سخنرانی سناتور جوزف لیبرمن ـ اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

 اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید ـ سخنرانی سناتور جوزف لیبرمن ـ ۹مرداد۱۴۰۱

از این استقبال فوق‌العاده سپاسگزارم. بودن در اشرف۳ بسیار خوشایند است. اینجا احساس می‌کنم در خانه خودم هستم. واقعاً این احساس را دارم.

شما به من روحیه می‌دهید و من و سایرین در بیرون از اشرف۳ و ایران را قادر می‌سازید آنچه را که دوست من جان مک‌کین همیشه می‌گفت را انجام دهیم. او می‌گفت هیچ چیزی در زندگی دلچسب‌تر از آرمانی نیست که از خود فرد بزرگتر باشد. و این آرمانی است که شما در پیش گرفته‌اید و ما افتخار می‌کنیم که امشب به همراه شما از آن حمایت کنیم. آزادی، آزادی، آزادی برای مردم ایران.

خانم رجوی شنیدن سخنان شما بار دیگر الهام‌بخش بود. و داشتم با خودم فکر می‌کردم، رژیم تهران شما و شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین را مستمراً مورد انتقاد قرار می‌دهد، و آنها تهدید به اعمال خشونت علیه گردهمایی‌های شما و سازمانتان می‌کنند.

آیا می‌دانید چرا این کار را می‌کند؟ آنها از شما وحشت دارند. آنها از شما وحشت دارند زیرا می‌دانند که حمایت از شما در بین مردم ایران در حال افزایش و حمایت آنها در حال کاهش به سمت فروپاشی است و این یعنی آزادی برای ایران.

هیچ جنبشی بدون پیروان قوی نمی‌تواند موفق بشود. و این جنبش آزادیبخش در ایران پیروانی قوی و روزافزون دارد. ولی هیچ جنبشی برای تغییر و انقلاب سیاسی نمی‌تواند بدون یک رهبر عالی موفق شود. و با مریم رجوی، شما یک رهبر عالی، زنی با استعدادهای شگرف، تیزهوش، درستکار و پرشور و اشتیاق. داشتم فکر می‌کردم چطور می‌توانم او را با سایر رهبران دوران ما مقایسه کنم.

ممکن است به‌نظر کمی عجیب بیاید، خانم رجوی. ولی می‌توانم بگویم شما ترکیبی از مارگارت تاچر و مادر ترزا هستید. این شگفت‌انگیز است.

به‌معنی قدرت، عشق، و یک نور راهنمای اخلاقی. جای تعجب ندارد که من با آنچه خانم رجوی در سخنانش گفت موافق هستم.

و این حرف را برای اثبات چیزی که چند لحظه پیش گفتم می‌زنم. رژیم حاکم در تهران با سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت می‌جنگد زیرا از شما می‌ترسد. اگر آنها از شما نمی‌ترسیدند، اگر قدرت شما فزاینده نبود، آنها شما را نادیده می‌گرفتند. ولی آنها می‌دانند که این طور نیست. و این بدان دلیل است که آنها بیش از هر کس دیگری می‌دانند که روی همان شیب لغزنده‌ای قرار دارند که خانم رجوی درباره آن صحبت کرد.

آنها در مسیر فروپاشی و فرو ریختن به جایی که به آن تعلق دارند هستند. مارتین لوتر کینگ گفته معروفی دارد مبنی بر این‌که منحنی معنوی جهان به کندی خم می‌شود، ولی همیشه به سمت عدالت خم می‌شود. پس امشب من به‌نقل از او می‌گویم منحنی سیاسی جهان برخی اوقات به کندی خم می‌شود، ولی همیشه به سمت آزادی خم می‌شود. و این آن چیزی است که ما هستیم. همه ما که این افتخار را داریم که اینجا باشیم تا از شما حمایت کنیم.

من به‌عنوان یک آمریکایی اینجا هستم. نه برای این‌که از مقاومت ایران حمایت کنم چون شما دشمن دشمن من یعنی جمهوری اسلامی ایران هستید. بلکه من اینجا هستم تا از مقاومت حمایت کنم زیرا شما همان ارزشهایی را نمایندگی می‌کنید که مقاومت ما را در قرن ۱۸ به حرکت در آورد و بر انگیخت و منجر به آزادی آمریکا، و اعلامیه استقلال و قانون اساسی ما شد.

