پیام هله تورینگ اشمیت به اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید ـ پیام هله تورنینگ اشمیت نخست‌وزیر دانمارک (۲۰۱۱-۲۰۱۵) ـ ۹مرداد ۱۴۰۱

عزیزان، چه افتخاری است که امروز در کنار شما هستم.

به‌واقع احساس فروتنی دارم زیرا می‌دانم که بسیاری از شما در اشرف۳ چقدر باید فداکاری کنید تا برای برخورداری از یک ایران آزاد و دمکراتیک سهیم باشید. همان‌طور که بسیاری از شما می‌دانید، من در دانمارک بزرگ شده‌ام. من اولین نخست‌وزیر زن دانمارک هستم. من بدون خشونت بزرگ شدم، بدون این‌که هیچ رهبر مذهبی به‌من بگوید چگونه زندگی کنم.

البته من با مخالفت و زن‌ستیزی نسبت به‌خودم مواجه شده‌ام، اما هرگز لازم نبود این شجاعت را در خود شعله‌ور کنم که شما در مبارزه برای ایران آزاد شعله‌ور کرده‌اید. بنابراین شاید من بیشتر اینجا هستم تا به‌شما بگویم چه‌قدر برای بقیهٔ جهان الهام‌بخش هستید. مبارزه شما برای دموکراسی و حقوق‌بشر نه تنها ایران امروز را تغییر خواهد داد، بلکه ایران را در آینده هم تغییر خواهد داد و البته جایگاه ایران را در جهان تغییر خواهد داد.

۴۳ سال پیش مردم ایران رژیم شاه را سرنگون کردند. آنها این کار را به‌این دلیل انجام دادند که می‌خواستند به‌سمت دولتی بروند که در آن مردم ایران بتوانند رهبران خود را انتخاب کنند، نظامی مبتنی بر دموکراسی و آزادی. از این‌رو، تصور این‌که مردم ایران به‌دیکتاتوری شاه بازگردند، تصوری پوچ است. مردم ایران دیکتاتوری شاه را رد می‌کنند. آنها دیکتاتوری مذهبی را هم رد می‌کنند.

آنها فقط خواهان یک ایران آزاد و دمکراتیک هستند. این قابل فهم است. هم‌چنین برای همهٔ کسانی که برای آزادی تلاش می‌کنند قابل درک است که ایرانیان اعتراض می‌کنند زمانی که کشورهای اروپایی با ایدهٴ وضع قوانین و معاهدات جدیدی بازی می‌کنند که ممکن است برای مأموران حکومت ایران که جنایات جدی‌یی را در اروپا مرتکب شده‌اند معافیت از مجازات اعطا کند. من درک می‌کنم که شما واقعاً از این بابت نگران هستید و من در کنار شما می‌ایستم تا به‌چنین معاهداتی اعتراض کنم.

من به‌مناظره‌ها در اروپا و آمریکا توجه کرده‌ام. نمی‌دانم مردم در این نقطه از جهان چقدر با اپوزیسیون ایران آشنا هستند و فکر نمی‌کنم آنها بدانند که یک زن برجسته، مریم رجوی، رهبری اپوزیسیون دمکراتیک را بر عهده دارد. مطمئن نیستم که مردم درک کنند که در واقع یک برنامهٔ ۱۰ماده‌یی بسیار جامع برای یک ایران دمکراتیک وجود دارد و من از همهٔ کسانی که حامی دموکراسی هستند می‌خواهم که این برنامه را تأیید و از آن حمایت کنند. واقعاً تاثیرگذار است.

آنچه شما به‌ما نشان می‌دهید این است که جنبش دمکراتیک برای یک ایران آزاد متشکل از جمع بسیار متنوعی از مردم است و زنان نقش مهمی در این تلاش دارند. شما به ما نشان می‌دهید که قدرت زنان بسیار زیاد است و به‌همین دلیل رهبران زن‌ستیز در سراسر اروپا و سراسر جهان در مورد توانمندسازی زنان و فعالیت زنان بسیار خشمگین می‌شوند. و به همین دلیل است که دیکتاتورها تمام تلاش خود را می‌کنند تا زنان را حتی قبل از شروع زندگی‌شان به‌زیر بکشند. شکی نیست که دختران و زنان ایرانی قربانیان اصلی حکومت زن‌ستیز در ایران بوده‌اند. روز به‌روز از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم شده‌اند. من به‌همهٔ شما که برای آزادی و دموکراسی در ایران می‌جنگید می‌گویم که راحت‌ترین کار برای همهٔ شما این بود که در خانه بمانید و ترس بر شما غلبه کند. اما شما مردان و زنان ایرانی، راه دیگری را انتخاب کرده‌اید. شما نه تنها تسلیم رژیم نشدید، بلکه به‌نیروی تغییر در ایران تبدیل شده‌اید.

وقتی به‌زنان نگاه می‌کنیم، متقاعد می‌شوم که زنان خودشان را مطرح کرده‌اند و می‌دانند که حقوقشان فقط با تغییرات سیاسی واقعی در ایران محقق می‌شود. بنابراین، در جامعهٔ بین‌المللی، ما باید همبستگی آشکار خود را با زنان ایرانی در مبارزه برای حقوقشان ابراز کنیم. اما فراتر از آن، جامعهٔ بین‌المللی باید در کنار خواست مردم ایران برای یک جمهوری دمکراتیک و مبتنی بر جدایی دین و دولت بایستد. ما باید در کنار شما باشیم. من می‌دانم که تغییر فقط می‌تواند از سوی مردم ایران در داخل ایران باشد.

جهان باید در کنار مبارزات شما بایستد. من مطمئنم که شما آینده ایران هستید. همهٔ ما باید از شما الهام بگیریم. از شما بسیار متشکرم.

مطالب مرتبط 

پیام ژنرال جیمزجونز به کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

 پیام یانس یانشا به کهکشان مقاومت ایران و آزادی ـ می‌توان و باید