گسترش سویه امیکرون در ایران و ادعاهای وزارت بهداشت رژیم ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ گسترش سویه امیکرون در ایران و ادعاهای وزارت بهداشت رژیم ـ قسمت اول ـ ۱۱اسفند۱۴۰۰

گفتگو با پروفسور فیروز دانشگری

وزیر بهداشت رژیم مدعی است که ایران جزو ۱۰کشور برتر مقابله با کرونا است در حالیکه آمار چیز دیگری نشان می‌دهد. نظر شما چیست؟

متاسفانه در ایران از همان روز اول در دسامبر ۲۰۱۹ که دنیا با کرونا مواجه شد، بقیه کشورهای دنیا تصمیم گرفتند که همه چیز را شفاف به مردم بگویند تا مردم هم به آنها کمک کنند که جلوی این ویروس را بگیرند. ما دو سال پیش نمی‌دانستیم که چطور این ویروس منتشر می‌شود و آیا می‌توان واکسن ساخت یا نه؟

اما در همکاری با مردم به جواب این سوالات رسیدیم. اما در ایران از همان اول با این موضوع نیز آخوندی برخورد شد. خامنه‌ای که آن را یک موهبت خواند و روحانی هم از مهار آن صحبت کرد و الان وزیر کشور این دولت ادعای جزو ۱۰ کشور برتر مقابله با کرونا را دارد.

خامنه‌ای خودش جلوی ورود واکسن‌های معتبر به کشور را گرفت. در رابطه با امیکرون، کشورهایی که واکسیناسیون را جدی گرفتند و از واکسنهای معتبر استفاده کردند، توانستند این سویه را نیز مدیریت کنند. حتی در آمریکا الان زدن ماسک در تمامی اماکن الزامی نیست.

دو کشور هستند که نتوانستند این سویه را مدیریت کنند یکی ایران است و یک روسیه. وقتی رهبری این کشورها حاضر نیستند که با استاندارهای جهانی قدم بردارند، نتیجه آن این است که مردم باید قیمت آن را با جانشان بدهند.

وقتی در کشوری بیش ۷۰ یا ۸۰ درصد مردم با واکسن های معتبر واکسینه شده‌اند یا در اثر مبتلا شدن آنتی بادی در بدنشان تولید شده است، ویروس دیگر کمتر بدنی پیدا می‌کند برود و آلوده کند و گسترش گسترده پیدا کند.

اما در ایران که معلوم نیست چند نفر واکسینه شده‌اند، شاید ۱۵ یا ۲۰ درصد، زمینه گسترش کرونا از جمله سویه امیکرون فراهم است و انسانهایی که از بیماریهای دیگر رنج می‌برند و یا بدنشان ایمنی پایینی دارند، در معرض خطر هستند. بنابر این من به هموطنان خود می‌گویم که ایمنی خودشان را پایین نیاورند.

روی خط ایران ـ طرح حذف ارز ترجیحی در بودجه سال ۱۴۰۱ آخوند رئیسی ـ قسمت دوم

گفتگو با هادی مظفری

مطالب مرتبط

اجلاس شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد در ژنو ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

رسانه حکومتی: ایران در زمره کشورهایی با بالاترین مرگ و میر حاصل از کرونا