فراخوان عفوبین‌الملل ـ حسابرسی از رژیم آخوندی برای مجازات ظالمانه قطع انگشت

فراخوان عفو بین‌الملل: همه کشورهای عضو سازمان ملل باید این اقدام را به‌شدت محکوم کنند ـ ۸مرداد ۱۴۰۱

از همه کشورها می خواهیم که از صلاحیت جهانی برای تحقیق کیفری و محاکمه مقامات رژیم ایران که به انجام چنین جنایاتی دست می‌زنند، بر طبق قوانین بین‌المللی استفاده کنند

عفو بین‌الملل طی بیانیه‌یی به تاریخ ۷مرداد ۱۴۰۱اعلام کرد: دستگاه گیوتین مخصوص قطع انگشتان در زندان اوین راه‌اندازی شده است.

حداقل هشت زندانی دیگر در ایران در حال حاضر در خطر قطع انگشتانشان هستند.

عفو بین‌الملل می‌تواند تأیید کند که مقامات رژیم ایران از یک دستگاه گیوتین برای قطع انگشتان پویا ترابی استفاده کردند. وی پس از قطع انگشتان دستش از زندان اوین تهران به بیمارستان منتقل شد.

کمتر از دو ماه پیش، مقام‌های رژیم ایران انگشتان برات حسینی را بدون بیهوشی قطع کردند. او از آن زمان در انزوا در زندان اوین به سر می‌برد و از مراقبت برای عفونت ها و ضربه‌های وارده پس از قطع عضو محروم بوده است.

این قطع عضوها به‌ویژه نمایشهای دلخراشی از اهانت و بی‌حرمتی مقامات رژیم ایران نسبت به حقوق‌بشر و شان و منزلت انسانی است. حداقل هشت زندانی دیگر در ایران در حال حاضر در خطر قطع انگشتان خود هستند.

بیانیه عفو بین‌الملل می‌افزاید ما از همه کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهیم که به‌شدت این اقدام را محکوم کنند و هر کاری که در توان دارند برای فشار بر مقامات رژیم ایران برای لغو فوری مجازات‌های جسمانی انجام دهند. ما هم‌چنین از همه کشورها می خواهیم که از صلاحیت جهانی برای تحقیق کیفری و محاکمه مقامات رژیم ایران که به انجام چنین جنایاتی دست می‌زنند بر طبق قوانین بین‌المللی استفاده کنند

مجازات‌های جسمانی ظالمانه و غیرانسانی شکنجه محسوب می‌شوند که در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران یکی از کشورهای عضو آن است، ممنوع است. با وجود این، قانون مجازات رژیم ایران مجازات‌های بدنی مختلفی از جمله شلاق قطع عضو، کور کردن، به صلیب کشیدن و سنگسار را در نظر گرفته است.

 

مطالب مرتبط

اطلاعیه ـ ۲۵ اعدام در ۸ روز و وعده آخوندها برای قطع دست و اعدام بیشتر

اجرای حکم ضدانسانی قطع «چهار انگشت» یک زندانی در اوین