بررسی نگرانی‌های کارگزاران رژیم از وضعیت انفجاری جامعه ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ بررسی نگرانی‌های کارگزاران رژیم از وضعیت انفجاری جامعه ـ قسمت اول ـ ۱۸اسفند۱۴۰۰

گفتگو با هادی روشن روان

مصوبه مجلس در مورد منابع بودجه سال۱۴۰۱، که در آن موضوع ارزترجیحی را بدون تعیین‌تکلیف نهایی روی میز دولت رئیسی انداخت، در روز۱۵اسفند، بلافاصله تبدیل به موضوع جنگ بین باندهای حاکم بود. اصل این جنگ برای چه بود؟ و چه سمت و سویی خواهد یافت، علت هشدار باندها به یکدیگر در این مورد چیست؟

همه باندهای حاکم اتفاق‌نظر دارند که حذف ارز ۴۲۰۰تومانی چیزی جز دست کردن در جیب و سفرهٔ مردم نیست. و این بار هر دو باند حاکم قبل از این‌که به فکر منافع خود و تضمین رانتشان باشند، نگران واکنش خشم آلود مردم به این چپاول آشکار هستند. مشکل نظام اما فراتر از این هاست چرا که رشتهٔ امور چنان از دست رفته که صدای وحشت کارشناسان حکومتی در هر دو باند حاکم را هم بلند کرده است.

روز۱۶اسفند روزنامهٔ حکومتی ستاره صبح اظهارات علیرضا بیگی عضو مجلس ارتجاع را در مطلبی با عنوان «مراقب باشیم با حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، آبان ۹۸ تکرار نشود!»، انعکاس داد که گفت: «حذف ارز ۴۲۰۰تومانی حتماً عوارض بسیار زیاد و خطرناکی خواهد داشت». وی با اشاره به اعتراضات آبان ۹۸ و ارتباطش با حذف ارز ترجیحی تأکید کرد: «باید مراقب باشیم که در اثر این افزایش قیمتها اعتراضات آبان ۹۸ تکرار نشود».

این ابراز وحشت از سرباز کردن زخم قیام آبان ۹۸ در اثر فشارهای معیشتی، در همهٔ باندهای حاکم ساری و جاری است. روزنامه فرهیختگان وابسته به ولایتی مشاور عالی سیاسی ولی‌فقیه ارتجاع، در روز ۱۶اسفند به‌نقل از علی مروی کارشناس اقتصادی این باند نوشت: «کدام‌یک از آقایان برآورد کرد که آبان ۹۸ چقدر سرمایه اجتماعی از دست دادیم؟

من می‌گویم این تصمیم، هزینه حکمرانی در جمهوری اسلامی را بالا می‌برد. عمده نتیجه این مصوبه و مصوباتی اینچنینی مانند طرح صیانت یا طرح شفافیت این است که فاصله بین مردم و حاکمیت، بیشتر و گفتگوی بین این دو سخت‌تر می‌شود».

روی خط ایران ـ وحشت رژیم آخوندی از مراسم چهارشنبه‌سوری ـ قسمت دوم

گفتگو با آرش نیک‌زاد

مطالب مرتبط

اظهارات رئیسی در مورد براندازی فقر مطلق در دو هفته ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

«شکل دیگر اعتراضات»؛ ارتقاء شورش و قیام