جوزپ بورل نتایج سفر مورا به تهران را اعلام کرد و گفت قفل مذاکرات باز شده است

جوزپ بورل نتایج سفر مورا به تهران را اعلام کرد و گفت قفل مذاکرات باز شده است ـ ۲۳ اردیبهشت۱۴۰۱

جوزپ بورل، مسؤل سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره نتایج سفر انریکه مورا معاونش به تهران گفت: مأموریت مورا در تهران بهتر از حد انتظار پیش رفته است... قفل مذاکراتی که مسدود شده بود، باز شده است. یعنی چشم‌انداز رسیدن به توافق نهایی وجود دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که چندین ماه است که می‌شنویم نتایج مذاکرات به‌اندازه کافی مثبت است، گفت: این جور چیزها یک‌شبه حل نمی‌شود.

بورل گفت: مذاکرات به‌دلیل اختلاف بر سر سپاه پاسداران به بن‌بست رسیده بود. مورا با پیامی مشخص از طرف من به ایران سفر کرد و گفت که ما نمی‌توانیم به این شکل ادامه دهیم

وزارت‌خارجه خارجه آلمان اعلام کرد: این کشور انتظار دارد که مذاکرات اتمی با رژیم ایران به‌سرعت به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت‌خارجه آلمان گفت، پیشنهادی روی میز وجود دارد که برای همه طرفها بسیار منصفانه است. ما از رژیم ایران انتظار داریم که از خواسته‌هایی که فراتر از برجام است خودداری کند.

امیر عبداللهیان، وزیر خارجه رژیم حرف‌های قبلی خود را تکرار کرد و گفت: اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد، توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است.

وی نوشت: در توافق با بورل، سفر مورا به تهران فرصت مجددی بود تا بر ابتکارات برای حل موضوعات باقیمانده مذاکرات وین متمرکز شویم

اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی اعلام کرد که این کشور نمی‌تواند برای احیای برجام کمک کند. وی در یک پیام توئیتری گفت: اگر تحت شرایط متفاوت دیگری بودیم روسیه می‌توانست به طرفین برای نهایی‌سازی توافق احیای برجام کمک کند اما اکنون نه.

مطالب مرتبط 

واپسین تلاش های انریکه مورا برای نجات برجام در سفر به تهران

خبرگزاری فرانسه: آمریکا گفت با وجود گفته هیات اروپا احیای توافق با ایران هیچ تضمینی ندارد