وضعیت آلودگی هوا و ریزگردها در شهرهای ایران ـ تیک تاک

تیک تاک ـ وضعیت آلودگی هوا و ریزگردها در شهرهای ایران ـ ۱خرداد۱۴۰۱

گفتگو با دکتر خلیل خانی

آلودگی هوای شهرها از دیگر فجایعی است که محصول مستقیم تخریب محیط‌زیست ایران در نظام عمامه‌داران است. مرگی منحوس و شناور در بالای سر شهرها و استانهای ایران که به‌گونه‌یی تدریجی و خاموش تلفات می‌گیرد و صدای قربانیان آن در جایی نمی‌پیچد. مرگی که مردم ایران به‌خصوص در استانهای غربی و جنوبی ایران، بیشتر از هر گاه، سایهٔ شوم آن را در زندگی خود احساس می‌کنند. واقعیت این است که نظام قتل‌عام اینک علاوه بر هیولای گرسنگی و کرونا، توفان ریزگردها را نیز به جان مردم انداخته است تا از قِبل مرگ و میر شهروندان ایرانی، سلطهٔ ننگین خود را تداوم بخشد.

وضعیت آلودگی هوا و ریزگردها در شهرهای ایران را چگونه می‌بینید؟

دکتر خانی: اما ریزگردها، این درد بسیار پر غصه‌ای است که من خشنود نیستم که سر آن صحبت کنم. بسیار خوشحال می‌شدم که خدمت شما بیایم و راهکار بدهم. ریزگردها دو عامل دارد. یکی عامل طبیعی و یکی عامل انسانی. با کمال تاسف بایستی بگویم آنچه در ایران اتفاق می‌افتد عامل انسانی است.

رژیم خیلی تلاش می‌کند که این ریزگردها از جنوب سوریه، عراق و شمال عربستان وارد ایران می‌شود. این صحبتها تا اندازه‌ای درست است ولی تکمیل نیست. از سال ۱۳۸۰ که سپاه پاسداران وارد ساخت و سازهای مختلف و نیز استفاده از معادن شدند مقدار زیادی غارت منابع آبی صورت گرفت. 

این غارت رودخانه‌های ایران را خشکاند و رودخانه‌ها را تبدیل کرد به بستری برای ریزگردها. ریزگردهای که در ایران است و بر اثر گزارشات مختلف ۲۲ استان ایران را دربرمی‌گیرد عمدتا در اثر تخریبی است که توسط سپاه جهل و جنایت صورت گرفته است. از یک طرف پوشش گیاهی ایران از دست رفته است به خاطر شعار خودکفایی که می‌دادند. مراتع را از بین بردند.

مطالب مرتبط

شکست رژیم آخوندی در لبنان ـ تیک تاک

کشتار خاموش مردم با توفان ریزگردها

لطفا به اشتراک بگذارید: