میلاد هشتمین پیشوای تشیع انقلابی علی بن موسی الرضا (ع) آفتاب تابان خراسان و پناه بی پناهان

یازدهم ذیقعده  میلاد هشتمین پیشوای تشیع انقلابی آفتاب تابان خراسان، ضامن و پناه بی‌پناهان علی‌بن موسی الرضا (ع) ـ ۲۰ خرداد ۱۴۰۱

امام رضا برای درهم‌شکستن توطئهٔ ولایت‌عهدی مأمون از بدو سفر به‌خراسان کارزاری روشنگرانه را آغاز کرد

سخنان هشتمین پیشوای شیعیان در برابر انبوه جمعیت در نیشابور تأکید بر پیروی از رهبری ذیصلاح و مردمگرا و برانگیختن آشکار مردم علیه نظام و خلافت غاصب و ستمگر بود

امام رضا در هر فرصتی پرچم پایداری  و آرمان عدالتخواهانهٴ اسلام انقلابی و مردم گرا را  رو در روی جباریت حاکم برمی افراشت

میلاد خجستهٴ هشتمین پیشوای تشیع انقلابی، امام رضا (ع) روز یازدهم ذیقعده سال۱۴۸ هجری واقع شد و در سال۱۸۳هجری، پس از شهادت امام موسی کاظم در شرایطی که ارتجاع ستمگر و غاصب بر شدت خفقان و سرکوب شیعیان و خاندان علی (ع) افزوده بود، علی بن موسی الرضا زمام رهبری شیعیان را به دست گرفت.

کشمکش و درگیری بین امین و مأمون بر سر قدرت و جانشینی پس از مرگ پدرشان هارون درگرفته بود و سرانجام مأمون با پیروزی بر برادرش به حکومت رسید و «مرو» در خراسان را به‌عنوان پایتخت خود برگزید. وی سپس درصدد برآمد برای کسب اعتبار و جلب نظر مردم، خود را به‌علی‌بن موسی‌الرضا که در میان مردم محبوبیت بسیارداشت، ریاکارانه نزدیک کند. از همین رو توطئهٔ ولایت‌عهدی آن حضرت را به مورد اجرا گذاشت و امام رضا را نزد خود به «مرو» دعوت کرد. این دعوت امام رضا را در موقعیت بسیار دشواری قرار داد. اگر این پیشنهاد را نمی‌پذیرفت به‌لحاظ سیاسی خلع‌سلاح می‌شد و در میان مردم منزوی می‌گردید و اگر می‌پذیرفت به‌مثابهٔ مشروعیت دادن به مأمون بود و او می‌توانست با سهولت بیشتری توطئه‌های بعدی خود را برای نابود کردن جنبش به مرحلهٔ اجرا بگذارد.

کارزار روشنگرانهٴ امام از بدو سفر آغاز شد و سپس در تمام طول این سفر طولانی ادامه یافت. هنگام ورود کاروان حضرت رضا به شهر بزرگ نیشابور صدهزار تن از مردم گرداگرد هودج او را گرفته بودند

حضرت رضا برای آن جمعیت انبوه دوبار سخن گفت و راویان تاریخ سخنان آن حضرت را که بر رهبری ذیصلاح و مردمگرا در بینش توحید و تعالیم پیامبر تأکید داشت، برانگیختن آشکار مردم علیه نظام و خلافت غاصب و ستمگر دانسته‌اند.

امام رضا علیه‌السلام با آگاهی نسبت به ماهیت این توطئه و به‌منظور تبدیل آن به‌فرصتی برای افشای دشمن و کسب دستآوردهایی در جهت گسترش جنبش و آرمان اسلام انقلابی، عازم خراسان شد و از آن جا که می‌دانست قدم در راهی بی‌بازگشت می‌گذارد. هنگام عزیمت با خانواده‌اش وداع کرد و به صراحت گفت دیگر او را هرگز نخواهند دید.

از آن پس امام رضا (ع) در هر جا و هر فرصتی و به‌رغم تمامی محدودیتهای حکومتی، پرچم پایداری و آرمان عدالتخواهانهٴ اسلام انقلابی و مردم گرا را رو در روی جباریت حاکم برمی افراشت. هم‌چنین با ارائهٔ رهنمودهای آرمانی یارانش را در مسیر رهایی هدایت می‌کرد. از کلمات آن حضرت است:

«رهایی و اندیشهٔ مسلمان تمام نیست‌، مگر این که ده ویژگی را دارا باشد:

دیگران از او امید خیر داشته باشند

از بدی او در امان باشند

نیکی اندک دیگری را بسیار شمارد

خیر بسیار خود را اندک شمارد

هر چه از او بخواهند دلتنگ نشود

در عمر خود از دانش‌طلبی خسته نشود

فقر در راه خدا برایش از توانگری محبوبتر باشد

خواری در راه خدا برایش از عزت با دشمن خدا محبوبتر باشد

گمنامی را از پرنامی خواهانتر باشد

هیچ یک از یاران را ننگرد جز این که بگوید او از من بهتر و پرهیزگارتر است‌

قسمتی از سخنان  مسعود رجوی:  

... مامون، به‌دلیل این‌که خودش برادرش را خلع کرده بود و کشته بود، امین را، توی دربار ضدیت باهاش زیاد بود. آمد کلکی سوار کرد که امام رضا را، امام هشتم را بیاورد ولیعهد خودش بکند، هم از حیثیت و پرستیژ اون استفاده کند، هم جلو خانواده، دربار خودش، قدرتمند بشود. فکر می‌کرد، می‌شود، کلکی سوار کرد و فیلمی خلاصه نمایش داد. امام رضا که رسید به نیشابور، اوضاع شلوغ شد، قیامهایی بروز کرد، دید نه بابا، خطر این یکی از رقبا خیلی بیشترِه

کار به‌جایی رسید که پس از ۳سال مأمون دریافت توطئهٔ ولایت‌عهدی به‌ضد خود او تبدیل شده و پایه‌های حکومتش را به لرزه انداخته است، از این رو در سال۲۰۳ هجری قمری امام رضا (ع) را طی توطئه‌یی مسموم کرد و به‌شهادت رساند.

مطالب مرتبط 

میلاد خجسته هشتمین پیشوای اسلام انقلابی امام رضا ( ع ) مبارک باد

خجسته‌ میلاد آفتاب خراسان، هشتمین پیشوای تشیع انقلابی امام‌رضا(ع)