معیشت به یغما رفته ـ روی خط ایران

روی خط ایران ـ معیشت به یغما رفته ـ ۱۵مرداد۱۴۰۱

زندگی مردم ایران سخت و سخت‌تر می‌شود. مردم نه‌تنها در حوادث طبیعی مانند سیل بی‌پناه رها می‌شوند؛ بلکه معیشتشان هم در برابر سیل گرانی‌ها بی‌پناه رهاشده و سیل گرانی چیزی در سفره‌ی اقشار پایین جامعه باقی نگذاشته است؛ اما در چنین شرایط سخت معیشتی رژیم آخوندی سرمایه‌های مردم ایران را برای مقاصد دیگر هزینه می‌کند.

یک‌ قلم آن شهرداری تهران است. که رسانه‌های حکومتی نوشتند با کسری ۷هزار و ۱۲۰میلیارد تومان تنها در بهار مواجه بوده و ۵۶ درصد منابع تکلیفی‌ِ پیش‌بینی‌شده در بودجه‌اش محقق نشده؛ اما منابع شهرداری تهران و دیگر شهرداری‌های رژیم چگونه تأمین می‌شود؟ تنها راه آنها چپاول دسترنج مردم و سرمایه‌های شهرهای ایران است.

یک نمونه‌ی آن غارت و باج‌گیری از دست‌فروشان محروم است. یا آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده سرمایه‌ی ناچیزشان را به یغما می‌برند یا برای هر موزاییک از کفی خیابان که آنها در آن بساط پهن می‌کنند باید به شهرداری اجاره بدهند که بیش از ۵۰درصد درآمد آنها را در برمی‌گیرد. 
در چنین وضعیتی رژیم مدعی افزایش درآمد است؛ اما مواد خوراکی و دارو از ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.  

خبرگزاری رویترز هم به این تناقض پرداخته و نوشت: «خزانه‌داری ایران می‌گوید شاهد افزایش ۵۸۰ درصدی درآمد نفت و میعانات گازی در ماه مارس تا ژوئیه است ... این گزارش مثبت، مقارن با تورم متجاوز از ۵۰ درصد در ایران، سه برابر شدن قیمت کالاها، افزایش هزینه‌های انرژی و مسکن و گسترش اعتراضات به مشکلات اقتصادی در سراسر کشور است»

اکنون سؤال این است: پول مردم ایران کجا و برای چه کسانی هزینه می‌شود که مردم ایران در چنین فقری گرفتارشده‌اند؟ 

مطالب مرتبط

تشدید نقض حقوق بشر در دوران رئیسی جلاد ـ روی خط ایران

بحران نظام و لزوم «آرایش جدید» در برابر «دشمن»