تصویب قطعنامه شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد برای تحقیقات درباره جنایات جنگی در کی‌یف

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد قطعنامه‌ای را برای انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی احتمالی سربازان روسیه در منطقه کی یف تصویب کرد ـ ۲۳ اردیبهشت۱۴۰۱

این قطعنامه با ۳۳ رأی موافق در مقابل۲ رأی مخالف تصویب شد. رویترز با انتشار این خبر گفت روسیه این اقدام را نوعی تسویه‌حساب سیاسی توصیف کرده است.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق ملل‌متحد که در این جلسه حضور داشت در سخنان خود گفت تاکنون هزار جسد در منطقه کی یف پیدا شده است. وی افزود: میزان قتلهای غیرقانونی، از جمله اعدامهای خیابانی در مناطق شمال کی یف، تکاندهنده است.

این قطعنامه هم‌چنین از باشله می‌خواهد در نشست ماه ژوئن، این شورا را در مورد تخلفات و خشونتها در شهر تحت محاصره ماریوپل به روز رسانی کند.

روز پنجشنبه وزرای خارجه کشورهای بزرگ صنعتی جهان-جی۷- برای گفتگو پیرامون بحران اوکراین تشکیل جلسه دادند. ژان لودریان، وزیر خارجه فرانسه در حاشیه این اجلاس به خبرنگاران گفت: ما به طرح‌های حمایتی خود در زمینه‌های نظامی و مالی به اوکراین ادامه خواهیم داد.

لیز تراس وزیر خارجه انگلستان نیز گفت حفظ فشار بر روسیه از طریق ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین و افزایش تحریمها، حیاتی است.

مطالب مرتبط 

پیام ویدئویی زلنسکی به مردم اوکراین در رابطه با جلب حمایت کشورها

تصویب قطعنامه برای انجام تحقیقات جنایات جنگی در منطقه کیف – اوکراین در جنگ