زندگی کارگر ایرانی ـ روی خط ایران

روی خط ایران ـ زندگی کارگر ایرانی ـ ۲۱خرداد۱۴۰۱

روز ۱۹خرداد ۱۴۰۱، آخوند رئیسی به استان چهارمحال و بختیاری سفر کرد و در اونجا گفت: «زیبنده‌ٔ مردم بسیار عزیز، غیور و شجاع این استان نیست که شاهد فقر یا بیکاری در استان باشیم»

واقعیت اینه که مردم ایران سال‌هاست که در فقر و نداری زندگی می‌کنن؛ اما آخوند رئیسی مردم ایران رو از خط فقر به خط بقا تنزل داده! از روزی که ارز ترجیحی رو حذف کرد قیمتها چند برابر شدن.

در این بخش از برنامه قصد داریم، با یک مقایسه، زندگی کارگران ایران رو بررسی کنیم که در چه نقطه‌ای قرار دارن. این کار رو با بررسی یک‌قلم انجام می‌دیم.

آخوند رئیسی و دولتش قیمت ماکارونی رو جهانی کردن و به کیلویی ۳۲ تا ۴۰هزار تومان رسوندن

در ایتالیا و آلمان هم قیمت یک بسته ۵۰۰گرمی ماکارونی ۱۸هزار تومان است

در ایران ماکارونی ۵۰۰گرمی ۱۶ تا ۲۰هزار تومان است؛ یعنی رئیسی و دولتش واقعاً قیمتها رو جهانی کردن

حالا نگاهی داشته باشیم به حقوق کارگران

حقوق یک کارگر در ایتالیا ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰یورو در ماهه

حقوق ماهانه‌ٔ یک کارگر در آلمان ۳۳۰۰یورو هست و البته این حداقل دستمزد هست و نه کارگران فنی و ماهر

حقوق ابلاغی یک کارگر ایرانی ۴میلیون ۱۷۹هزار تومان اعلام‌شده.

این در صورتیه که ۵۷درصد افزایش محقق شده باشه که این‌طور نیست؛ اما با فرض بر این‌که کارگر تمام این حقوق رو دریافت کنه یک مقایسه‌ٔ ساده انجام بدیم

نرخ یورو در روزهای اول خرداد ۱۴۰‍۱ حدود ۳۲هزار تومان بوده

یعنی حقوق یک کارگر ایتالیایی در ایران برابر با ۴۰ تا ۴۳میلیون تومان هست

یک کارگر آلمانی بیش از ۱۲۰میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنه.

حالا با جهانی‌سازی قیمتها کارگر ایرانی، ایتالیایی و آلمانی یک بسته ماکارونی ۵۰۰ گرمی رو به یک قیمت خریداری می‌کنن؛ اما حقوق کارگر ایتالیایی ۱۰برابر و کارگر آلمانی ۳۰برابر یک کارگر ایرانیه.

موضوع بیمه

اما در ایران تحت حاکمیت آخوندها شرایط چطوره؟

نایب‌رئیسی کانون انجمنهای صنفی کارگران ساختمانی گفته: یک‌میلیون ۲۰۰هزار کارگر ساختمانی در ایران وجود دارد که کمتر از ۶۰۰هزار نفر بیمه پردازی می‌کنند و بین ۴۰۰ تا ۶۰۰هزار نفر در نوبت انتظار برای بیمه‌ٔ تأمین اجتماعی هستند.

بیمه در آلمان

استفاده از بیمه دولتی برای کسانی که درآمد ندارند یا کم‌درآمد هستند، اجباری است. بیمه‌ٔ سلامت یا درمانی دولتی، تمام هزینه‌های مراجعه به دکتر، داروها و سایر اقدامات درمانی را پوشش می‌دهند.

بیمه در ایتالیا

سیستم بیمه در ایتالیا به‌گونه‌یی است که شهروندان و ساکنان این کشور را زیرپوشش قرار می‌دهد و مراقبت‌های درمانی دولتی آن نیز رایگان است.

در این کشورها حقوق و بیمه‌ٔ بیکاری برای کارگران وجود داره؛ اما در ایران تحت حاکمیت آخوندها اوضاع کاملاً متفاوته

خدایی مهره‌ٔ رژیم در شورای عالی کار گفته: اکنون بیش از ۹۶درصد قراردادهای کارگری ثبت‌شده، قراردادهای موقت هستند! یعنی ۴درصد امنیت شغلی دارند. از طرفی سه و نیم‌میلیون کارگر غیررسمی وجود دارند که تحت پوشش قانون کار نیستند.

عبارت «۵۷درصد افزایش دستمزد حداقل بگیران» تنها فریبی بود برای رها کردن قیمت‌ها، دروغی بی‌پایه و اساس که فقط برای بستن دهان کارگران مطرح شد؛ اما مردم با قیامهای اردیبهشت و خرداد پاسخ دادن. تجمعات و تظاهرات اعتراضی با شعارهای رادیکال مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر رئیسی هم پاسخ مردم به این وضعیته پاسخی که نه‌تنها به پایان نرسیده بلکه تازه شروع‌شده

مطالب مرتبط

تظاهرات ایرانیان آزاده و هواداران مجاهدین در استکهلم علیه حضور مزدوران رژیم آخوندی ـ روی خط ایران

تجمعهای اعتراضی کشاورزان شادگان، کارگران کارخانه داروگر تهران و کتابداران تبریز