جیک سولیوان ـ با شرکای خود در حال آماده کردن گزینه های دیگر هستیم تا در صورت شکست راه حل دیپلماتیک بکار گیریم

کاخ سفید روز چهارشنبه ۷ بهمن‌ماه طی بیانیه‌یی اعلام کرد جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده همراه با همتای اسراییلی خود یک جلسه مجازی با گروه مشورتی استراتژیک آمریکا و اسراییل برگزار کردند ـ۷بهمن ۱۴۰۰

دو طرف ضمن گفتگو در مورد تمرینات آموزشی نظامی آینده، از نظارت آمریکا در مانور هوایی اخیر که توسط نیروی دفاعی اسراییل انجام شد، استقبال کردند.

جیک سولیوان در این جلسه ضمن بررسی مهمترین تحولات منطقه و از جمله موضوع هسته‌ای رژیم ایران، تأکید کرد: در حالیکه آمریکا برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای به دیپلوماسی پایبنداست، اما با شرکای خود در حال آماده کردن گزینه‌های دیگری‌است تا در صورت شکست راه‌حل دیپلوماتیک آنها را بکار بگیرد.

آکسیوس نیز ضمن درج این خبر نوشت: در حالیکه کاخ سفید این روزها عمدتاً بر روی اوکراین متمرکز است، اما گفتگوی امروز سولیوان با مقامات اسرائیلی نشان می‌دهد موضوع هسته ای رژیم ایران هم‌چنان بالاترین اولویت را در دولت بایدن داراست، به‌طوری‌که مشورت با اسراییل در این زمینه برایش اهمیت پیدا می‌کند.

نیویورک پست در سرمقاله خود نوشت، «ریچارد نفیو» معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و دو دیپلمات دیگر پس از آن که درخواست‌های آنها از دولت بایدن برای اتخاذ موضع سخت‌تر علیه رژیم ایران با دیوار ناشنوایی برخورد کرد، از تیم مذاکره‌کننده گفتگوهای برجام کنار رفتند. این یک نشانه وحشتناک - نه فقط در مقابله با رژیم ایران، بلکه برای کل دیپلوماسی آمریکاست.

نفیو و همکارانش خواهان اجرای جدی تحریم‌های موجود بودند، و از واشنگتن خواستند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تحت فشار قرار دهد، تا نقض بی‌شمار وعده‌های حکومت تهران را اعلام کند. حرف آنها این بود: «رژیم ایران را مجبور کنید بهای بدشکونی خود را بپردازد، وگرنه در حالیکه برنامه اتمی خود را به‌سرعت پیش‌میبرد، این مذاکرات را تا به ابد کش می‌دهد»

نفیو، یکی از حامیان قوی توافق ۲۰۱۵، گفته است تحریم‌های سخت برای وادار کردن رژیم ایران به مذاکره جدی در آن زمان حیاتی بود و به‌وضوح فکر می‌کند که هنوز هم همین‌طور است.

مطالب مرتبط

جیک سولیوان مشاور امنیت ملی با سفیر امارات و سفیر عربستان در آمریکا دیدار کرد

شورای امنیت ملی کاخ سفید: هیأتهای آمریکا و اسراییل در مورد موضوع رژیم ایران به‌طور مفصل و در جزییات تبادل نظر کردند