چهارشنبه‌سوری و تهدیدهای نیروی انتظامی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ چهارشنبه‌سوری و تهدیدهای نیروی انتظامی ـ قسمت اول ـ ۲۱اسفند۱۴۰۰

گفتگو با احمد معین منش

روز ۱۹اسفند پاسدار رحیمی سرکرده نیروی انتظامی گفت که از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه آخر سال بصورت آماده باش خواهد بود. این طور تهدیدات چه فایده‌ای دارد و علت این تهدیدها چیست؟

احمد معین منش: هر سال این تهدیدها را رژیم می‌کند. در مقطع چهارشنبه‌سوری تهدید می‌کنند که اگر شما شرکت کنید اینکار را می‌کنیم. اما بعد اذعان می‌کنند که این تهدیدها اثری نداشته و جوانان چهارشنبه‌سوری را به میدان جنگ علیه رژیم کرده‌اند.

در یک کلام رژیم وحشت دارد از شورش جوانان. رژیم می‌ترسد که این شورش‌ها گسترده شده و دامن رژیم را بگیرد. اما امسال با خبرهایی که من دارم چهارشنبه‌سوری آتشین خواهیم داشت.

الان مسئله این است که خامنه‌ای آمد و رژیم خودش را منقبض کرد با آوردن رئیسی. خامنه‌ای نتوانسته است با دولت رئیسی جلاد بر بحرانهای دامنگیر و لاعلاج حاکمیتش مقابله کند. پروپاگاندای حکومتی این گمانه را القا می‌کرد که گویی با جراحی شدن عناصر ناهمخوان از پیکرهٔ قدرت و یک‌دست شدن نظام ولایت فقیه، این نظام خواهد توانست برای خود بقا و قدرت دست و پا کند؛ اما این یک تصور پوچ بیش نبود. اینک سرریز بحرانها به بدنه و رأس نظام، حتی باند خامنه‌ای را نیز به چالش با سوگلی او وادار کرده است.

اما ما تجربه داریم از قیام خوزستان و اصفهان که ترس مردم ریخته است و مردم حاضر هستند بها بپردازند. ما الان تجربه قیام مردم اوکراین را هم داریم. این یک درس بزرگی برای ماست. آنها کاری کردند که دنیا آمد و پشت آنها ایستاد.

وقتی مادران اوکراینی کودکان خود را به مناطق امن می‌فرستند و خودشان برگشته و برای نجات سرزمین خودشان اسلحه دست می‌گیرند و وارد صحنه جنگ می‌گیرند یک بدعت جدیدی است که جوانان دختر و پسر اوکراین نه تنها در اروپا بلکه در تمام دنیا بجا گذاشتند. 

روی خط ایران ـ تصویب قانون رتبه‌بندی معلمان در مجلس ارتجاع ـ قسمت دوم

گفتگو با شریف ریاحی

مطالب مرتبط

بحران ارز ترجیحی و بودجه در نظام آخوندی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

کارزار ملی چهارشنبه‌سوری - فراخوان ستاد اجتماعی مجاهدین