عفو بین الملل ـ رژیم ایران رکورددار شمار اعدامها در سال ۲۰۲۱

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که امروز ۳خرداد۱۴۰۱ منتشر کرده رژیم ایران را رکورددار شمار اعدامها در سال۲۰۲۱ معرفی کرده است ـ ۳خرداد۱۴۰۱

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است: رژیم ایران با اعدام حداقل ۳۱۴ نفر بیشترین سهم را در افزایش اعدام در سال۲۰۲۱ به خود اختصاص داده است که بالاترین میزان اعدام از سال ۲۰۱۷ است یعنی رژیم ایران مسئول بیش از نیمی از اعدام‌های ثبت شده در جهان است تعداد اعلام شده زنان اعدام شده در ایران افزایش یافته و از ۹ نفر به ۱۴نفر رسیده است. هم‌چنین مقام‌های رژیم ایران برخلاف قوانین بین‌المللی ۳نفر را که در زمان ارتکاب جرم انتسابی زیر ۱۸ سال داشتند اعدام کردند. در سال گذشته اعدام‌های ثبت شده در ایران در رابطه با مواد مخدر بیش از ۵برابر شده است.

عفو بین‌الملل افزوده است: در ایران احکام اعدام به‌طور نامتناسبی علیه اقلیت‌های قومی با اتهامات مبهمی مانند «محاربه» مورد استفاده قرار گرفته است. حداقل درصد از اعدام‌های ثبت شده یعنی ۶۱ نفر از اقلیت بلوچ بوده‌اند که تنها حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

خبرگزاری فرانسه گزارش عفو بین‌الملل را منعکس کرده و نوشته است: عفو بین‌الملل «افزایش نگران کننده» جهانی اعدام را برجسته می‌کند. بر اساس مطالعه سالانه ناظر حقوق‌بشر، حداقل ۵۷۹ اعدام در ۱۸کشور در سال۲۰۲۱ انجام شده است که حداقل ۳۱۴نفر از آنها توسط رژیم ایران صورت گرفته است. این رقم ۲۴۶ نفر در سال۲۰۲۰ بوده است.

مطالب مرتبط

عفو بین الملل ـ در سال ۲۰۲۱ از ۵۷۹ اعدام در جهان، دست کم ۳۱۴ مورد اعدام در ایران صورت گرفته

عفو بین‌الملل: آمار اعدام در ایران به بالاترین میزان خود از سال۲۰۱۷ به این سو رسید

لطفا به اشتراک بگذارید: