آخوند رئیسی در دوراهی سفر به نیویورک یا لغو آن ـ روی خط ایران

در ماه مرداد رسانه‌های حکومتی اعلام کردند که آخوند رئیسی برای سخنرانی به اجلاس سالانه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به آمریکا سفر خواهد کرد، آخوند رئیسی به این سفر نیاز دارد، در درون رژیم با تنش‌های زیادی مواجه است و تاکنون دستاوردی نداشته، دو تلاش برای سفر در سال گذشته یکی به نیویورک و دیگری به گلاسکوی اسکاتلند را منتفی کرد؛ زیرا پرونده‌ی جنایت‌هایش جهانی شده و از او با عناوینی همچون «قصاب تهران» نام بردند. امسال هم اعلام سفر آخوند رئیسی به نیویورک با مخالفت‌های جدی مواجه شده.

مایک پنس معاون پیشین رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۶ شهریور در رشته توییتی نوشت: «ابراهیم رئیسی مسئول قتل ده‌ها هزار شهروند ایرانی است. تحت دولت ما، ما او را به دلیل جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی تحریم کردیم، اما دولت بایدن در حال بررسی دادن ویزا برای عبور رایگان او در خاک آمریکا به مجمع عمومی سازمان ملل است» «چنین بی‌عدالتی نباید با ویزا پاداش داده شود»

سایت واشینگتن اگزمینر نوشت: «برای سفر رئیس‌جمهور رژیم ایران به سازمان ملل ویزا ندهید»

رسانه‌های بسیاری به بازتاب کارگزار جهانی علیه سفر آخوند رئیسی به نیویورک پرداخته‌اند ازجمله تلویزیون العربیه از تجمع هواداران مقاومت ایران در کانادا گزارشی منتشر کرد. در این گزارش نماینده دان میوس نماینده‌ی پارلمان کانادا گفت: «مردم و پارلمانترهای کانادایی معنی حقوق و آزادی انسان را درک می‌کنند زیرا این جزء معیارهای کانادایی‌هاست. به همین دلیل بسیار تأسف‌بار است که این اعدام‌ها ازجمله اعدام کودکان و زنان را می‌بینیم و رئیسی مسئول آن است. ازنظر ما این امری غیرقابل‌قبول است»
کارزار جهانی مقاومت ایران علیه رئیسی و به ثبت رساندن شکایت علیه او در دادگاه منهتن نیویورک حکومت آخوندی و به‌ویژه سپاه پاسداران را به وحشت انداخته.

روزنامه‌ی جوان متعلق به سپاه خطاب به رئیسی نوشت: «نرو نیویورک برو سمرقند» «دلایل زیادی وجود دارد که «کم‌محلی» رئیسی به نیویورک و غیبت او در آنجا و مانور رسانه‌ای و تبلیغاتی کامل در سمرقند و اجلاس شانگهای، با همه شاخص‌هایی که این دولت از آغاز تاکنون دنبال کرده است، و با همه آنچه پیش‌رو داریم، سازگارتر و فایده‌مندتر است»

این ابراز وحشت اکنون تمام رژیم و شخص رئیسی را با یک دوراهی مواجه کرده، لغو سفر به نیویورک و نشان دادن شکستش از کارزار مقاومت ایران یا سفر به نیویورک و به جان خریدن ریسک دادگاهی شدن و مواجه‌شدن با تظاهرات مقاومت ایران و هرچه بی‌آبرو‌تر شدنش در سطح جهانی؟ انتخاب هر مسیر چیزی جز خفت و شکست برای رئیسی و کل نظامش ندارد. 

مطالب مرتبط

رها شدن نوزادان در خیابان‌ها و چرایی آن ـ روی خط ایران

کنفرانس واشنگتن؛ رویدادی استثنایی