رژیم ایران نماینده همه چیزهایی است که عکس این هستند. جرم این رژیم جنایات مستبدانه، خشونت و فساد علیه مردم است. جرم آن تجاوز به همسایگانش، و حمایت از تروریستهایی است که صدها و هزاران تن را در سراسر جهان کشته‌اند. مردم با شجاعت تمام هر روز بقای رژیم را به چالش می‌کشند.

همسایگانش در جهان عرب و اسراییل برای اولین بار در حال متحد شدن هستند تا از خودشان در برابر رژیم تهران بهتر حفاظت کنند. و نفوذ (رژیم) در واشنگتن و سایر پایتخت‌های بزرگ دمکراسی‌های متمدن جهان بالاخره در حال از بین رفتن است. تنها یک راه‌حل قابل‌قبول برای مشکلات ایجاد شده توسط حکومت تروریستی حاکم بر تهران وجود دارد. این رژیم باید توسط مردم حذف شود و به‌زودی خواهد شد. از طریق مقاومتی به رهبری شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین و حامیان آن در سراسر منطقه و جهان.

شما از اتفاقات داخل کشور مطلع هستید. اقتصاد فروپاشیده. آزادی مردم پایمال شده و مقاومت هر روز شجاعت و توانمندی بیشتری از خود نشان می‌دهد. در منطقه، همان‌طور که گفتم، کشورهای عربی و اسراییل یک ائتلاف قدرتمند برای متوقف کردن (حکومت) تهران تشکیل داده‌اند. و در سطح جهانی، رژیم حاکم بر تهران به‌طور فزاینده‌یی منزوی می‌شود. پس به رژیم حاکم بر تهران فکر کنید و بعد به تاریخ عظیم مردم ایران فکر کنید. تنها کاری که رژیم توانست بکند، تا کمی خود را بالا بکشد این است که به سایر دزدسالارها، مستبدان و خودکامگان جهان روی بیاورد. پس زمان آن فرا رسیده است. حتی برجام هم واقعاً در روزهای پایانی خودش است. واقعیت این است که برجام دیگر مرده.

تنها کاری که برای دولت بایدن باقی مانده این است که آنرا دفن کند و مرگ آن را به‌رسمیت بشناسد، مذاکرات را ترک کند و (رژیم) ایران را وادار کند که با این واقعیت روبه‌رو شود و با این رژیم از موضع قدرت برخورد کند، و مهم‌تر از همه این‌که از جنبش آزادیخواهی در ایران حمایت کند. بهترین متحدان ما، که البته درباره آمریکا و دمکراسی‌های متمدن دنیا صحبت می‌کنم، بهترین متحدان ما علیه جمهوری اسلامی مردم ایران هستند.

و اینجاست که رهبری شما نقش خود را ایفا می‌کند. شخصی که رئیس یکی از آژانسهای اطلاعاتی در خاورمیانه بود درباره برنامه اتمی (رژیم) ایران به من گفت، تنها زمانی که آخوندهای تهران به‌طور جدی مذاکره خواهند کرد و به برنامه اتمی خود پایان خواهند داد، روزی است که احساس کنند باید برای نجات رژیم خودشان از مرگ این کار را بکنند.

آنها هنوز چنین احساسی ندارند، با این‌که باید داشته باشند و بر ما است که این فشار را از همه جهات روی آنها وارد کنیم. و هیچ چیزی بیشتر از قیام مردم آنها را تکان نخواهد داد. واقعیت این است که در حالی که ما به یک انقلاب در ایران فرا می‌خوانیم، انقلاب پیش از این شروع شده. انقلاب شروع شده، با هزاران رزمنده مقاومت و شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق ایران. و متوقف نخواهد شد تا وقتی این رژیم بمیرد و از بین برود.

در بقیه جهان، خارج از خاورمیانه. اکنون لحظه‌ای است که همه ما که به آزادی اعتقاد داریم محکم بایستیم و فریب رژیم را نخوریم یا تسلیم زورگویی آن نشویم و دست به کارهایی نزنیم که با ارزشها و منافع ما همخوانی ندارند. معامله با شیطان که به‌نظر می‌آید بلژیک خواهان انجام آن برای تبادل زندانیان است، و شما با موفقیت علیه آن جنگیده‌اید، یکی از نمونه کارهایی است که نباید انجام شود چون فقط رژیم تهران را تشویق می‌کند که دست به اعمال تروریستی بیشتر بزند. مانند توطئه‌یی که علیه گردهمایی گروه شما طراحی کردند

به مبارزه خود در دادگاه ادامه دهید، دوستان عزیز و نمونه‌یی برای همه کشورهای جهان باشید. هیچ صلحی با تلاش برای رام کردن جانور وحشی که حکومت ایران را کنترل می‌کند وجود نخواهد داشت.

