رافائل گروسی ـ رژیم ایران با حذف تجهیزات مراقبتی آژانس از سایتهای خود، ضربه مهلکی به توافق اتمی وارد کرد

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ضربه مهلک رژیم ایران به هر گونه توافق اتمی ـ ۱۹ خرداد ۱۴۰۱

به‌دنبال تصویب قطعنامه شورای حکام و متعاقب آن حذف تجهیزات نظارتی آژانس بینا المللی انرژی اتمی از سایتهای تحت بازرسی این آژانس توسط رژیم ایران، رافائل گروسی روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: رژیم ایران با این اقدام ضربه مهلکی به فرصتهای به‌دست آمده برای توافق برجام وارد کرد.

رافائل گروسی در این کنفرانس مطبوعاتی که در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار شد گفت: ۲۷ دوربین نظارتی آژانس بجز یک سیستم نظارتی آنلاین توسط رژیم ایران حذف شده‌اند، این چالشی جدی برای توانایی ما برای ادامه کار و تأیید صحت کار رژیم ایران تحت برجام ایجاد می‌کند

گروسی افزود: شماری از این دوربینها در نظنز، اصفهان و تهران هستند. این دوربین‌ها در مکانهایی قرار می‌گیرند که مربوط به تحقیق و توسعه تولید و مونتاژ قطعات سانتریفوژ است

رافائل گروسی تأکید کرد: ما در رابطه با مذاکرات برای احیای برجام در سطحی پایین قرار داریم و در پروسه‌های دوجانبه با رژیم ایران در مورد شفاف‌سازی مسایل حل ناشده، در وضعیت پرتنشی هستیم.

رویترز با مخابره خبر کنفرانس مطبوعاتی گروسی نوشت: روز پنجشنبه رژیم ایران ۲۷ دستگاه دوربین و دیگر تجهیزات آژانس را که اساساً به‌معنی تمامی آنهاست، از سایتهای خود حذف کرد.

گروسی در کنفرانس خبری خود گفت: با این اقدام تنها یک فرصت سه تا چهار هفته ای برای حفظ برخی اطلاعات دوربینهایی که کنار گذاشته شده‌اند باقی می‌ماند، در غیر اینصورت آژانس توانایی جمع آوری مهمترین فعالیتها و مواد هسته ای رژیم ایران را از دست خواهد داد، چیزی که الزام بازگشت به هر گونه توافقی است. گروسی گفت اگر طی این فرصت هیچ اقدامی انجام نشود، به‌معنی ضربه ای مهلک به هر گونه توافق هسته ای خواهد بود.

مطالب مرتبط 

روزنامه حکومتی آرمان ـ گروسی ایران را به شورای امنیت فرستاد ـ در یک نگاه

استقبال سه کشور اروپایی و آمریکا از قطعنامه شورای حکام آژانس علیه رژیم

لطفا به اشتراک بگذارید: