آکسیوس ـ هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ‌سفید گفت احیاء توافق اتمی با ایران بسیار بعید است

برت مک گرگ مشاور بایدن و هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه کاخ سفید: بازگشت به توافق با رژیم ایران در آینده نزدیک "بسیار بعید" است ـ ۶مرداد۱۴۰۱

سایت آکسیوس گزارش داد: به‌گفته سه منبع آمریکایی برت مک گورک، هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ سفید، هفته گذشته به گروهی از کارشناسان اندیشکده گفت که احیا توافق اتمی سال ۲۰۱۵ با ایران "بسیار بعید" است.

اهمیت این موضوع در این است که احتمال شکستن بن‌بست در مذاکرات هسته‌یی کاهش یافته و فشار بر دولت بایدن برای تدوین طرح B افزایش می‌یابد.

به گفته این سه منبع، مک گورک در یک تماس توجیهی گفت دلیل عدم توافق اتمی این است که مقام‌های رژیم ایران قادر به تصمیم‌گیری نیستند.

مک گورک گفت نظریه او این است که رژیم ایران از آمریکا می‌خواهد «امتیاز بیشتری بدهد» تا به کسانی که خواهان یک توافق هستند در رقابت داخلی با خامنه‌ای کمک کند، اما «ما این کار را نمی‌کنیم».

به گفته این سه منبع، در حالی که توافقی در آینده نزدیک بسیار بعید است، مک گورک گفت دولت بایدن قصد دارد از تحریم‌ها و انزوای دیپلماتیک علیه رژیم ایران استفاده کند، «اما نه این‌که بیهوده اوضاع را تشدید کند» و به‌گفته این سه منبع، از زور تنها به‌عنوان آخرین چاره استفاده کند.

او گفت اختلاف دیدگاهها با اسراییل در مورد حمله نظامی احتمالی نیست، بلکه به این موضوع مربوط می‌شود که آیا آمریکا هم‌چنان باید برای احیای توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ تلاش کند یا به فشار برای یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر روی آورد.

 

مطالب مرتبط

وال استریت ژورنال ـ مرگ قطعی توافق اتمی با رژیم ایران

بیلی لانگ: رد پیشنهاد جوزپ بورل برای نهایی کردن توافق هسته‌یی با ایران

لطفا به اشتراک بگذارید: