جنگ در اوکراین ـ نشکیل شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی اوضاع جنگ

اوکراین ـ ادامه بحران بین المللی ـ مقاومت مردم و ارتش ـ جمعه ـ ۱۶ اردیبهشت۱۴۰۱

پنجشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل متحد، با حضور آنتونیو گوترز دبیرکل و میشل باشـِلـِه، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل برای بررسی اوضاع جنگ در اوکراین تشکیل جلسه داد.

آنتونیو گوترز ضمن ارائه گزارشی از عملیات نجات ساکنان شهر محاصره شده ماریوپل گفت:

تاکنون در مجموع نزدیک به پانصد غیر نظامی که مدتها بدون دسترسی به آب، غذا و سرویسهای بهداشتی در زیر گلوله‌باران بی امان به‌سر برده‌اند نجات یافته اند.

سپس میشل باشله به ذکر مواردی از هدف قرار دادن غیر نظامیان اوکراینی و آزار و شکنجه آنان توسط نیروهای روسیه پرداخت.

در این اجلاس که با ریاست دوره ای آمریکا برگزار شد، از جمله نمایندگان روسیه، اوکراین و آمریکا سخنانی ایراد کردند.

لیندا توماس گرینفیلد نماینده آمریکا با تأکید مجدد بر این‌که حمله روسیه به اوکراین نقض منشور ملل‌متحد و قوانین بین المللی است گفت: هیچ نشانه ای از کاهش جنگ روسیه علیه اوکراین به چشم نمی‌خورد. همه اعضای این شورا باید صراحتاً از روسیه بخواهند تجاوز به خاک اوکراین را متوقف کند. وی در ادامه، قتل‌عام و کشتار غیر نظامیان در اوکراین را جنایت جنگی توصیف کرد و گفت: ما باید تمامی عاملان و آمران را که دست به جنایات جنگی در اوکراین زدند، مورد حسابرسی قرار دهیم. آمریکا از تحقیقات بین‌المللی، از جمله تلاشهای دیوان دادگستری بین‌المللی در این زمینه حمایت می‌کند.

نماینده روسیه ضمن رد سخنان ایراد شده علیه روسیه گفت «به‌نظر می‌رسد شما مشتاقانه منتظر این فرصت بودید تا سرکوب علیه روسیه را آغاز کنید... اگر بخواهیم از جنگ جهانی صحبت کنیم، بدون شک این جنگ امروز در بعد اقتصادیش به راه افتاده است».

نماینده اوکراین گفت «... روسیه تاکنون بیش از دو هزار موشک به اوکراین شلیک کرده که عمدتاً به مناطق و زیر ساختهای غیر نظامی اصابت کرده است. آنها متحمل خسارات زیادی در جنگ شده‌اند و به همین دلیل دست به موشک باران شهرها می‌زنند، بلکه بتوانند مقاومت ما را در هم بشکنند. اما نهایتاً این روسیه است که شکست خواهد خورد... . اوکراین نمی‌ترسد، جهان نیز نباید بترسد. وی در پایان سخنانش ضمن اشاره به سفر دبیرکل ملل‌متحد به اوکراین و بازدید از مناطق جنگ‌زده گفت: آقای دبیرکل در سفرش به اوکراین شاهد جنایات روسیه در کشور ما بود، اما این مشاهدات هیچ واکنشی از جانب شورای امنیت بر نیانگیخت، ما تنها شاهد یک ابراز نگرانی بودیم. این بی عملی شورای امنیت جهانیان را بسیار آزرده کرده است... پیروزی بر ارتش روسیه روزبه‌روز نزدیکتر می‌شود، هم‌چنین بزودی همه جلادان را بر سر میز محاکمه برای جنایات جنگی علیه بشریت خواهیم دید، هم‌چنانکه میلوسویچ نیز خیلی دوام نیاورد.

روز جمعه ۱۶اردیبهشت، سخنگوی ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین در گزارش روزانه خود گفت:

در بیست و چهار ساعت گذشته نیروهای اشغالگر بجز در محور دونتسک-تاوریا در بقیه جبهه ها مشغول سازماندهی و تغییر آرایش نیروها و تأمین کمبودهای لجستیک بودند.

سخنگوی نیروهای مسلح اوکراین افزود: بنا بر اطلاعات و گزارشات موثق، در بیمارستان تحت اشغال روسیه در کوپیانسک واقع در نزدیکی ایزیوم دست کم سیصد تن از نیروهای مجروح روسیه بستری شده‌اند.

در محور لوهانسک تلاش نیروهای دشمن بر روی به‌دست گرفتن کنترل کامل شهر پوپاسنا بود. در شهر ماریوپل، مقاومت نیروهای اوکراینی در آزووستال ادامه دارد. نیروهای روسیه هم‌چنان تلاش دارند کنترل کارخانه فولاد را تحت پوشش بمباران و توپ بارانهای سنگین به‌دست بگیرند.

در مناطق خرسون و میکلایف نیروهای اشغالگر آتشباری بر روی مناطقی را که از دست داده‌اند آغاز کردند. طی بیست و چهار ساعت گذشته چهارده پهپاد اورلان و یک هواپیمای دشمن توسط دفاع ضدهوایی اوکراین سرنگون شدند. در محور دونتسک ـ لوهانسک نیز یازده تک دشمن خنثی شد. طی درگیریهای روز گذشته در این محور هشت تانک، یازده نفربر و پنج خودروی نظامی نیروهای روسیه منهدم شدند.

مطالب مرتبط 

زلنسکی ، پیام به کنفرانس جهانی کمک مالی به اوکراین

نماینده اوکراین در شورای امنیت: اوکراین نمی‌ترسد، جهان نیز نباید بترسد - اوکراین در جنگ