مصاحبه اختصاصی سیمای آزادی با سارا اشتون خبرنگار امریکایی ساکن خارکیف

مصاحبه اختصاصی سیمای آزادی با خبرنگار آمریکایی ساکن خارکیف ـ سارا اشتون ـ ۲۳اردیبهشت۱۴۰۱

سارا آشتون یک خبرنگار مستقل آمریکایی است که برای گزارشگری به اوکراین رفت و تصمیم گرفت که در اوکراین بماند و از مردم آنجا حمایت کند.

سؤال: در ارتباط با تحولات در اوکراین مصاحبه‌یی با سارا آشتون خبرنگار مستقل آمریکایی که ساکن خارکیف است انجام دادیم و از او خواستیم توضیحاتی از وضعیت زندگی مردم و مبارزه‌یی که هر روز و هر ساعت این مردم دارند به پیش می‌برند، را برای بینندگان ما بدهد؟

سارا اشتون: از این‌که از من برای مصاحبه در تلویزیون خود که یک تلویزیون مقاومت است دعوت کردید، تشکر می‌کنم. شما خودتان هم برای آزادی در مقابل یک رژیم مذهبی و یک سیستم دیکتاتوری مخوف می‌جنگید. اگر کسی در جهان باشد که بداند وضعیت مردم اوکراین چگونه است، این مقاومت ایران است. مردم اوکراین در کشور خود و در سرزمینی که به آنها تعلق دارد در برابر چیزی می‌جنگند که کلمه دیگری به جز شیطان نمی‌شود به آن گفت. به همین خاطر این وطن‌پرستان اوکراینی قهرمان هستند.

امروز ۷۹ روز از شروع جنگ گذشته و این اوکراینی‌ها هستند که پیروز می‌شوند، البته با بهایی بسیار سنگین.

من اینجا در خارکیف در بزرگترین مرکز کمک‌رسانی انسان‌دوستانه ایستاده‌ام و با شما صحبت می‌کنم. این کار لازم است، زیرا هر روزه در خارکیف و در این منطقه و در سراسر شرق و جنوب این کشور، مردم اوکراین باید با نسل‌کشی و جنایات جنگی که ۲۴ ساعته انجام می‌شود، مقابله کنند.

این همان چیزی است که مقاومت ایران نیز با آن طی ۴۰ سال گذشته دست به گریبان بوده است. لذا من افتخار می‌کنم که اینجا ایستاده‌ام و در مورد این مدافعان بزرگ اوکراین گزارش می‌دهم و با شما که خودتان نیز یک مقاومت هستید، صحبت می‌کنم.

سؤال: با توجه به تحولات در منطقه شرق اوکراین از خانم سارا آشتون خواستیم از مشاهداتش در مورد تحولاتی که در این منطقه رخ می‌دهد توضیح بدهد

سارا اشتون: این سؤال خوبی است و بر اساس واقعیت‌های صحنه و نه تبلیغات، به‌خوبی می‌توان پاسخ داد. اوکراین پیروز می‌شود. مدافعان اوکراین روسیه و سربازان روس را تقریباً به مرزهای خودشان عقب رانده‌اند. من دیروز به نزدیکی مرز روسیه رفته بودم، آن‌قدر نزدیک مرز شده بودم که می‌توانستم صدای ارتباطات سربازان روس را بشنوم و می‌توانم به شما بگویم که پیروزی عظیم در سراسر خارکیف به دست آمده. در آینده همه اوکراین دوباره متحد خواهد شد که این به‌خاطر روحیه و سربازان اوکراینی و شهروندانی است که از آنها حمایت می‌کنند.

از خانم سارا آشتون پرسیدیم:

شما احتمالاً می‌دانید که مقاومت ما نیز درگیر یک مبارزه مشابه علیه استبداد آخوندهای حاکم بر ایران و برای برقراری آزادی و دموکراسی در کشورمان طی بیش از چهل سال است. پیام شما برای مردم ایران که در اهداف و آرزوهایشان با اهداف و آروزهای مردم اوکراین برای کشورشان سهیم هستند، چیست؟‌

سارا اشتون: من می‌خواهم به دو نکته اشاره کنم.

اول این‌که هیچکس ایران و مقاومت آن را از یاد نبرده است. جهان کارهایی که مردم ایران برای ایجاد یک حکومت دمکراتیک کردند در سال۵۷ کردند را فراموش نکرده است. وقتی ایران چنین پیام الهام بخشی را به نمایش گذاشت، مردم اوکراین ندای شما را شنیدند. به همین خاطر شما و مردم ایران به‌خوبی می‌دانید که در این نبرد برای آزادی و دموکراسی در اوکراین نقش داشتید.

این یکی از دلائلی است که من امروز به آن افتخار می‌کنم که با شما و ایستگاه تلویزیون شما صحبت می‌کنم. زیرا شما هستید که معنی مبارزه برای آزادی را طی ۴۰ سال گذشته درک کرده‌اید و طی ده یازده سال گذشته تظاهرات روزانه در ایران جریان داشته است. سانسور اخبار کارساز نیست و نمی‌تواند مانع رسیدن اخبار به بیرون شود. واقعیت این است که تظاهرات در ایران در حال گسترش است و یک روز مردم ایران همان آزادی را که مردم اوکراین برایش مبارزه می‌کنند به دست خواهند آورد

از گفتگو با شما افتخار می‌کنم و برایتان آرزوی پیروزی دارم.

مطالب مرتبط 

خبرهایی از آخرین تحولات جنگ در اوکراین

تصویب قطعنامه برای انجام تحقیقات جنایات جنگی در منطقه کیف – اوکراین در جنگ