین وضعیت خیزش قیام‌آفرینان در شهرهای مختلف میهن

گسترش قیام به ۱۵۴شهر، ۲۰۰شهید و ۱۰هزار دستگیری در ۱۰روز اول قیام

 

لطفا به اشتراک بگذارید: