درگذشت جرج اورول نویسنده داستان ماندگار مزرعه حیوانات ـ در گذر زمان ـ برخی وقایع هفته اول بهمن ماه

در گذر زمان ـ درگذشت جرج اورول نویسنده داستان ماندگار مزرعه حیوانات ـ ۲۸دی۱۴۰۰

نگاهی به تاریخ، هنر و علوم گذشته و نیز فرهنگ پشت سر بشریت امروز

اریک آرتور بلر با نام مستعار جرج اورول (زادهٔ ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ – درگذشتهٔ ۲۱ ژانویه ۱۹۵۰) داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعر انگلیسی بود. او بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروش مزرعه حیوانات که در ۱۹۴۵ منتشر شد و در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ به شهرت رسید و نیز رمان ۱۹۸۴ مشهور است. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتابِ دیگری از یک نویسندهٔ قرن بیستمی، فروش داشته‌اند. او همچنین با نقدهای پرشماری که بر کتاب‌ها نوشت، بهترین وقایع‌نگار فرهنگ و ادب انگلیسی قرن شناخته می‌شود.

اریک بلر در ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ در شهر موتهاری، استان بیهار در راج بریتانیا زاده شد. پدر پدربزرگِ وی چارلز بلر یک نجیب زادهٔ ثروتمند و زمین‌دار بود که با لیدی فان دختر ارل وستمرلند ازدواج کرده بود. پدربزرگِ او، توماس ریچارد آرتور بلر، یک روحانی بود. خود وی، خانواده اش را با دیدگاه طبقه اجتماعی و نه بر مبنای موقعیت موروثی توصیف می‌کند.

پدرش ریچارد والمزلی بلر در ادارهٔ خدمات رفاه سلطنتی کار می‌کرد. اریک بلر (جرج اورول) دو خواهر داشت. مارجری، پنج سال بزرگ‌تر از وی و اوریل، پنج سال کوچک‌تر بود. زمانی که اریک یک ساله بود، مادرش او و خواهر بزرگترش را به انگلستان برد. آیدا بلر و فرزندانش در هنلی آن تیمز آکسفوردشر ساکن شدند. اریک با مادر و خواهران خود بزرگ می‌شد و جز یک دیدار کوتاه در میانهٔ سال ۱۹۰۷، پدر خود ریچارد بلر را تا سال ۱۹۱۲ ندید.

دفتر خاطراتِ مادرش از سالِ ۱۹۰۵ توصیف دورانی پر جنب‌وجوش از فعالیت‌های اجتماعی و علایق هنری است.

 

مطالب مرتبط

رسیدن ترکان عثمانی به پشت دروازه قسطنطنیه ـ در گذر زمان ـ برخی وقایع نیمه اول دی ماه

جهان از گل‌های کوچکم سرشار می‌شود