بحران اقتصادی در رژیم آخوندی ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ بحران اقتصادی در رژیم آخوندی ـ قسمت اول ـ ۲بهمن۱۴۰۰

گفتگو با مهدی سامع مسئول کمیسیون صنایع شورای ملی مقاومت ایران

لطفا یک تصویری در رابطه با وضعیت اقتصادی بدهید

مهدی سامع: ما با این حکومت در رابطه با ارزیابی‌هایمان یک مشکل اساسی داریم. زیرا این حکومت دروغ می‌گوید. برخی از مواقع هم حرفهایی می‌زنند که به درد درست کردن جوک می‌خورد. یکی از کارگزاران رژیم اخیرا گفته بود که خط فقر در ایران ۴میلیون است که بعد خیلی‌ها گفتند پس اصلا خیلی‌ها ثروتمند هستند.

بنابر این مشکل است ولی به هر حال ما ناچار هستیم به آماری که حکومت می‌گوید استناد کنیم ولی تحقیقات میدانی هم بکنیم. وقتی حکومت می‌گوید که قیمت مسکن طی این ۱۰ماهه سال ۱۴۰۰ ۸درصد رشد کرده است ما می‌توانیم با کنترل برخی از بنگاههای معاملات ملی تلرانس آنرا حساب کنیم.

بر اساس چیزی که حکومت می‌گوید، دلار در این ده ماهه سال ۱۴۰۰ حدود ۱۳درصد رشد داشته است. در حالیکه از کمبود ارز صحبت می‌شود ولی در این مدت حدود ۶میلیارد دلار از کشور خارج شده است. قیمت سکه ۱۳درصد رشد داشته است. پراید ۵۰درصد قیمتش رشد کرده است البته همه می‌گویند که بیش از این بوده است. جالب این است که بورس سه درصد افت داشته است.

جهان صنعت نوشت: اقتصاد ایران روزهای سختی را پشت‌سر می‌گذارد و شرایط بغرنج آن حاکی از این است که حال و احوال این بیمار فرسوده هر روز بدتر از روز گذشته‌اش شده و درمانش نیز سخت‌تر می‌شود. اقتصاد ایران همان‌گونه که از شاخصهای کلان آن پیداست... آن‌قدر بحرانها را درهم‌تنیده کرده که به نوعی این بحرانها هم‌افزایی کرده و یک سینرژی عظیم برای به چالش کشیدن بخش‌های غیراقتصادی ایجاد کرده‌اند. تورم‌های بالای ۴۰ و ۵۰درصد، یک دهه رشد اقتصادی نزدیک به صفر، مشکلات متعدد در فضای کسب‌وکار...

تیک تاک ـ گسترش اعتراضات ـ مبنا و شرط ـ قسمت دوم

گفتگو با رضا هفت برادران

مطالب مرتبط

بالا گرفتن بحران در حوزه‌های آخوندی ـ تیک تاک

بسیاری از بحرانهای اقتصادی تبدیل به ابر بحران شده‌اند