استقبال کمیسیون مستقل تحقیقات بین المللی سازمان ملل از حکم دادگاه آلمان علیه حکومت بشار اسد

کمیسیون مستقل تحقیقات بین‌المللی سازمان ملل  از حکم دادگاه آلمان علیه دژخیم حکومت بشار اسد استقبال کرد ـ۲۴دی ۱۴۰۰

سایت سازمان ملل‌متحد ۲۳دی۱۴۰۰:

کمیسیون مستقل تحقیقات بین‌المللی سازمان ملل در مورد سوریه طی بیانیه‌یی از حکم دادگاه آلمان علیه دژخیم حکومت بشار اسد استقبال و تأکید کرد: برای تحقق عدالت در مورد قربانیان و بازماندگان سوری باید اقدامات بیشتری انجام شود.

 پائولو سرجیو پینیرو رئیس کمیسیون گفت: «احکامی مانند امروز نشان‌دهنده پیشرفت بسیار مورد نیاز در جهت دستیابی به عدالت برای قربانیان و بازماندگان جنایات جنگی در سوریه است - به‌رغم این واقعیت که مسیرهای پاسخگویی در سوریه و شورای امنیت سازمان ملل محدود شده است». .

سه گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل در طول محاکمه به‌عنوان مدرک قرائت شد. حمایت و همکاری مداوم قربانیان، شاهدان و فعالان در آلمان یکی از ویژگیهای حیاتی این دادرسی بود.

سایت سازمان ملل‌متحد خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۰۲، آلمان قانون جرایم علیه حقوق بین‌الملل را تصویب کرد که به دادگاههای آلمان اجازه داد تا جرایم علیه قوانین بین‌الملل را که در کشورهای دیگر صورت گرفته و نه مرتکب و نه قربانی تبعه آلمان نیستند، تحت اصل صلاحیت جهانی رسیدگی کنند.

کمیسر هانی مگالی گفت: «نتیجه دادگاه آلمان بدون تلاشهای خستگی‌ناپذیر قربانیان امکان‌پذیر نخواهد بود اگر کشورهای عضو می‌خواهند به عدالت برای سوریها دست یابند، باید از شنیده شدن صدای شهروندان سوری حمایت کنند.

کمیسیون خاطرنشان کرد که تلاش‌ها برای محاکمه کسانی که بیشترین مسئولیت را در این جنایات دارند باید ادامه یابد. دولتها باید با اطمینان از وجود منابع مالی و سایر منابع کافی و چارچوبهای قانونی از چنین تلاش‌هایی حمایت کنند.

کمیسیون تحقیق سوریه یادآور می‌شود که شکنجه، بدرفتاری، تجاوز جنسی، و اقداماتی معادل ناپدید شدن اجباری در سوریه ادامه یافته است.

مطالب مرتبط

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان درمیان مهاجران افغانی که به آب انداخته شدندچندکودک۱۲ساله بودند

استقبال هیأت سازمان ملل از حکم محکومیت افسر اطلاعات رژیم اسد در دادگاه آلمان