سراب سلطنت مدفون در خدمت بقای شیخ ملعون ـ گزیده‌ای از مقاله دکتر بهروز پویان

گزیده‌ای از مقاله دکتر بهروز پویان ـ سراب سلطنت مدفون در خدمت بقای شیخ ملعون ـ ۵تیر۱۴۰۱

نوشته دکتر بهروز پویان کارشناس علوم سیاسی از تهران

ولی‌فقیه هر آنچه در چنته داشت برای بقای خود طی چند دهه رو کرد و در آخر خط به سراب سلطنت مدفون آویخته است. از اصلاح‌طلبی! و عدالت خواهی! تا اعتدالی! و جوان حزب‌اللهی! و حالا برگ آخرش؛ بازگشت به ارتجاع سلطنتی. هر چقدر ترفندهای نخستین جدی و قابل‌توجه بودند، این برگ آخر یعنی سراب سلطنت مدفون مضحکه و رسواست. از این‌رو که ترفندی هم‌چون اصلاح‌طلبی قلابی بسیج سازماندهی شده بخش زیادی از رژیم از منابع مالی گرفته تا منابع نظامی و امنیتی را به‌طور رسمی با خود به همراه داشت. رژیم همین امکانات و شرایط را برای عدالت خواهی! به سبک احمدی‌نژاد و اعتدالی! به سبک حسن روحانی هم فراهم کرد. اما سراب بازگشت به سلطنت مدفون به یک سری نمایش‌ها و شوهای رسانه‌یی بدون هیچ پایه‌یی در واقعیت سیاسی و اجتماعی ایران خلاصه شده است. ولی‌فقیه به‌عنوان آخرین شانس، ترفند داخلی و رسمی‌اش را روی بازگشت به دهه شصت، دوران خمینی دجال، یعنی دوران جنگ و شکنجه و قتل‌عام با انتصاب رئیسی سرمایه‌گذاری کرد اما از بخت بدش این برگ پیشاپیش سوخته بود و شروع نشده تمام شد. اما ترفند و برگ آخر ولی‌فقیه یعنی بازگشت به ارتجاع سلطنتی که آنرا در میانه راه ترفند اعتدالی و زمانی که آن ترفند دود شد و به هوا رفت و در قیام ۹۶ دفترش بسته شد، در قالب یک پروژه رسانه‌یی در خارج از کشور شروع کرد و به پیش برد که این پروژه با اتمام زود هنگام رئیسی، قاتل قتل‌عام ۶۷، به تنها گزینه باقی مانده برای ولی‌فقیه برای گریز از سرنگونی تبدیل شده است.

ارزیابی یک مغلطه

رژیم در قالب ارتش سایبری و رسانه‌یی‌اش در داخل و خارج کشور تلاش زیادی کرده تا با زیر پا گذاشتن تمامی قواعد عقل و شعور متعارف و اصول منطقی و علمی، با شیوه‌های مختلف از جمله نظرسازی‌های مضحک اینترنتی و قصه‌پردازی‌های فانتزی از دیکتاتوری سلطنتی و بسیج کردن گله‌ای از مأموران و مزدوران سابق و لاحق‌اش که بسیاری‌شان مهر همدستی آشکار با رژیم در غارت و جنایت را هنوز بر پیشانی دارند و فعال کردن سلول‌های خفته خود در اروپا و آمریکا که آنها را تحت هیچ شرایطی آشکار نمی‌کرد، در پوششهای مختلف فعال رسانه‌یی و سیاسی و مدنی، تحلیلگر و آکادمیسین، ژورنالیست و... با تابلوها و گرایشهای مثلا سیاسی مختلف از چپ و راست، لیبرال و مارکسیست، مشروطه خواه و سلطنت‌طلب و جمهوری‌خواه، مذهبی و ضد مذهبی و... پروژه مجازی بازگشت به سلطنت مدفون را برای مردم ایران واقعی جلوه دهد بی‌آن که خود اساساً چنین هدفی را در واقعیت دنبال کند. چرا که همه این معرکه‌گیری‌ها تنها یک کارکرد واقعی برای ولی‌فقیه دارد و آن هم به تعویق انداختن سرنگونی از طریق انحراف در مسیر مبارزه مردم ایران و اخلال در کار مجاهدین و مقاومت ایران است و به‌قول فرمانده کل ارتش آزادیبخش ملی ایران و رهبر مقاومت، مسعود رجوی "هیاهوی بسیار برای هیچ".

این "هیاهوی بسیار برای هیچ" را ولی‌فقیه به شیوه‌های گوناگون پیش می‌برد. بخشی از آنرا به تلویزیون شنگینک و منگینک رژیم در خارج کشور سپرده تا قصه‌های فانتزی از دوران خوش! زندگی در زیر سایه سنگین و سیاه دیکتاتوری سلطنتی روایت کند. بخشی را به تلویزیون خبری خارج کشوری‌اش سپرده تا در کنار آیت‌الله بی‌بی سی که به‌طور رسمی و آشکار مواضع بیت‌العنکبوت خامنه‌ای را بازتاب می‌دهد، این شبکه دربست موظف به سرکوب و سانسور اخبار و واقعیتهای سیاسی ایران به نفع سراب سلطنت مدفون و بلندگوی رسمی بقایای ارتجاع سلطنتی باشد. خرده وظایفی هم به مأمور سپاه تروریستی پاسداران در آمریکا محول کرده که با همآهنگی نایاک، شبکه افشا شده ولی‌فقیه در ایالات متحده، در مجامع سیاسی و رسانه‌یی آن کشور پرسه بزند. همو که در سیرک انتخابات رژیم در سال۹۲ شرکت کرده بود و برای آن تبلیغ می‌کرد و با دریدگی بی‌مانند بر میلیون‌ها ایرانی که آن سیرک مهوع را تحریم کرده بودند می‌تاخت و اخیراً هم بعد از دیدار مایک پمپئو با خانم رجوی در اشرف۳ دچار جنون گاوی شده بود و جیغ بنفش سر می‌داد. و البته شیوه‌های مختلف دیگر که برخی از آنان هم‌چون نظر سازیهای مضحک توسط گروه دیگری از دلواپسان ولایت فقیه به نفع شاه و شیخ، توسط اعضا و هواداران مقاومت ایران با بیانی علمی و مستدل مورد بررسی قرار گرفت. اما در اینجا می‌خواهم به مغلطه‌ای بپردازم که محفل ارتجاع سلطنتی از آن برای موجه جلوه دادن سراب بازگشت به سلطنت مدفون بهره می‌برد.

.......

مطالب مرتبط

نظرسنجی غیرعلمی با اهداف سیاسی به قلم دکتر حسین سعیدیان و دکتر کاظم کازرونیان ـ قسمت دوم

یگانه آلترناتیو دمکراتیک در ایران شیخ و شاه زده - دکتر بهروز پویان