واشینگتن پست ـ گسترش اعتراضات، مردم ایران دیگر ترسی ندارند

واشینگتن پست در سرمقاله روز پنجشنبه ۳۱ شهریور خود نوشت: تظاهرات خیابانی ابتدا از استان کردستان آغاز شد و سپس به سایر شهرها و استانها سرایت کرد. طی پنج روز گذشته، حداقل هفت نفر کشته شده‌اند.

روز دوشنبه دانشجویان دانشگاه تهران در مرکز شهر تظاهرات کردند. آسوشیتدپرس گزارش داد که آنها شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند و نیروهای انتظامی و رژیم را محکوم کردند. شاهدان گفتند سطل‌های زباله آتش زده شده بود و در برخی از چهارراه‌های مرکز شهر مردم به سمت نیروهای انتظامی سنگ پرتاب می‌کردند. در همین حال بوی گاز اشک‌آور که توسط پلیس شلیک شده بود فضای منطقه را پر کرده بود. پلیس راه‌ها را بسته و خدمات اینترنت همراه را قطع کرد. تا روز سه‌شنبه، تظاهرات به سراسر کشور گسترش یافت. زنان نقش برجسته‌یی در این اعتراضات داشتند.

از زمان انقلاب سال ۵۷ در ایران، رژیم از زور، ارعاب، قمه و گاز اشک‌آور برای سرکوب اعتراضات و خفه کردن آزادی بیان استفاده کرده است. اما آخرین تظاهراتها نشان می‌دهد که مردم ایران دیگر ترس خود را از دست داده‌اند... .

سرمقاله واشینگتن پست می‌افزاید: اعتراضات در ایران در زمان حساسی برای حکومت دینی ایران رخ می‌دهد. خامنه‌ای ولی‌فقیه رژیم به‌شدت بیمار است. توافق اتمی این کشور با غرب در وضعیتی نزدیک به مرگ قرار دارد... حاکمان ایران با جامعه‌یی روبه‌رو هستند که مشتاق آزادی و چیزهایی که شایسته آنهاست، می‌باشند...

واشینگتن پست هم‌چنین در گزارش دیگری که روز ۳۰ شهریور منتشر کرد نوشت:... در روزهای پس از شروع تظاهرات، رژیم ایران دسترسی به اینترنت، شبکه‌های تلفن همراه، اینستاگرام و واتس‌اپ را در بیشتر نقاط کشور قطع کرد. این موضوع توجهات و محکومیت‌های جهانی از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل‌متحد را برانگیخته است... تشدید بررسی‌های بین‌المللی بر سوابق حقوق‌بشر رژیم ایران در حالی صورت می‌گیرد که ابراهیم رئیسی، در اولین سخنرانی خود در روز چهارشنبه در مجمع عمومی ملل‌متحد در نیویورک غرب را به داشتن «استاندارد دوگانه» در مورد حقوق‌بشر متهم کرد... .

 

مطالب مرتبط

علت اینهمه خشم و انزجار جوانان از رژیم آخوندی چیست؟ ـ ایران بپامی‌خیزد گفتگو با پیام نوری

عفو بین‌الملل: سرکوب مرگبار اعتراضات ایران نیازمند یک اقدام فوری جهانی است

 

لطفا به اشتراک بگذارید: