مجلس ملی فرانسه ـ اجلاس کمیته پارلمانی برای یک ایران دموکراتیک با حضور و سخنرانی خانم مریم رجوی

جضور و سخنرانی خانم مریم رجوی در مجلس ملی فرانسه ـ اجلاس کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک ـ ۲۴ دی۱۴۰۰

رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت :

رژیم متزلزل و روبه‌سقوط آخوندی برای تضمین بقای خود به‌تولید سلاح هسته‌یی چشم دوخته است و از مذاکرات برای وقت خریدن استفاده می‌کند.

خانم مریم رجوی: از مجلس ملی فرانسه می‌خواهیم قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷که رئیس‌جمهور رژیم به‌طور مستقیم در آن دست داشته، به‌عنوان جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی محکوم کند.

میشل دووکولور ـ نماینده مجلس ملی فرانسه از حزب حاکم مردم

رئیس کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک

آندره شاسین ـ نماینده مجلس ملی فرانسه از گروه کمونیست

معاون کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک

هروه سولینیاک ـ نماینده مجلس ملی فرانسه از گروه چپ نوین

معاون کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک

یانیک فاونک بکو- نماینده مجلس ملی فرانسه از گروه میانه او. د. ای

معاون کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک

نمایندگان مجلس ملی فرانسه:

فیلیپ گوسلن

ژان میشل کلمان

والری توما

براهیم حموش

میشل فانژه

ژان فرانسو لوگاره عضو شورای استان ایل دو فرانس

فرانسوا کولکمبه بنیانگذار سندیکای قضات فرانسه

و ژرارد وسپیرمدیر تحقیقات در بنیاد مطالعات خاورمیانه (فمو)

به‌دعوت کمیته فرانسوی برای ایران دمکراتیک متشکل از نمایندگان مجلس ملی فرانسه، خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت روز چهار شنبه ۲۲ دیماه در اجلاس این کمیته در مجلس ملی فرانسه حضور یافت.

خانم میشل دو ووکولور رئیس کمیته پارلمانی برای ایران دمکراتیک ضمن خوش آمدگویی به خانم رجوی به تشریح فعالیتها و دستآوردهای کمیته پارلمانی در سال گذشته در دفاع از حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران پرداخت

میشل دووکولور

نباید ایران را با رژیم سرکوبگر و عقب مانده آخوندها یکی کرد. ما از شورای ملی مقاومت ایران و خانم مریم رجوی حمایت می‌کنیم

خانم رئیس جمهور، خانم مریم رجوی، اعضا دفتر کمیته برای یک ایران دمکراتیک

همکاران عزیز، دوستان عزیز

از شما برای پاسخ به این دعوت کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک و حضورتان تشکر می‌کنم.

می‌خواستم در ابتدا یک بررسی از عملکرد این کمیته ظرف۵ سال گذشته در راه احترام به حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران داشته باشم. این کمیته این عملکردها را در سطح پارلمان و در سطح کلی‌تر داشته است. ما با برگزاری جلسات و کنفرانس‌های متعدد، توجهات را به این مسأله جلب کردیم و به‌موزات مکاتبات متعدد با رئیس‌جمهور و وزیر خارجه توجه آنان را به وضعیت در ایران و عواقب آن برای فرانسه، جلب کردیم.

به‌طور خاص در زمان طرح توطئه سوءقصد شکست‌خورده ویلپنت در ۳۰ژوئن ۲۰۱۸ علیه بزرگترین گردهم آیی سالانه شورای ملی مقاومت ایران این اقدام را صورت دادیم. اخیراً هم ما نگرانی خود را از انتخاب ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور به‌دلیل این‌که به‌طور مستقیم در کشتار ۱۳۶۷دست داشت، ابراز کردیم.

از ۱۸ژوئن ۲۰۲۱ ما همیشه پاسخهای پر توجه رئیس دولت و دولت را در مورد خواسته‌های خود داشتیم، خصوصاً آنان روی تعهدات فرانسه در مورد حقوق‌بشر و دموکراسی تأکید داشتند. خصوصاً که نباید و نمی‌توان ایران را با رژیم سرکوبگر و عقب مانده آخوندها یکی و مخلوط کرد. این کمیته هم‌چنین از شورای ملی مقاومت ایران و ریاست آن مریم رجوی حمایت می‌کند. خانم رئیس جمهور ما در اکتبر ۲۰۱۹ در پارلمان پذیرای شما بودیم تا در مورد عملکردهای اپوزیسیون ایران در مقابل رژیم صحبت کنیم خصوصاً در مورد برنامه ۱۰ ماده‌ای برای یک ایران آزاد فردا. جای خوشبختی دارد که امروز مجدداً پذیرای شما در این گردهم آیی هستیم.

آخرین عملکرد قوی ما برگزاری اجلاس در مورد نقش بی‌ثبات کننده رژیم ایران در خاورمیانه بود که در ۲۴ نوامبر گذشته در دفتر هفتم پارلمان برگزار شد.

طی این ۵سال فعالیت، شاهد بسیج پارلمانترها از گروهای مختلف سیاسی برای یک دولت قانون و احترام به دموکراسی در ایران بودیم. در آن اجلاس فرصت این را داشتم که به این بسیج بدون شکاف درود بفرستم که به‌مدت ۳ دوره پارلمانی اجازه داد این ایده‌ها ادامه پیدا کنند.

در ورای این بیلان گردهم آیی امروز باید به ما اجازه دهد آخرین تحولات ایران را مورد بررسی قرار دهیم به‌طور خاص ما به شورشهای مردم که در اصفهان صورت گرفت و شدیداً سرکوب شد اشاره داشته باشیم، این مسأله در آخرین ویدئوی که مشاهده کردیم، مشهود بود. آخرین سند سخت‌تر شدن رژیم (در سرکوب) را چند روز پیش شاهد آن بودیم آن هم مرگ شاعر و فیلمساز ایرانی در زندان بکتاش آبتین بود. در ۸ژانویه این مرد ادبیات که در سال۲۰۱۶ به اتهام توطئه علیه جمهوری اسلامی دستگیر شده بود، بنا‌به‌گفته گزارشگران بدون مرز وی خواهان آزادی بیان بود. وی به‌طور عمدی از معالجات لازم تا زمان مرگ در سن ۴۸ سالگی محروم شده بود خصوصاً که وی در زندان کرونا گرفته بود.

برای تک‌تک شما یک گردهم آیی خوب آرزو می‌کنم و رشته سخن را به خانم رجوی می‌دهم. متشکرم.

خانم مریم رجوی در سخنان خود در اجلاس کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک در مجلس ملی فرانسه، از تلاشهای اعضای کمیته پارلمانی در همبستگی با مردم و مقاومت سازمان‌یافته ایران تقدیر کرد و آنرا پژواک خواستهای مردم ایران در فرانسه و اروپا عنوان کرد. خانم رجوی هم‌چنین خاطره سناتور ژان پیر میشل دوست بزرگ مقاومت ایران را گرامی داشت و را گرامی داشت

رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت در ادامه با مرور قیامهای اخیر مردم ایران از جمله در خوزستان و اصفهان گفت:

هر بار که این قیام‌ها بالا می‌گیرد، رژیم از مجاهدین خلق و کانونهای شورشی ابراز وحشت می‌کند.

از سال۹۷ در ایران هشت قیام بزرگ صورت گرفته است. اعتصابات و تظاهرات کارگران، معلمین، پرستاران و بازنشستگان امروز در کشور افزایش یافته است. اکثریت ایرانیان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

رژیم به‌صورت گسترده سرمایه‌گذاریهای عظیمی در برنامه سلاح هسته‌یی و موشکهای بالستیک و جنگهای منطقه‌یی انجام داده و به سرقت سرمایه‌ها دست می‌زند. تمام اینها اقتصاد را تخریب کرده و رژیم با یک جامعه انفجاری روبه‌رو است. به همین خاطر رژیم مردم را دشمن خود تلقی می‌کند. در چنین شرایطی گرایش نسل جوان به مجاهدین خلق باعث نگرانی مضاعف حکومت شده است. اما به‌رغم سرکوب و دستگیریها آنها نمی‌توانند تکثیر و قدرت گرفتن کانون‌های‌شورشی را متوقف کنند. آخوندها احساس می‌کنند که خطر سرنگونی در راهست و اولویتشان حفظ بقای رژیم است.

خانم رجوی با یادآوری عملکرد ویران گرانه حکومت آخوندی در پهنه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و بخدمت گرفتن کرونا برای مقابله با قیامهای مردمی انتصاب رئیسی جلاد قتل‌عام ۶۷ توسط خامنه‌ای را برای بقای رژیم و مقابله با قیامها دانست

خانم رجوی با یادآوری توطئه بمبگذاری تروریستی رژیم علیه گردهمایی بزرگ مقاومت در سال۲۰۱۸ و محکومیت دیپلمات تروریست و مزدوران رژیم در دادگاه بلژیک گفت

دوران توهم رفرم پذیری دیکتاتوری مذهبی به‌سرآمده است. سیاستی که منافع بلند‌مدت فرانسه را در ایران تضمین کند، می‌بایست بر اساس خواست‌های مردم ایران برای برقراری یک دموکراسی واقعی استوار باشد.

برنامه شورای ملی مقاومت ایران برای یک جمهوری دمکراتیک، احترام به برابری زن و مرد، استقلال قضاییه و لغو حکم اعدام و جدایی دین و دولت متضمن چنین سیاستی است.

ما از مجلس فرانسه می‌خواهیم که جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی بیش از ۳۰۰۰۰ زندانی سیاسی در ۶۷ توسط رژیم را که رئیس‌جمهور آن به‌طور مستقیم در آن قتل‌عام دست داشته را محکوم کند.

مطالب مرتبط

کنفرانس مقاومت ایران در مجلس ملی فرانسه ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

سخنان خانم مریم رجوی در جلسه بحث و گفتگو با نمایندگان مجلس ملی فرانسه