هشتم بهمن، سالگرد شهادت قهرمانان مجاهد از گروه عیاران

۸بهمن سالگرد شهادت قهرمانان مجاهد از گروه عیاران ـ سروهای استواری و مقاومت ـ۸بهمن ۱۴۰۰

به یاد مجاهد شهید صفی‌قلی اشرفی و یاران پاکبازش

گمنامان  بیشما رانند.

الماس زلال ستاره در آخرین دم شب

برق نهان چشم عیاری شبگرد

خون صبحگاهی بیشمار گمنام را

طلب خواهد کرد

در تاریخ ۱۰بهمن ۶۷ مطبوعات حکومتی گزارش دادند که رژیم خون‌آشام خمینی تحت عنوان "قاچاقچی مواد مخدر و سارق مسلح"،"۱۲عضو گروه عیاران"را بدار آویخته‌است.

اما"عیاران" کسانی نبودند جز مجاهد شهید صفی‌قلی اشرفی و همرزمان مجاهدش که پس از تحمل چند سال شکنجه، سرانجام در تاریخ ۸بهمن ۶۷ به پیمان خود با خدا و خلق وفا کردند.

مجاهد شهید صفی‌قلی اشرفی، در جریان انقلاب ضدسلطنتی دانشجوی دانشگاه تهران بود و همان‌جا بود که با سازمان آشنا شد. او از همان آغاز در سرخه حصار کرج، در میان مردمی که پیرو طریقت اهل حق بودند ـ و پدرش شادروان محمدولی اشرفی «پیر» و رهبر آنان بود ـ به تبلیغ و فعالیت برای سازمان پرداخت.

صفی‌قلی از نفوذ و اعتبار زیادی میان مردم سرخه حصار برخوردار بود. او در جریان انقلاب ضدسلطنتی بسیار فعال بود و پس از پیروزی انقلاب مانع باز پس گرفتن سلاحهایی که از پادگانها توسط مردم مصادره شده بود گردید. پس از آن نیز فعالیت گسترده‌یی در میان اهالی سرخه‌حصار به هواداری از مجاهدین و برای معرفی اهداف سازمان انجام داد. او جوانان طریقت اهل حق آن منطقه را به کلاسهای آموزش ایدئولوژیک سازمان، که در آن زمان تحت عنوان بحثهای تبیین توسط برادر مجاهد مسعود رجوی در دانشگاه صنعتی شریف تشکیل می‌شد، می‌برد. توزیع نشریه مجاهد، یکی دیگر از فعالیت‌های گسترده صفی‌قلی و یارانش بود. او با نفوذ و محبوبیتی که در میان مردم سرخه‌حصار داشت توانست بسیاری از جوانان آنجا را به مبارزه با رژیم و هواداری از مجاهدین جذب کند.

پس از خرداد سال۶۰ و آغاز مقاومت انقلابی مسلحانه، صفی‌قلی و یارانش به هواداری از مجاهدین و تلاش برای برقراری ارتباط با رزمندگان مجاهد خلق هم‌چنان ادامه دادند.

در اواخر سال۶۰ یکی از آنان ـ مجاهد شهید دکتر غلامحسین رشیدی ـ که از سرشناس‌ترین افراد اهل حق بود، دستگیر و روانه شکنجه‌گاه شد. اما با مقاومت و استواری تمام، شکنجه‌های دژخیمان را تحمل کرد و اسرار و اطلاعاتی را که داشت فاش نساخت. عاقبت در سال۶۲ قهرمانانه در برابر جوخه اعدام قرار گرفت و به کاروان شهیدان مجاهد خلق پیوست. پس از آن صفی‌قلی همرزمانش را تحت عنوان گروه «عیاران» سازمان داد.

گروه برای ایجاد پوشش مناسب برای فعالیت‌های انقلابی خود، مزرعه‌ای به وسعت ۱۵هزار هکتار در ۷۰کیلومتری مسیر جاده همدان ـ ساوه تهیه و شرکت میثاق همدان را تأسیس کرد. "میثاق" یک شرکت زراعی بود که هم، محل اختفای سلاح و آموزش گروه به حساب می‌آمد و هم عواید آن در جهت رفع نیازهای مالی گروه و بعضاً مردم مستحق به کار گرفته می‌شد. در این مدت صفی‌قلی و یارانش توانستند به‌عملیات متعددی، از جمله مصادره چند بانک، دست بزنند و فعالیت گروه را گسترش دهند. مجاهد شهید صفی‌قلی اشرفی و یارانش از طریق یکی از همرزمانشان ـ مجاهد شهید امان‌الله سیاه منصوری ـ ارتباطاتی با رزمندگان مجاهد خلق برقرار نمودند و در طول این مدت از طریق رادیو صدای مجاهد در جریان خطوط و آموزشهای سازمان قرار می‌گرفتند و هم‌چنین با پیام انقلاب ایدئولوژیک درونی سازمان آشنا شدند.

یکی از یاران صفی‌قلی در گزارشی پیرامون تأثیر انقلاب درونی مجاهدین بر او و گروهشان نوشته است: «در سال۶۴ به صفی‌قلی مراجعه کرده و از او در این باره توضیح خواستیم. صفی‌قلی گفت: "ما بایستی سرسپاری را از خواهر مجاهد مریم رجوی بیاموزیم چرا که مانند ابراهیم خلیل به میان آتش رفت و از اسماعیل خود گذشت تا مراتب خلوص و سرسپاری را به ما بیاموزد».

در اواخر سال۶۴گروه ضربه خورد و صفی‌قلی به اتفاق ۶۰نفر از همرزمان و یارانش از اهل حق، دستگیر شدند.

تحمل بیش از دو سال شکنجه و اسارت در سیاه‌چالهای خمینی دجال نه تنها در عزم آهنین صفی‌قلی و یارانش خللی به‌وجود نیاورد، بلکه آنان را در پیمودن راه رهایی خلق و مقاومت انقلابی مسلحانه استوار و مصمم ترنمود.

حدود ده‌هزار جمعیتی که از اهالی منطقه قلعه حسن‌خان و سرخه حصار، آن روز در زمین ورزشی سرخه حصار گرد آورده‌شده بودند از یکدیگر سؤال می‌کردند که پاسداران و جلادان خمینی در تدارک چه توطئه جدیدی هستند؟ دقایقی بعد، صفی‌قلی اشرفی، چهره آشنا و مردمی منطقه به میان جمعیت آورده‌شد. پاسداران و شکنجه‌گران خمینی با این خیال واهی او را به آنجا آوردند که از مبارزات خود علیه رژیم ضدبشری خمینی ابراز ندامت کند و از مجاهدین و مقاومت انقلابی تبری بجوید. اما صفی‌قلی تصمیم خود را گرفته بود. وقتی در برابر مردم، مردمی که از میانشان برخاسته و سالهای سال با آنها زندگی کرده بود، قرار گرفت زبان گشود و با آنان به سخن‌گفتن پرداخت، از مبارزات خود و یارانش حرف زد و با جوانمردی تمام مسئولیت همه کارها را شخصاً به عهده گرفت. وقتی از سوی مزدوران مورد این سؤال واقع شد که با سلاحهایی که تهیه کرده بودند چه می‌خواستند بکنند؟

صفی‌قلی با قاطعیت پاسخ داد «ما آنها را برای مبارزه با خمینی و سرنگونی رژیم نامشروع او تهیه کرده بودیم» بعد در کمال سربلندی و افتخار در مورد هواداری خود و دیگر یاران اسیرشده‌اش از مجاهدین سخن راند و گفت: «من از روز اولی که پا به میدان این مبارزه گذاشتم، می‌دانستم که عاقبتش چیست؟ حالا هم تا آخرین قطره خونم در راهی که آگاهانه برگزیده‌ام، استوارم». این صراحت و بی‌باکی بساط توطئه مزدوران را به هم ریخت. همه مردم از اراده استوارش در ادامه راهی که از سالیان پیش برگزیده بود آگاه شدند. مزدوران زبون دوباره صفی‌قلی را به زندان و زیر شکنجه بردند. اما مقاومت او و یارانش هم‌چنان ادامه‌یافت. مدتی بعد، یعنی در ۸بهمن سال۶۷، به اتفاق مجاهدین شهید روح‌الله اشرفیان و احمد زنگی در ملا عام، در زمین چمن سرخه حصار کرج بدار آویخته‌شد. در همان روز ۹همرزم مجاهد دیگر صفی‌قلی در زندان حلق‌آویز شدند.

مصاحبه  با فیروز دانا فر ـ ۱۴۰۰

مجری:

درباره سربداران گروه عیاران در قتل‌عام ۶۷ گفتگویی داریم با فیروز دانافر که با این گروه از نزدیک آشنا بود و از ایشون می‌خواهیم تا جریان شهادت اونها رو برامون بازگو کنند و برای ما از پیآمد شهادت اونها در شهر و دیار خودشون و فضا و موج اجتماعی که ایجاد شد بگید

فیروز دانا فر:

عرضم به خدمت شما درباره پیآمد و تأثیر این شهادتها گفتید همین قدرتا آنجا که من دقیقاً خبر دارم بگم مجاهدینی بودند که رفتند سرمزار سوگند یاد کردند در اشرف۳ مجاهد هستند از یاران و برادران مجاهدم هستند واز طرفی بعد از شهادت اینها می‌توان گفت کانونهای شورشی و مخصوصاً قیام ۹۸ که شهر قدس با تمام اماکن دولتی را به آتش کشیدند و تخریب کردند بی‌تأثیر از این خونها نیست چرا که در آن زمان قبل از شهادتشون سه روز رژیم از طریق ماشینهای بلندگو دار در شهر قدس و توابع و شهریار جار می‌زد که این باند خطرناک قاچاقچی و غیره به‌زودی بدار مجازات کشیده خواهند شد به همین خاطر مردم می‌شناختند و تأثیر این خونها بی‌تأثیر از این قیامها و خیزش‌ها نبود و نخواهد بود.

... ... ...

چگونه تحت عنوان قاچاقچی اعدام کردند؟

همینطور که می‌دونید خود دجال ضدبشر ام‌الفساد قرن خمینی یکی از استراتژی هاش در برابر مجاهدین شیطان‌سازی و هویت‌زدایی بود کما این‌که حتماً خبر دارید سازمان بارها گفت در اوایل انقلاب فاز سیاسی خرمنهای مردم را سوزاندند در خانه‌های تیمی وسایل آنچنایی پیدا کردن و غیره مواد مخدر و غیره خودشون را خودشون می‌کشند در شکنجه‌ها خودشون را شکنجه می‌کنند تماماً خط خود خمینی بود که بعداً پیروانش به‌قول معروف دژخیمان بعدی همین راه را ادامه دادند به همین دلیل در همین روز ۸بهمن رژیم در ۴شهرستان ۲۶نفر را به جرم مواد مخدر در شهرستانها اعدام کرد در روزنامه اطلاعات وقت این اسامی را این شهرستانها را اعلام کرد به‌طور دقیق اسامی عیاران را که قاچاقچی و سارق مسلح و غیره در صورتی‌که در اوایل صحبتم عرض کردم خود صفی قلی اشرفی به‌غایت اندیشه‌اش عقایدش منطقش به‌طور مطلق جامعه بی‌طبقه توحیدی و صددرصد نه حامی بلکه خود را ذوب شده در آرمان مجاهدین می‌دید چون آرمان خودش همین بود. بهمین دلیل رژیم با این بهانه برای شیطان‌سازی و هویت‌زدایی به بهانه قاچاقچی و غیره اینها را سربدار کرد و خواستش از اینها چی بود. کماین‌که الآن هم می‌بینیم همیشه هست برائت از آرمانشان ندامت از آرمانشان که خود صفی قلی اشرفی و تمامی مجاهدین پیرامونش وعیاران دلاورش به دژخیم نه گفته و بر طناب دار با افتخار بوسه زدند و تاثیرش در منطقه و جوانان کماکان فوران می‌زند و خروشان است.

اسامی و مشخصات این شهدای سرفراز خلق عبارتند از مجاهدین شهید:

۱ـ صفی‌قلی اشرفی دانشجوی دانشگاه تهران ۲۷ساله

۲ـ امان‌اله سیاه منصوری فرزند احمد علی، ۲۳ساله کشاورز

۳ـ احمد زنگی ۲۵ساله دیپلم

۴ـ روح‌الله اشرفیان، ۳۴ساله، کارمند بانک مرکزی تهران

۵ ـ سیدحیدر نوری ۳۵ساله، افسر فراری هوانیروز

۶ـ بهرام تیموری (فرزند یوسفعلی) ۲۷ساله، دیپلم

۷ـ قربان علی‌درویش ۲۹ساله، شغل آزاد

۸ ـ دکتر صدرالله سیاه منصوری (فرزند رضا) شاغل در دانشگاه تهران

۹ـ غلامعلی تیموری (فرزند قریب‌علی) ۲۵ساله، دیپلم

۱۰ـ درویش‌علی تیموری (فرزند قریب‌علی) ۲۳ساله کشاورز

۱۱ـ حیدر تیموری (فرزند نظرعلی) ۳۵ساله، راننده

۱۲ـ یحیی تیموری (فرزند ایاز) ۳۷ساله کشاورز

ونیز مجاهدین شهید:

ـ حیدر سیاه‌منصوری ۳۵ساله (که حدود یک‌ماه پس از همرزمانش اعدام گردید)

ـ دکتر غلامحسین رشیدی ۲۹ساله (که در بهار سال۶۲ اعدام شد)

یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد.

مطالب مرتبط

سالگرد شهادت قهرمانان مجاهد خلق جعفر کاظمی، محمد علی حاج آقایی به دستور خامنه ای همزمان با اربعین حسینی

بهشت سکینه، مدفن از یاد‌رفته شهیدان گمنام