چشم‌انداز توافق در مسیر فینال ـ روی خط ایران

روی خط ایران ـ چشم‌انداز توافق در مسیر فینال ـ ۲۲مرداد۱۴۰۱

احیای برجام در میان تأیید و تکذیب؛ اما زمان پایانی این بازی در حال نزدیک شدن است و در این تابستان قرار است تعیین تکلیف شود.

ایرنا خبرگزاری رسمی رژیم نوشت: «رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد که توافقی (در مورد مذاکرات هسته‌ای) به دست نیامده است زیرا تا زمانی که در مورد همه مسائل توافق نشود، توافقی وجود نخواهد داشت» «ما هیچ مذاکره‌ای در خصوص پایین آوردن استانداردهای خود برای تجارت شرکت‌های اروپایی یا سایر شرکت‌ها با ایران انجام نداده‌ایم و این کار را نخواهیم کرد. آن‌ها باید به تحریم‌های ما احترام بگذارند. هر گزارشی در مورد این ادعا که ما استانداردها را پایین خواهیم آورد و در مورد آن‌ها مذاکره خواهیم کرد، کاملاً اشتباه است»

در فضای سیاسی آمریکا نیز این موضوع هرروز با واکنش‌ها و تنش‌های سیاسی بیشتری مواجه می‌شود. 

سناتور مارکو روبیو با اشاره به  ترور سلمان رشدی در توییتی نوشت: چرا بایدن هنوز در حال مذاکره با این تروریست‌ها در تهران است؟

الی کوهانیم مقام سابق وزارت خارجه در توییتش نوشت: «رژیم ایران آمریکایی‌ها را هدف قرار می‌دهد. این در حالی است که ایالات‌متحده در حال مذاکره آزادسازی تریلیون‌ها دلار با برداشتن تحریم‌ها و یک پیست سرعت برای تسلیحات اتمی است. زمان خاتمه دادن به مذاکرات اتمی فرارسیده است»

آنچه مذاکرات اتمی را تعیین تکلیف می‌کند تصمیم خامنه‌ای است؛ آیا به آژانس بین‌المللی اتمی می‌گوید اورانیوم‌های غنی‌شده‌ای که در آنها را بازرسان در ۳سایت رژیم پیدا کردند از کجا آمده و به کجا منتقل شدند؟ همین یک موضوع خامنه‌ای را در مخمصه‌ای سخت گرفتار کرده، اگر بگوید مقصد و مبدأ اورانیوم‌ها کجا بوده، رازهای بسیاری فاش خواهد شد؛ اگر نگوید این بن‌بست راه نفس اقتصادی و سیاسی او را مسدود خواهد کرد.

مطالب مرتبط

شلیک خامنه‌ای به‌پای‌خود ـ روی خط ایران

وزارت خارجه آمریکا: احیای برجام و تعهدات قانونی ایران تحت ان‌پی‌تی نباید به یکدیگر گره زده شوند