بیانیه عفو بین‌الملل درباره سرکوب معترضان در ایران و فراخوان به اقدام فوری

عفو بین‌الملل اعلام کرد که رهبران جهان که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد حضور دارند باید فوراً از درخواست تأسیس یک مکانیسم مستقل تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌المللی برای رسیدگی به بحران مصونیت ناقضان حقوق‌بشر از مجازات در ایران، حمایت کنند.

بر اساس شواهد گردآوری شده از سوی عفو بین‌الملل، نیروهای امنیتی در اقداماتی غیرقانونی از گلوله‌های ساچمه‌ای شکاری و دیگر پرتابه‌های فلزی، گاز اشک‌آور، ماشینهای آب‌پاش و ضرب‌و‌شتم با باتون برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده‌اند.

عفو بین‌الملل مرگ ۶مرد، یک زن و یک کودک را در جریان اعتراضات روزهای ۲۸ و ۲۹شهریور در استانهای کردستان (۴)، کرمانشاه (۲) و آذربایجان‌غربی (۱) ثبت کرده است. حداقل چهار نفر از آنها بر اثر جراحات ناشی از شلیک از فاصله نزدیک گلوله‌های ساچمه‌ای از سوی نیروهای امنیتی جان‌باخته‌اند.

حداقل دو نفر نیز بینایی‌شان را در یک یا هر دو چشم از دست داده‌اند. صدها نفر دیگر، از جمله کودکان، به‌دلیل استفاده غیرقانونی از گلوله‌های شکاری ساچمه‌ای و مهمات دیگر، صدمات دردناکی را متحمل شده‌اند که از نظر حقوقی شکنجه یا سایر رفتارها و مجازات‌های بیرحمانه و غیرانسانی محسوب می‌شود.

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، گفت: «فوران خشم و همدلی جهانی در مورد مرگ مهسا امینی باید با گام‌های محکم از سوی جامعه بین‌المللی برای مقابله با بحران مصونیت سازمان‌یافته ناقضان حقوق‌بشر از مجازات در ایران همراه شود. این بحران موجب شده که ارتکاب شکنجه‌، اعدام فراقضایی و دیگر موارد قتل در ابعاد گسترده توسط مقامات ایران هم در پشت دیوار زندانها و هم در جریان اعتراضات خیابانی بی‌وقفه ادامه یابد».

عفو بین‌الملل می‌نویسد: «دور تازه‌ٔ سرکوب وحشیانه اعتراضات از سوی مقامات ایران با سخنرانی ابراهیم رئیسی در سازمان ملل همزمان شده است. این واقعیت که به‌رغم وجود شواهدی معتبر مبنی بر دست داشتن او در جنایات علیه بشریت، به او هم‌چنان در عرصه بین‌المللی تریبون داده می‌شود یادآور تأثیر مخرب کوتاهی مکرر کشورهای عضو سازمان ملل در مقابله با مصونیت از مجازات برای جنایات سهمگین در ایران است».

 

مطالب مرتبط

رویترز ـ اعتراضات سراسر ایران را فراگرفت

خاکسپاری دو شهید قیام «دانش رهنما» و «محسن قیصری»