گزیده‌ای از حمایتهای بین‌المللی از قیام ایران

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به قیام سراسری مردم ایران گفت: همان‌طور که رئیس‌جمهور بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل به‌وضوح گفت ما در کنار شهروندان و به‌خصوص زنان شجاع ایران می‌ایستیم. آنها که در حال حاضر برای کسب حقوق پایه‌یی خود تظاهرات می‌کنند. رژیم ایران باید به خشونت علیه زنان که آزادیهای اساسی خود را مطالبه می‌کنند، پایان دهد.

وی افزود: وزارت خزانه داری نیز هفت مقام ارشد امنیتی رژیم ایران، از جمله وزیر اطلاعات این رژیم را به‌دلیل نقششان در سرکوب معترضان که از سال۱۳۹۸ تابه‌حال ادامه داشته، تحریم کرد. ما از همه ابزارهای ممکن برای حسابرسی از رژیم ایران ادامه خواهیم داد.

وزارت‌خارجه پرتغال اعلام کرد: پرتغال با نگرانی سرکوب اعتراضات در ایران را دنبال می‌کند و برای همه قربانیان غیرنظامی سوگوار است. حسابرسی از سرکوب کنندگان اعتراضات و مسئولان مرگ مهسا امینی ضروری است.

سناتور چاک شومر، رئیس اکثریت دموکرات در سنای آمریکا اعلام کرد: من از زنان، دختران و همه کسانی که در ایران علیه استبداد و وحشیگری سیستماتیک ایستاده و مقاومت می‌کنند الهام می‌گیرم.

سفیر آمریکا در سازمان ملل‌متحد گفت: شاهد تظاهرات در خیابانهای ایران هستیم. ما به ایستادن در کنار آنها ادامه می‌دهیم لیندا گرینفیلد افزود: تظاهر کنندگان مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفتند ما باید از کسانی که حقوق‌بشر را نقض می‌کنند حسابرسی کنیم.

نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل‌متحد گفت: غیرقابل تصور است که رئیسی عکس قاسم سلیمانی تروریست

که دستانش به خون آمریکایی آغشته است را در مجمع عمومی بلند کند. تجلیل رئیسی از او در صحنه جهانی مجمع عمومی سازمان ملل تنها دلیل دیگری است که بایدن باید رئیسی را از ورود به ایالات متحده منع می‌کرد.

یانس یاشا نخست‌وزیر سابق اسلوونی اعلام کرد: ما از همه معترضان شجاع ایرانی حمایت می‌کنیم. ما کشتن یک زن در بازداشت نیروهای امنیتی رژیم ایران را محکوم می‌کنیم.

 

مطالب مرتبط

قیام سراسری مردم ایران در آیینه رسانه‌های بین‌المللی

وحشت سران و امام جمعه‌های حکومت آخوندی از گسترش قیام و مجاهدین