تورم افسار گسیخته و گرانی سرسام‌آور ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ تورم افسار گسیخته و گرانی سرسام‌آور ـ قسمت اول ـ ۲۴اردیبهشت۱۴۰۱

گفتگو با دکتر محمد حسین تسوجی از آمریکا

نظر شما در رابطه با تورم افسار گسیخته در ایران چیست؟

دکتر تسوجی: تورم افسار گسیخته و گرانی سرسام‌آور در ایران چیز تازه‌ای نیست. اینکه رژیم سعی می‌کند عدم توانمندی خودش را در حل مشکلات اقتصادی را به گردن مردم بیاندازد هم چیز تازه‌ای نیست. اما این ترفند جدید در افزایش قیمت نان، نانی که الان گفته می‌شود نان فانتزی و ماکارونی قیمتش تقریبا ۱۰برابر شده و به ۳۰هزار تومان رسیده است.

البته اقلام دیگر مانند گوشت قرمز و مرغ و تخم‌مرغ و غیره هم اگر نگاه کنیم می‌بینیم که نسبت به سال گذشته قیمتش بیش از ده برابر شده است. تورم در ایران یک مورد روزمره شده است. گزارشاتی که از بانک جهانی است تورم سه سال گذشته در ایران را چیزی حدود ۳۵درصد نشان می‌دهد.

البته من فکر می‌کنم که بیشتر از اینهاست. ولی با این حال این نشان می‌دهد که قدرت خرید مردم حداقل به یک سوم تنزل پیدا کرده است. یعنی شما اگر با درآمدی که سه سال پیش داشتید می‌توانستید ۱۰۰واحد بخرید الان با همان درآمد فقط می‌توانید ۳۳واحد بخرید.

یکی از وعده‌های آخوند جلاد ساختن مسکن برای مردم بود، اما این وعده هم مانند سایر قول‌های او پوشالی و دجالگرانه بود. اکنون ۱۰ماه پس از روی‌کار آمدن دولت جلادان، نه تنها بخش کوچکی از قول او عملی نشده بلکه گرانی و تورم در زمینه مسکن بیداد می‌کند.

آنچه که در زمینه مشکلات مردم در زمینه خرید و اجاره بهای مسکن گفته شد، بیانگر تمامی مشکلات در زمینه مسکن نیست، ما شاهد گسترش رانده شدن مردم از شهرها به حاشیه‌های آنها و به آلونک‌ها در حاشیه شهرها هستیم. کوچ مردم به آلونک‌ها مابه ازای زندگی انگلی و اشرافی سران و آقاها و آقازاده‌های وابسته به حاکمیت، در کاخ‌ها و ویلاهای فوق لاکچری است.

تیک تاک ـ خیزش و قیام یا سرکوب، کدام غلبه پیدا می‌کند؟ ـ قسمت دوم

گفتگو با علیرضا معدنچی

مطالب مرتبط

گرسنگی، قتل‌عام و قیام ـ تیک تاک

گرانی‌های افسارگسیخته و حدیث‌ها و گزارشهای ناروشن!