دریاچه‌ی ارومیه نفسی که بازایستاد ـ روی خط ایران

منابع طبیعی بیشتر، برای مردم کشورهای دیگه معمولاً با رفاه و آسایش و زندگی راحت‌تر همراه می‌شه؛ اما در دیکتاتوری‌های حاکم بر ایران همواره این منابع به محلی برای غارت و چپاول تبدیل‌شده و فقط ضرر و زیان نابودی اون‌ها به مردم ایران رسیده.

هورالعظیم، ریه‌ی تنفسی مردم خوزستان و استان‌های هم‌جوار، در زمان کوتاه یکی‌دوساله خشک شد. چرا؟ چون سپاه پاسداران با یک شرکت چینی قرارداد استخراج نفت در مناطق خشک رو امضا کرد و هورالعظیم رو خشک‌کردند تا نفت ارزان و درواقع مجانی به چنگ بیارن.

زاینده‌رود، رودخانه‌ای که نه در پهنه‌ی رودخانه که در تاریخ ایران هم همیشه جاری بوده، خشکیده آب‌وهوا و کشاورزی شهرها و روستاهای حاشیه‌ی اون نابودشده، چرا؟ چون آب زاینده‌رود رو به‌پای صنایع مرتبط با اتمی در نطنز و اصفهان و  صنایع در دست سپاه مثل فولاد مبارکه ریختن تا سپاه و بیت خامنه‌ای پول به جیب بزنن

جریان تأسیس پتروشیمی در میانکاله هم از چه قرار بود؟ در بکرترین مراتع و زمین‌های متعلق به منابع طبیعی که درواقع متعلق به تمام مردم ایران هست. مجوز ساخت صنایع پتروشیمی رو صادر کردند و این تالاب رو به‌سوی مرگ سوق دادن تا کسب درآمد کنن.

این آتش‌سوزی‌های مستمر و تکراری تالاب انزلی از چه قراره؟ چرا مستمر خبر آتش‌سوزی و نابودی ده‌ها هکتار از این تالاب منتشر می‌شه؟ 

اما آنچه سال‌هاست جریان داره، هزاران هزار بار هشدار دادن؛ اما روند نابودی اون ادامه داشت، دریاچه‌ی ارومیه بود. نگین ایران، چشم فیروزه‌ای ایران و هزاران واژه و توصیف دیگه که از این دریاچه‌ی زیبا در سینه‌ی تاریخ ایران ثبت‌شده، الآن به شوره‌زاری تبدیل‌شده و خبری از دریاچه نیست؟ اما چرا؟ 

ایرنا خبرگزاری رسمی رژیم روز ۱۴ شهریور نوشت: «لیتیوم ارزش خشک شدن دریاچه‌ها را دارد؟» اما بعد این مطلب رو از دسترس خارج کردند. 
لیتیوم تاریخی پرفرازونشیب رو با خودش یدک می‌کشه، ازجمله اظهارنظرهای برخی کارشناسان که می‌گن، کودتای بولیوی به خاطر دست‌یابی به ذخایر لیتیوم در این کشور رخ‌داده 
کارشناس‌هایی هم جنگ در افغانستان رو برای دستیابی به معادن غنی لیتیوم در این کشور اعلام کردند.

اما چرا؟ لیتیوم ماده‌ایه که استخراج تخصصی اون از کف اقیانوس‌ها کار خیلی دشواریه، حالا به این فکر کنید که در کف دریاچه‌های خشک‌شده‌ی ایران سپاه پاسداران خامنه‌ای با لودر نمک‌ها رو جمع می‌کنه و از اون‌ها لیتیوم استخراج می‌کنن!!!

قیمت هر کیلوگرم لیتیوم در بازارهای جهانی به بیش از ۱۶۰ دلار می‌رسه، یعنی کیلویی بیش از ۵میلیون تومان، قیمت این فلز نه با جنگ روسیه و اوکراین کاهش پیدا می‌کنه، نه سازمانی مثل اوپک هست که میزان استخراج مشخص کنه، نه کشوری هست که شیر فروش اون‌ رو باز کنه که قیمتش با کاهش مواجه بشه، بله برای همینه که امسال حقابه‌ی ۲۴۵میلیون مترمکعب دریاچه‌ی ارومیه رو پرداخت نکردند و هرسال همین روند رو ادامه دادن تا کاملاً خشک بشه.

حالا این شوره‌زار خشک‌شده به معدن تولید ریزگرد و آلوده‌کننده‌ی آب‌وهوای چند میلیون نفر از مردم ایران تبدیل می‌شه، ده‌ها هزار کشاورز با زمین‌های شوره‌زده و بی‌آبی مواجه می‌شن که زندگی اون‌ها رو نابود می‌کنه. تولیدات کشاورزی ضربه‌ی سنگینی دریافت می‌کنه و یک فاجعه‌ی تمام‌عیار به دنبال داره. 

کاری که حکومت آخوندی با ایران و مردم ایران کرده، در تاریخ ایران بی‌سابقه است. هیچ اشغالگری چنین بلایی بر سر ایران و ایرانی نیاورده، تنها راه رهایی مردم ایران از این وضعیت چیه؟ مردم ایران برای دستیابی به یک زندگی بهره‌مند از منابع خودشون باید چه چیزی رو تغییر بدن؟ آیا تا این آخوندها و پاسداران فاسد و جنایتکار در حاکمیت هستند می‌شه این وضعیت رو تغییر داد؟

مطالب مرتبط

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام ـ روی خط ایران

آب و خاک ایران اسیر مدیریتی هادم حرث و نسل