اجلاس شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد در ژنو ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ اجلاس شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد در ژنو ـ قسمت اول ـ ۱۰اسفند۱۴۰۰

گفتگو با نادر نوری

چه گزارشاتی در رابطه با نقض حقوق بشر رژیم آخوندی به این اجلاس ارائه شده است؟

نادر نوری: این ۴۹مین اجلاس حقوق‌بشر ملل‌متحد است که از دیروز ۹ اسفند شروع شده است. اولین اجلاس امسال است. این شورا سالی دو اجلاس دارد. این اجلاس در شرایط بسیار خاصی برگزار می‌شود. چه به دلیل تحولات ایران و چه به دلیل تحولاتی که طی چند روز گذشته در سطح بین‌المللی صورت گرفته است.

شما در اخبار به آن اشاره کردید و خبرهای آن تازه است و می‌رسد، غیر از اینکه جنگ است و برای مردمی که قربانی آن می‌شود فاجعه است و باید به آن توجه کرد. البته شاهد قهرمانی‌های آن در برابر تجاوز هستیم ولی این یک واقعه بزرگ و مهم در تاریخ اروپا است. ما شاهد پیامدها و عواقب بلند مدت آن در کارکردهای بین‌المللی و نهادهای بین‌المللی و اتحادیه اروپا و آمریکا خواهیم بود.

آنچه الان مهم است مقاومت این مردم است که واقعا برای آزادی و بقا خود مبارزه می‌کنند و عواقب آن بر نهادهایی مانند شورای حقوق‌بشر حتما تاثیرات خیلی قاطع و متفاوت با گذشته خواهد بود. من در پرانتز بگویم که قرار بود یک نشست ویژه در رابطه با اوکراین برگزار شود.

اما در رابطه با ایران، آقای جاوید رحمان، گزارشگر ویژه ملل متحد در گزارش اخیر خود به‌شورای حقوق‌بشر، «از جامعه بین‌المللی خواسته است تا دربارهٔ وقایع شناخته شده‌ای که (در ایران) طی مدتی طولانی با مصونیت مواجه بوده، از جمله ناپدید شدن اجباری و اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه، هم در سال۶۷ و هم در خلال اعتراضات آبان۹۸، خواستار پاسخگویی شوند».

عفو بین‌الملل گزارشی به این شورا ارائه داد و خواستار اقداماتی قاطع برای جلوگیری از استمرار نقض فاحش حقوق‌بشر در ایران شد. در این گزارش آمده است: عفو بین‌الملل از شورای حقوق‌بشر می‌خواهد رویکردی قوی‌تر در قبال بحرانهای حقوق‌بشری در ایران با مکانیسم‌های نظارتی و تحقیقی مؤثر اتخاذ کند. از آنجا که مقام‌های این رژیم از همکاری با مکانیسم‌ها و فرآیندهای حقوق‌بشری خودداری می‌کنند، و وضعیت هم‌چنان رو به وخامت است، شورای حقوق‌بشر نمی‌تواند به "کار معمولی" ادامه دهد.

روی خط ایران ـ طرح به اصطلاح صیانت از فضای مجازی در مجلس ـ قسمت دوم

گفتگو با حمید عظیمی

مطالب مرتبط

بررسی گستره اعتراضات اقشار مختلف میهن و پاسخ رژیم آخوندی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

گزارش عفو بین‌الملل به‌شورای حقوق بشر: قتل‌عام زندانیان در سال ۱۳۶۷ «مصداق جنایت علیه بشریت است»