نگاهی به تهدیدات رژیم آخوندی برای مقابله با چهارشنبه‌سوری ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ نگاهی به تهدیدات رژیم آخوندی برای مقابله با چهارشنبه‌سوری ـ قسمت اول ـ ۲۵اسفند۱۴۰۰

گفتگو با احمد فروغی

تمامی اقدامات و تهدیدات رژیم آخوندی برای مقابله با چهارشنبه‌سوری چه نتیجه‌ای داشت؟

احمد فروغی: همچنان که در برنامه‌های سیمای آزادی از داخل پخش کرد این نتیجه‌اش یک شکست مفتضحانه و بزرگ برای رژیم بود با تمام تهدیدات و تمهیدات و اقداماتی که برای مقابله با این آیین باستانی ایرانی کرده بود. یک شکست مطلق را دریافت کرد.

هیچ نیروی از رژیم نبود که بتواند از برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری در شهرها و روستاهای ایران جلوگیری کند. مراسمی که همراه بود با آتش کشیدن تصاویر و جرثومه خامنه‌ای، خمینی و رئیسی و شعارهای مرگ بر خامنه‌ای و لعنت بر خمینی و درود بر رجوی.

رژیم تمام تلاش خود را با ارگانهای سرکوبگر و تبلیغاتی خودش کرد بتواند جلوی برگزاری این مراسم را بگیرد یا اخلال در آن ایجاد کند. همانطور که سرکرده انتظامی تهران اعلام کرده بود، فقط ۲۰هزار مزدور را در سطح تهران در حالت آماده‌باش قرار داده بود تا با مراسم چهارشنبه سوری مقابله کند.

وقتی همهٔ این ترفندها راه به جایی نبرد، ته خط، تهدید مردم و جوانان شروع می‌شود. همین رژیمی که مدعی بود آتش‌بازی چهارشنبه‌سوری را به کام خانواده‌ها تلخ می‌کند و آنها را عزادار می‌نماید، برای خانواده‌ها خط و نشان می‌کشد که باید مراقب فرزندان خود باشند اگر نه با «مخلان نظم و امنیت عمومی» برخورد می‌شود و این افراد تا ۱۵فروردین در بازداشت خواهند بود.

سؤال این است که چرا عمامه‌داران و متولیان سرکوب از برگزاری یک آیین پویا و دیرینهٔ ایرانی می‌هراسند. در چهارشنبه‌سوری چه می‌بینند که آن را برنمی‌تابند؟

پاسخ به این سؤال را باید در فراخوان هر سالهٔ ستاد اجتماعی مجاهدین به برپایی کارزار ملی چهارشنبه‌سوری جست‌و‌جو کرد. به‌میزانی که این رژیم بنیادگرا و ارتجاعی با سنت‌های ملی ایرانی درمی‌افتد به همان میزان مقاومت فرهنگی در برابر آن بالاتر می‌رود. اینک آیین چهارشنبه‌سوری در میهن ما با مقاومت سراسری برای آزادی درآمیخته و چهارشنبه‌سوری را به یک کارزار ملی تبدیل نموده است.

روی خط ایران ـ چرا طرح صیانت از فضای مجازی بعنوان یک افتضاح مطرح می‌شود؟  ـ قسمت دوم

گفتگو با احسان آیت‌اللهی

مطالب مرتبط

قیامهای مردم ایران چگونه تداوم پیدا می‌کند؟ ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

شگردهای سوخته برای مقابله با چهارشنبه‌سوری