تحولات جنگ اوکراین - یکشنبه ـ ۱۸اردیبهشت

گزارش نیویورک تایمز ۱۸اردیبهشت از تحولات جنگ اوکراین ـ ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۱

کمتر از ۴۸ساعت مانده به سالگرد شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم و جشن پیروزی در مسکو، نیروهای روسیه در تلاش برای شکستن خطوط دفاعی اوکراین و محاصره نیروهای آنها در اطراف شهر سیویرودونتسک واقع در نزدیکی لوهانسک می‌باشند. اما هم‌چنان با مقاومت سرسختانه اوکراینی‌ها روبه‌رو هستند.

نیویورک تایمز افزود: اوکراینی‌ها بر مبنای این گمانه زنی که روز نهم مه می‌تواند نقطه عطفی در حملات مسکو باشد، از روز شنبه خود را برای حمله بالقوه شدید روسیه آماده کرده‌اند. آنها طی چند روز گذشته هم‌چنین موفق شده‌اند با باز پس گیری مجموعه‌ای از شهرها و روستاهای اطراف خارکیف، نفوذ روسها را از منطقه خنثی کرده و کنترل شهر را مجدداً به‌دست بگیرند.

خبرگزاری تاس روز شنبه به‌نقل از سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت ارتش این کشور یک انبار تسلیحات سنگین و سخت افزارهای رزمی اوکراین در نزدیکی ایستگاه های راه‌آهن کراسنوگراد در منطقه خارکیف، را با بکار گیری سامانه های موشکی اسکندر منهدم کرده است.

سخنگوی ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه ۱۸اردیبهشت گفت نیروهای روسیه در منطقه دونتسک، با افزایش عملیات تهاجمی خود در شهرهای لیمان، پوپاسنا و سیویردونتسک، موفق شدند روستاهای شمالی شهر لیمان را تصرف کنند.

نیروهای روسیه در ماریوپل به تقویت لجستیکی و تسلیحات و مهمات گردانهای خود در اطراف کارخانه آزووستال پرداختند. توپ‌باران آزووستال هم‌چنان ادامه دارد.

وضعیت در مرز مولداوی و اوکراین نیز هم‌چنان متشنج است. گردانهای رزمی ارتش روسیه در این منطقه در آماده‌باش کامل به‌سر می‌برند.

سخنگوی نظامی اوکراین هم‌چنین گفت نیروهای این کشور در بیست و چهار ساعت گذشته سه فروند پهپاد و دو موشک کروز روسیه را ساقط کرده‌اند.

فرماندار منطقه لوهانسک در شرق اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد در اثر بمباران یک مدرسه در این منطقه شصت غیرنظامی کشته شدند. گفته می‌شود در این مدرسه بیش از ۹۰غیرنظامی پناه گرفته بودند. به‌گفته فرماندار لوهانسک در اثر آتش سوزی گسترده حاصل از بمباران، امدادگران تنها موفق شدند سه جسد را از لابلای آوارها بیرون بکشند. سی تن دیگر نیز موفق شدند خود را نجات دهند که از میان آنها هفت نفر به‌شدت مجروح هستند. وی افزود به احتمال زیاد بقیه کسانی که زیر آوار ساختمان مانده‌اند جان‌باخته‌اند.

روز شنبه رئیس مدیریت دفاع ملی روسیه اعلام کرد عملیات بشردوستانه تخلیه غیر نظامیان از کارخانه فولاد آزووستال در ماریوپل به پایان رسید. وی گفت طی روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته، مجموعاً ۵۱نفر شامل ۱۸مرد، ۲۲زن و ۱۱ کودک از این محل به بیرون انتقال یافتند. خبرگزاری تاس که این خبر را مخابره کرد به‌نقل از همین مقام روسی افزود غیر نظامیان نجات یافته با همراهی نمایندگان سازمان ملل‌متحد و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به مکانهای مورد نظر برای اسکان موقت منتقل شدند.

همزمان نماینده فرماندهی نظامی روسیه در منطقه جنوب به خبرگزاری تاس گفت تاکنون هیچ‌یک از نیروهای نظامی اوکراینی باقیمانده در آزووستال با پرچم سفید از این کارخانه بیرون نیامده‌اند.

مطالب مرتبط 

پیام زلنسکی به مردم اوکراین و قدردانی از هیاتهای بین المللی برای نجات جان غیرنظامیان

نیویورک تایمز: نیروهای روسی همچنان با مقاومت سرسختانه اوکراینی ها روبه رو هستند - اوکراین در جنگ