عفو بین الملل ـ پزشک سوئدی ـ ایرانی، قربانی گروگان گیری و در خطر اعدام تلافی‌ جویانه

عفو بین‌الملل روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌یی اعلام کرد که حکومت آخوندی احمدرضا جلالی تبعه ایرانی ـ سوئدی را به گروگان گرفته است ـ ۲۹ اردیبهشت۱۴۰۱

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: تحقیقات و تحلیل‌های دقیق این سازمان نگرانی‌های جدی را در مورد تهدید مقامات ایرانی به اعدام احمدرضا جلالی برای وادار کردن بلژیک و سوئد به تحویل دو مقام سابق زندانی (اسدالله اسدی و حمید نوری) و بازداشتن آنها و سایرین از تعقیب‌های بعدی مقامات رژیم ایران ایجاد می‌کند... احمدرضا جلالی حداقل از اواخر سال۲۰۲۰، با شروع محاکمه اسدالله اسدی در بلژیک، وضعیت به گروگان‌گیری تبدیل شد.

بیانیه عفو بین‌الملل می‌نویسد: مقامات رژیم ایران حداقل یک بار به‌طور خصوصی به احمدرضا جلالی در زندان و در موارد متعدد به طرفداران او پیشنهاد داده‌اند که به‌دنبال مبادله احمدرضا جلالی با اسدالله اسدی و/یا حمید نوری هستند.

دیانا التاهاوی، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل گفت:

«رژیم از زندگی احمدرضا جلالی به‌عنوان یک مهره در یک بازی ظالمانه سیاسی استفاده می‌کند و تهدیدهای خود را برای اعدام او در انتقام از برآورده نشدن خواسته‌هایشان تشدید می‌کنند. مقام‌های رژیم ایران در تلاش هستند تا مسیر عدالت را در سوئد و بلژیک منحرف کنند و باید به جرم گروگان‌گیری مورد تحقیق قرار گیرند.»

وی افزود «گروگان‌گیری جرمی است که جامعه بین‌المللی را نگران می‌کند. اگر مشخص شود که مقامات ایرانی این جنایت را علیه احمدرضا جلالی مرتکب شده‌اند، همه کشورهای عضو کنوانسیون منع گروگانگیری باید فوراً با یکدیگر همکاری کنند تا ایران را وادار به پاسخگویی کنند و از پیشگیری، تعقیب و مجازات چنین اقدامات گروگانگیری اطمینان حاصل کنند».

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: عفو بین‌الملل روز پنجشنبه اعلام کرد، یک شهروند ایرانی-سوئدی که در ایران با اعدام قریب‌الوقوع مواجه است، به‌عنوان گروگان توسط تهران نگه داشته شده تا بلژیک و سوئد را مجبور به دادن امتیاز در دو مورد مربوط به مقامات سابق رژیم ایران کند.

این خبرگزاری می‌افزاید: در یک پرونده بی‌سابقه، دادگاه سوئد حمید نوری، یکی از مقامات سابق زندان را به اتهام دست داشتن در قتل‌عام در زندانهای ایران در سال ۱۹۸۸ محاکمه می‌کند و قرار است حکم وی در ۱۴ ژوئیه صادر شود.

نوری که در نوامبر ۲۰۱۹ در سوئد دستگیر شد، بر اساس اصل صلاحیت قضایی جهانی محاکمه می‌شود که به دولتها اجازه می‌دهد جرایم جدی را که در خارج از کشور انجام شده است، بررسی کنند.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید: در همین حال، اسدالله اسدی، دیپلمات سابق ایرانی، به‌دلیل نقش داشتن در حمله بمب‌گذاری خنثی شده در سال ۲۰۱۸ در فرانسه علیه نشست یک گروه مخالف تبعیدی، در بلژیک در حال گذراندن یک حکم زندان ۲۰ ساله است.

این خبرگزاری یادآوری کرد: بیش از ۱۲ شهروند غربی در ایران نگهداری می شوند که به‌گفته ‌ آگاهان‌، سیاست گروگان‌گیری با هدف گرفتن امتیاز از غرب است. دو شهروند فرانسوی دیگر در اوایل ماه جاری بازداشت شدند.

در همین حال، جمشید شارمهد، شهروند آلمانی و حبیب چعب، شهروند سوئدی، به اتهامات امنیتی محاکمه می‌شوند که ممکن است به اعدام محکوم شوند. فعالان معتقدند که هر دو در خارج از کشور توسط رژیم ایران ربوده شده‌اند.

مطالب مرتبط 

ند پرایس ـ پرونده احمدرضا جلالی، یک مورد بارز از رویکرد سرکوبگرانه رژیم ایران

عفو بین‌الملل: یک گروگان در معرض اعدام!

لطفا به اشتراک بگذارید: