گزیده‌های جدید از حکم دادگاه استیناف آنتورپ در بلژیک

حکم دادگاه استیناف آنتورپ در بلژیک ـ گزیده های جدید‌ ـ ۲۲ اردیبهشت۱۴۰۱

ارتباط بین سعدونی و نعامی و اسدالله اسدی تا حد امکان با استفاده از زبان رمز و استفاده از تلفنهای موبایل عملیاتی برای تبادل پیام های کاربردی کوتاه محافظت شده است.

سه شماره تلفن مختلف مورد استفاده آنها شناسایی شد:

یک شماره مربوط به سعدونی و دو شماره مربوط به نعامی بود. اسدی در دیدار ۲۸ ژوئن ۲۰۱۸ یک تلفن موبایل حاوی یک سیم کارت اتریشی به آنها تحویل داد. سعدونی گفت که شماره تلفنهای همراه تقریباً هر ۸ ماه تغییر می‌کرد. در مجموع، هفت شماره مختلف شناسایی شد.

 اسدالله اسدی فقط مجاز به استفاده از تلفنهای همراه بسیار ساده بوده که باتری آن به‌راحتی خارج می‌شود تا ارتباطات او قابل ردیابی نباشد.

 ملاقاتهای سعدونی و نعامی با اسدی از قبل با دقت برنامه‌ریزی می‌شد. محل دیدارها همیشه توسط اسدالله اسدی تعیین می‌شد و باید معیارهای مختلفی می‌داشت مانند عدم وجود دوربینهای نظارتی، نبود مکانهای شلوغ و ترجیحاً نبودن در مکانهای عمومی. از سوی دیگر، رستورانها، بارها و واگن قطار، این معیارها را برآورده می‌کردند.

 سعدونی و نعامی موظف به جمع‌آوری اطلاعات در موارد زیر بودند:

ساختار شاخه‌های هلند، بلژیک و فرانسه مجاهدین خلق؛

روش تأمین مالی سازمان مجاهدین خلق؛

شناسایی مسئولان مجاهدین؛

ارتباطات - هم شخصی و هم سازمانی - بین بخشهای مختلف مجاهدین خلق؛

حضور شخصیتهای ملی و بین‌المللی در فعالیت‌های شورای ملی مقاومت؛ گردهمایی بزرگ سالانه

جمع‌آوری کمکهای مالی، طومارها، توزیع بروشورها یا تظاهرات از هر نوع در مورد وضعیت ایران.

فعالیت‌های داخلی مجاهدین خلق، مانند سازماندهی سمینارهایی در مورد وضعیت در ایران

 امیر سعدونی و نسیمه نعامی عمدتاً اطلاعات جمع‌آوری شده توسط خود را از طریق ایمیل یا در یک CD-Ram یا USB ذخیره می‌شد و در دیدار با اسدالله اسدی به او تحویل داده می‌شد. در زمان دستگیری اسدی، یک USB از خودروی وی کشف شد که توسط سعدونی و نعامی در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۸ به اسدی تحویل داده شد.

 از اظهارات سعدونی و نعامی برمی‌آید که در مارس ۲۰۱۸ دو دیدار با اسدی در اتریش انجام شده است که در آن اسدی برای اولین بار در مورد قرار دادن یک وسیله برای انفجار در جریان گردهمایی در ویلپنت مطرح شده است. بر اساس تماسهای تلفنی و فاکتور یک شب اقامت در هتلی در وین، می‌توان مشخص کرد که این جلسات در ۱ مارس ۲۰۱۸ و در تاریخ ۱۶-۱۷ مارس ۲۰۱۸ (در اتریش) انجام شده است.

 از ارتباطات ایمیلی و پیامهای رد و بدل شده مشخص است که سعدونی و نعامی از قبل به‌دقت فکر کرده‌اند. به‌عنوان مثال، آنها همکاری قطعی خود برای انفجار را در ازای برخی شرایط اعلام کردند. افزایش پول ماهیانه به‌مبلغ ۲۰۰۰ یورو، مزد اضافی برای سهم خود در نصب بمب و کمک اضافی برای خرید خانه

قبل از ملاقات در ۱۲ می ۲۰۱۸ در اتریش، بین ۷ آوریل ۲۰۱۸ تا ۷ مه ۲۰۱۸ سعدونی، نعامی اطلاعاتی را در مورد مجاهدین خلق به‌ویژه در مورد گرد‌همایی سالانه به اسدالله اسدی داده‌اند.

در ۲۵ می ۲۰۱۸، امیر سعدونی موافقت نهایی خود را برای کارگزاری بمب اعلام می‌کند

 در بازرسی از منزل مهرداد عارفانی، مواد متعددی کشف شد که به کاربر اجازه می‌دهد به‌طور سری و بدون جلب توجه اطلاعات جمع‌آوری، ذخیره و ارسال کند. به‌طور خاص، قلمی‌های USB برای ضبط صدا و عینک‌هایی با دوربین داخلی پیدا شد. هم‌چنین مشخص شد مقادیر زیادی وجه نقد به حساب متهم مهرداد عارفانی در فاصله ۲۰۰۸-۲۰۱۸ شامل ۲۲۶۰۸۴.۵۰ یورو به حسابش واریز شده است. شکی نیست که این مبلغ در تضاد کامل با مقرری بیکاری اوست.

 مهرداد عارفانی در زمان دستگیری یک دستگاه تلفن نوکیا ۱۰۵ دو سیم‌کارته داشت که منحصراً برای تماس وی با اسدالله اسدی استفاده می‌شد. بسته سیم کارتی که در تلفن همراه مهرداد عارفانی جاسازی شده بود در خودروی اسدی کشف شد.

 در تحقیقات مشخص شد که مهرداد عارفانی با اسدالله اسدی تماس تلفنی داشته و برای وی وظایفی را انجام داده است. مهرداد عارفانی پیشبرد این وظایف را به اطلاع اسدالله اسدی می‌رسانده است. از بررسی مبادله پیامها در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۱۸ بین تلفن همراه نوکیا ۱۰۵ دو سیم کارت متعلق به مهرداد عارفانی و از سوی دیگر شماره تلفنهای اتریشی اسدالله اسدی به‌وضوح مشخص است که مهرداد عارفانی با تلفن همراه خود و مخاطب منحصر به‌فرد خود اسدالله اسدی به زبان رمز ارتباط برقرار کرده است. عارفانی در پاسخ به این سؤال اسدی که آیا خبری هست؟ ابتدا پاسخ داد که هنوز خبری نیست و سپس اعلام کرد که خبر را ارسال کرده است.

مطالب مرتبط 

مروری بر سوابق و حکم دادگاه استیناف آنتورپ بلژیک

دادگاه آنتورپ، ایران؛ آه... اگر قانون...