می‌خواستم به‌عنوان سناتور سابق آمریکا به شما بگویم که چقدر ذوق‌زده شدم، نه فقط از شنیدن سخنان سناتورهایی که خطاب به شما پیام دادند، بلکه با نگاه کردن به تصاویر روی این تابلو و شناختن این ۱۱ سناتور. چیزی که برای من بسیار دلگرم‌کننده بود این بود که حمایت دو حزبی که در دولت آمریکا در سیاست ما در رابطه با ایران وجود داشت، و در سال۲۰۱۵ و مبارزه بر سر برجام متوقف شد، دوباره در حال شکل‌گیری است.

شما می‌توانید این را در این گروه از سناتورها ببینید. شما می‌توانید این را در سخنانی که سناتورهای هر دو حزب ایراد کردند ببینید. می‌توانید این را در قطعنامه‌هایی که در کنگره تصویب شده ببینید. و می‌توانید این را در لایحه اخیر ارائه شده توسط سناتور دموکرات «منندز» و سناتور جمهوریخواه «لیندزی گراهام» ببینید. و این می‌تواند و باید ادامه پیدا کند. خانمها و آقایان، زمان آن رسیده که مردم ایران با هم به‌پا خیزند و خود را آزاد کنند.

زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده و همه کشورهای دمکراتیک جهان به آنها کمک کنند. زمان آن رسیده که ما به‌رسمیت بشناسیم که در جنبش شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق، رهبرانی وجود دارند که آماده به دست گرفتن مقدم آزادی در ایران هستند، تا به مردم حق انتخاب رهبران خود را بدهند، و نه این‌که رهبران را از بالا به آنها تحمیل کنند.

و باید بگویم که این امر با مریم رجوی خودتان و خودمان شروع می‌شود. ما با هم هر کاری که از دستمان بر بیاید را انجام خواهیم داد. و من ایمان دارم که زودتر از آنچه که اغلب مردم فکر می‌کنند، ما در روزهای آخر رژیم ایران هستیم. یک رژیم دزدسالار، خودکامه، مستبد، سرکوبگر، و یک دیکتاتوری مذهبی ضد آزادی. می‌دانم کسانی هستند که خواهند گفت من یا یک خیالپرداز ساده‌اندیش هستم و یا یک سیاستمدار ساده‌لوح.

ولی به تاریخ فکر کنید. همین حرف را درباره آمریکایی‌هایی که علیه انگلستان در مبارزات آزادیخواهانه ما جنگیدند هم می‌گفتند. همین حرف را درباره انگلیسی‌ها می‌گفتند، زمانی که انگلستان تنها کشور باقیمانده بود که حاضر بود در برابر جنبش نازیسم در سراسر آلمان مقاومت کند.

اما در تک‌تک این موارد به‌رغم شکست‌های گاه و بی‌گاه، اما آن رهبران مقاومت پیروز شدند و آزادی هم به‌پیروزی رسید.

پس من یک خیالپرداز ساده‌اندیش نیستم. من یک واقع‌گرای سیاسی هستم. و از روی همین واقع‌گرایی است که می‌دانم اگر ما با هم تلاش کنیم و اراده کنیم، این فقط یک رؤیا نیست. صحبت از انگلیسی‌ها کردم. وینستون چرچیل گفته معروفی در جنگ جهانی دوم دارد. و یک نفر محبت کرده و آنرا روی یک قطعه فلزی حک کرده و به من داد و من آنرا روی میز کارم گذاشته‌ام. او گفت، هرگز، هرگز، هرگز تسلیم نشوید.

و همه ما امشب می‌گوییم، ما هرگز، هرگز تسلیم نمی‌شویم، تا این‌که مردم ایران آزاد شوند. و باور کنید، با رهبری شما و با کمک ما و کمک خداوند، آن روز نزدیک است.

پس من می‌گویم، همان‌طور که همیشه دوست دارم بگویم، کلمه فارسی مورد علاقه من، که الآن هم توسط این جمعیت عالی گفته شد:

حاضر، حاضر، حاضر...

ما آماده هستیم.

 

مطالب مرتبط 

پیام ژنرال جیمزجونز به کهکشان مقاومت ایران و آزادی ـ می‌توان و باید

پیام سناتور منندز به کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید