بحران گرانی نان و آرد و هشدارهای مهره‌های حکومتی

بحران گرانی نان و آرد، هشدارهای مهره‌های حکومتی و سراسیمگی رژیم آخوندی ـ ۱۷ اردیبهشت۱۴۰۱

آخوند جوادی آملی

اگر سفیه، ستون فقرات یک ملت را به دست بگیرد، این ستون را می‌شکند

وزارت کشور رژیم اعلام صدور کارت یارانه نان از سوی وزارت اقتصاد دولت رئیسی جلاد را تکذیب کرد.

در اطلاعیه وزارت کشور رژیم آمده است: رسانه‌های معاند از روز گذشته با انتشار تصاویر کارت جعلی یارانه نان به‌دنبال تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی نسبت به عرضه نان در داخل کشور برآمده‌اند

از رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی انتظار می‌رود، در مقابل ماشین تخریب و تحریف بدخواهان و رسانه‌های معاند، روشنگری داشته باشند و اجازه ندهند در جنگ روایت‌ها، دشمنان ذهن مردم را مخدوش سازند.

از سوی دیگر، صفایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس رژیم در مورد توزیع نان با کارت بانکی گفت: این طرح قرار است به‌صورت آزمایشی در زنجان و احتمالاً از اول خرداد اجرا شود، سهمیه هر فرد ۲۵۰ گرم نان در روز است. اگر به نتایج قابل قبولی برسد، در تمام کشور به اجرا در خواهد آمد.

مخبر معاون اول رئیسی جلاد با سراسیمگی در مصاحبه با تلویزیون رژیم گفت: به‌هیچ‌وجه برای تمام اقشار چه ثروتمند چه غیر ثروتمند یارانه دارو و نان به‌هیچ‌وجه یارانه‌اش حذف نمی‌شود

مخبر، معاون اول رئیسی جلاد ـ ۱۶اردیبهشت ۱۴۰۱

 این‌که این روزها این بحثها میشه نمی‌دانم نان ارزش حذف میشه یارانه‌اش حذف میشه دارو یارانه‌اش حذف میشه به هیچوجه دارو و نان برای تمام اقشار چه ثروتمند چه غیر ثروتمند دارو و نان به هیچوجه یارانه‌اش حذف نمیشه

مجری: یعنی به همین شکل باقی می‌ماند؟ یا دولت به اون تولیدکننده می‌دهد

مخبر: نه نه نه ببینید اگر ما بتوانیم بر اساس مصوبه مجلس باید ما کارت کالابرگ الکترونیکی بدهیم یعنی شما باید بتوانید کارت خودت را که می‌کشی این دو تا نانی که می‌گیری به همین قیمت امروز بگیری حالا البته تحت سهمیه‌ای خلاصه

خاندوزی وزیر اقتصاد رئیسی جلاد هم فریبکارانه ادعا کرد: قیمت نان افزایش نمی‌یابد، تعدیل قیمت آرد موجب کاهش قاچاق می‌شود و به‌ازای فروش نان یارانه به‌حساب نانوا واریز می‌شود.

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس خبر داد: افزایش ۵برابری قیمت آرد برای تولیدکنندگان شیرینی سنتی در قزوین تبعات و پیامدهای سنگینی را به همراه دارد که یکی از آنها افزایش ۲تا ۳برابری این کالای است.

کیهان خامنه‌ای نیز با دستپاچگی نوشت: خسارت سیاستهای ارزی دولت این بار از بازار گندم و روغن سر برآورد خسارتهایی که امروز در بازار کالاهای اساسی هم‌چون آرد، ماکارونی و روغن بر مردم وارد می‌شود، حاصل تصمیمات غیرکارشناسی و سیاستهای ارزی دولت است

در همین حال، روزنامه حکومتی همشهری هشدار داد: ‏گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد ممکن است پس از اصلاح قیمت آرد نوبت به روغن و پس از آن حامل‌های انرژی به‌ویژه بنزین برسد

بحران درون رژیم به‌دنبال گرانی سرسام‌آور آرد و نان و مفتضح شدن دعاوی پوچ رئیسی جلاد

آخوند جوادی آملی گفت: ثروت مملکت را نباید به دست سفیهان سپرد، زیرا ثروت مملکت عامل قیام و استقامت و پایداری یک ملّت است. اگر سفیه ستون فقرات یک ملّت را به دست بگیرد این ستون را می‌شکند و این ملّت را زمین‌گیر می‌کند.

آخوند مسیح مهاجری در سرمقاله روزنامه جمهوری هراسان از پیامدهای گرانی نان هشدار داد: خمینی به موسوی (نخست‌وزیر وقت) گفت نان را گران نکنید. حتی یک ریال. رئیسی باید این اعلام خطر را جدی بگیرد. شما که گفته بودید ما زندگی مردم را به مذاکره گره نمی‌زنیم حالا چرا هر روز گره‌های جدیدی به زندگی مردم می‌زنید؟

از سوی دیگر، یوسفیان ملا، عضو سابق مجلس رژیم گفت: دولت رئیسی «دولت و گردش مالی آن را با یک سوپرمارکت و رستوران اشتباه» گرفته است.

وی افزود: سفره مردم روزبه‌روز کوچکتر شده و وضع مالی مردم بدتر می‌شود. این دیگر خط فقر نیست، خط مرگ، خط فلاکت و نابودی است.

هم‌زمان با تشدید بحران بر سر گرانی، موضوع استیضاح یا برکناری تیم اقتصادی دولت آخوند رئیسی نیز به‌صورت جدی‌تری مطرح شده است.

کوچکی‌نژاد عضو مجلس ارتجاع گفت: تیم اقتصادی دولت باید به‌سرعت ترمیم شود. مجلس نباید پیش از این‌که برنامه دولت رئیسی پس از حذف ارز ۴۲۰۰تومانی را دریافت می‌کرد به او اجازه این کار را می‌داد

منبع حکومتی خبر آنلاین نیز نوشت: برای مقابله با وضعیت موجود وزیران اقتصادی باید تغییر کنند. یا رئیسی تغییر می‌دهد یا مجلس استیضاح می‌کند.

هاشمی طبا از مهره‌های حکومتی اعتراف کرد: دولت رئیسی در تحقق وعده‌هایش شکست‌خورده است. وی افزود: دولت تصور می‌کند می‌تواند معیشت را فارغ از سیاست خارجی درست کند اما این اشتباه بزرگی است. دولت خیلی از مسائل را پنهان می‌کند و دچار خوش‌خیالی است.

رادیو اروپای آزاد

با سربه فلک کشیدن قیمت نان در ایران خطر اعتراضات اجتماعی افزایش می‌یابد

رادیو اروپای آزاد ۱۶اردیبهشت ۱۴۰۱: افزایش چشمگیر قیمت آرد در ایران این نگرانی را ایجاد کرده است که تصمیم اخیر مقام‌های دولتی برای قطع یارانه گندم وارداتی، ممکن است به قیمت ناآرامی‌های اجتماعی تمام شود. از زمانی که رژیم ایران یارانه گندم وارداتی را در اول ماه مه -۱۱ اردیبهشت پایان داد، قیمت آرد حدود ۵۰۰درصد افزایش یافته است و انتظار می‌رود افزایش بیشتری نیز داشته باشد. با افزایش قیمت آرد، هزینه غذاهای اصلی مانند نان و ماکارونی و هم‌چنین شیرینیها و سایر محصولات نیز افزایش یافته است

ناگهانی بودن این وضعیت منجر به هشدارهایی از سوی اعضای مجلس و حامیان رژیم ایران شده است، که ممکن است تظاهرات توده‌یی بعدی در راه باشد.

یک گروه بسیجی در بیانیه‌یی اعلام کرد: "ما قویاً به شما اطلاع می‌دهیم که جامعه برای چنین افزایش ناگهانی قیمت‌ها در این سطح آمادگی ندارد." آشفتگی بازارها در هفته‌های اخیر و به‌ویژه تصمیم تکان‌دهنده وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش قیمت آرد برای تولیدکنندگان صنعتی، می‌تواند پیامدهای اجتماعی و اعتراضات به همراه داشته باشد.

اسکای نیوز:

پس از آزاد کردن قیمت آرد حکومت ایران در شرایط آماده‌باش نسبت به انفجار خشم مردم قرار گرفت

این اقدام حکومت ایران باعث افزایش قیمت نان شده است

مطالب مرتبط 

گرانی نان، ارزانی جان ـ تیک تاک

گرانی نان، ارزانی جان!

لطفا به اشتراک بگذارید: